Ο Βλαχομήτρος έδωσε… φως στη Νίκη

Μπορεί το σκοτάδι να είχε αρχίσει να εξαπλώνεται και οι προβολείς να μην άναψαν στο Πανθεσσαλικό, αλλά η Νίκη βρήκε το… φως της από τον Βλαχομήτρο. Ο 24χρονος εξτρέμ μπήκε στον αγώνα στο 65’ και στο 78’ χάρισε το πρώτο φετινό «τρίποντο» στη βολιώτικη ομάδα με 1-0 επί της πολύ καλής Αναγέννησης Καρδίτσας.

Ο Αλέκος Βοσνιάδης διατήρησε το 3-5-2, αλλά επιφύλαξε εκπλήξεις σε πρόσωπα της ενδεκάδας. Πιο συγκεκριμένα βασικοί ήταν οι Κυριακίδης, Κάσσος και Μιράντα αφήνοντας στον πάγκο τους Παναγιωτίδη, Τζιώρα και Γκαρσία. Πιο αναλυτικά κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Μπάγιτς έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Ανδρέου, Γρομητσάρη και Αλιατίδη. Ο Πάνος και ο Τζοβάρας κάλυψαν τη δεξιά και την αριστερή πτέρυγα αντίστοιχα, ενώ στον άξονα της μεσαίας γραμμής έπαιξαν οι Κυριακίδης και Τσουκαλάς. Ο Μιράντα ανέλαβε ρόλο οργανωτή με επιθετικό δίδυμο τους Κάσσο και Ροχάνο.

Στην αντίπερα όχθη ο Περικλής Αμανατίδης επέλεξε διάταξη 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ήταν ο Γκέκας, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Καρανίκας (δεξιά), Σταμόπουλος (αριστερά), Γκόλιας και Λαρέα (σέντερ μπακ). Αμυντικοί χαφ ήταν οι Λαγός και Πλέγας, με τους Κουτσιανικούλη και Γκίνι (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα) και τον Μπενγκόα να κινείται λίγο πιο πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, Μπιανκόνι.

Τεράστια διπλή ευκαιρία η Νίκη
Οι «κιτρινόμαυροι» έχοντας τον αέρα των συνεχόμενων νικών μπήκαν «αεράτοι» στον αγωνιστικό χώρο και  απείλησαν μόλις στο 2’. Ο Κουτσιανικούλης κέρδισε κόρνερ και στην προσπάθειά του αυτή τραυματίστηκε και αποχώρησε. Το εκτέλεσε ο Μπενγκόα και ο Κάσσος παραχώρησε νέο κόρνερ. Εκτελεστής πάλι ο Μπενγκόα με τον Μπιανκόνι να πιάνει κεφαλιά άουτ.

Η Νίκη απώλεσε τεράστια ευκαιρία -και μάλιστα διπλή- στο 6’. Ο Μιράντα σούταρε από το ημικύκλιο της περιοχής και ο Γκέκας απέκρουσε εντυπωσιακά. Ο επερχόμενος Ροχάνο έκανε νέο σουτ, αλλά ο γκολκίπερ της Αναγέννησης είπε πάλι «όχι» με τον ίδιο εντυπωσιακό τρόπο.

Στη συνέχεια οι «κυανόλευκοι» απειλήθηκαν από δικά τους λάθη. Στο 9’ ο Ανδρέου έχασε την μπάλα χωρίς ιδιαίτερη πίεση. Κάτοχός της έγινε ο Μπενγκόα που σούταρε αλλά πάνω σε αμυνόμενο.

Στο 12’ ο Γκίνι έκανε κούρσα από τα αριστερά και ο Γρομητσάρης φάνηκε να ελέγχει τη φάση. Ωστόσο γλίστρησε και πέφτοντας βρήκε την μπάλα ανοίγοντάς την άθελά του για τον εξτρέμ της Αναγέννησης και ξεγελώντας ταυτόχρονα τον Μπάγιτς που είχε βγει από την εστία του. Ο Γκίνη πλάσαρε από πολύ πλάγια θέση με την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι.

Από το 20’ και μετά ο ρυθμός έπεσε και δεν σημειώθηκαν φάσεις. Αυτό το «άγονο» από πλευράς δημιουργίας διάστημα σταμάτησε στο 33’, όταν ο Καρανίκας εκτέλεσε φάουλ με τη μορφή σέντρας-σουτ, ο Πάνος βρήκε την μπάλα με το κεφάλι, η οποία έφυγε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι (κόρνερ).

Η Νίκη μετά από αρκετή ώρα επισκέφθηκε με… εχθρικές διαθέσεις τα αντίπαλα καρέ. Ήταν το 37ο λεπτό, όταν Τζοβάρας πραγματοποίησε σέντρα και ο Κάσσος έπιασε κεφαλιά που δεν βρήκε στόχο. Το πρώτο μέρος έκλεισε με τον Τζοβάρα να προλαβαίνει τον Πολίτη, πριν εκείνος πλασάρει προς την εστία του Μπάγιτς.

Έπεσε σκοτάδι στο β’ μέρος, αλλά βρήκε… φως η Νίκη
Στο δεύτερο ημίχρονο ο αγώνας ήταν αμφίρροπος, καθώς κανείς από τους δύο «μονομάχους» δεν μπορούσε να επιβάλει τον ρυθμό του. Μοναδική φάση άξια λόγου στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης ήταν μία κεφαλιά του Γκίνι, που έφυγε μακριά από τα δοκάρια έπειτα από σέντρα του Καρανίκα στο 53’.

Ο Αλέκος Βοσνιάδης θέλησε να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του και στο 56’ προχώρησε σε αλλαγή προσώπου αλλά και σχηματισμού. Πιο συγκεκριμένα ο Γκαρσία μπήκε στο ματς αντί του Αλιατίδη και η διάταξη μετατράπηκε σε 4-2-3-1. Ο Γκαρσία έγινε «δεκάρι», οι Κάσσος και Μιράντα ακροβολίστηκαν στις πτέρυγες και ο Ροχάνο παρέμεινε ως επιθετική αιχμή.

Και πάλι, όμως, οι «κυανόλευκοι» δεν είδαν… προκοπή. Το κέντρο δεν λειτουργούσε καλά και η μπάλα δεν μετέβαινε ομαλά στην επίθεση. Μοναδική «όαση» σ’ αυτό το διάστημα ήταν η φάση του 64ου λεπτού, όταν ο Πάνος εκτέλεσε φάουλ, ο Γρομητσάρης κέρδισε την κεφαλιά, η οποία όμως πέρασε αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Από την άλλη πλευρά οι «κιτρινόμαυροι» έδειχναν ευχαριστημένοι με την ισοπαλία. Δεν ήταν το ίδιο επιθετικοί όπως στο πρώτο ημίχρονο, όμως περίμεναν την κατάλληλη ευκαιρία για να τρέξουν στο ανοικτό γήπεδο. Πάντως το πρέσινγκ εξακολουθούσε να γίνεται ψηλά δυσχεραίνοντας την ανάπτυξη των γηπεδούχων.

Επιπλέον οι παίκτες των δύο ομάδων δυσκολεύονταν και από το σκοτάδι που άρχισε να σκεπάζει το Πανθεσσαλικό. Οι προβολείς δεν άναψαν και μετά βίας διακρίνονταν οι ποδοσφαιριστές.

Βλέποντας τη Νίκη να αντιμετωπίζει προβλήματα ο Περικλής Αμανατίδης θέλησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του για να κυνηγήσει το «τρίποντο»,. Έτσι στο 74’ αντικατέστησε τον Μπενγκόα με τον Αθανασιάδη μετατρέποντας το σύστημα από 4-2-3-1 σε 4-4-2. Ταυτόχρονα μπήκε στο γήπεδο και ο Μανιός αντί του Πολίτη

Βέβαια και ο κ. Βοσνιάδης δεν έμεινε με «σταυρωμένα χέρια». Λίγο νωρίτερα είχε ρίξει στη «μάχη» τον Βλαχομήτρο στη θέση του μέτριου Μιράντα κι εκείνος τον δικαίωσε απόλυτα.

Κι αυτό γιατί στο 78’ σε μια από τις λιγοστές καλές ενέργειες της Νίκης στο β’ ημίχρονο ήρθε το πολυπόθητο γκολ. Η φάση άρχισε από τον Ροχάνο. Ο Αργεντινός κέρδισε την μπάλα από αντίπαλο και την έδωσε στον Κάσσο, ο οποίος με τη δύναμή του προχώρησε μέχρι το ημικύκλιο δίνοντας ασίστ στον Βλαχομήτρο. Ο 24χρονος εξτρέμ σούταρε δυνατά με το αριστερό «τρυπώντας» τα χέρια του Γκέκα, ο οποίος δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το… μοιραίο (1-0).

Στο 83’ η Αναγέννηση έμεινε με δέκα παίκτες. Ο Ανδρέου δέχθηκε δυνατό μαρκάρισμα από τον Γκίνι και βρέθηκε στο έδαφος. Για άγνωστο λόγο ο Μπιανκόνι κινήθηκε με απειλητικές διαθέσεις προς τον 4ο διαιτητή κ. Στάμο κουνώντας το δάκτυλό του επιδεικτικά μπροστά στο πρόσωπό του. Ο κ. Πουλικίδης τον τιμώρησε με κίτρινη, αλλά ο Βραζιλιάνος έκανε ακριβώς το ίδιο και μπροστά στο πρόσωπο του διαιτητή, ο οποίος του έδειξε άμεσα και τη δεύτερη κάρτα που σήμανε και την αποβολή του.

Το ματς διακόπηκε για λίγο με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο διαμαρτυρόμενοι προκαλώντας τις αποδοκιμασίες των λιγοστών φιλάθλων που βρέθηκαν χθες στο Πανθεσσαλικό. Πάντως οι διαμαρτυρίες ήταν αναίτιες, αφού η συμπεριφορά του Μπιανκόνι ήταν προκλητική και δικαίως αποβλήθηκε.

Στα λεπτά που απέμεναν οι «κυανόλευκοι» δεν απειλήθηκαν καθόλου από τα «γεμίσματα» των φιλοξενουμένων και στο τέλος κράτησαν την παρθενική τους επιτυχία στη φετινή Σούπερ Λιγκ 2, την οποία πανηγύρισαν δεόντως…

Διαιτητής: Πουλικίδης (Δράμας).
Βοηθοί: Καραθανάσης (Αν. Αττικής) – Πλακάς (Δ. Αττικής)
4ος διαιτητής: Στάμος (Ηλείας).
Κίτρινες: Γκαρσία, Τσουκαλάς – Γκόλιας, Λαγός, Μπιανκόνι.
Κόκκινη: 83’ Μπιανκόνι (2η κίτρινη).
ΝΙΚΗ: Μπάγιτς, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Αλιατίδης (56’ Γκαρσία 91’ Παναγιωτίδης), Πάνος, Τζοβάρας, Κυριακίδης, Τσουκαλάς, Μιράντα (65’ Βλαχομήτρος), Κάσσος, Ροχάνο (91’ Μπόσιο).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ: Γκέκας, Καρανίκας, Σταμόπουλος, Γκόλιας, Λαρέα, Πλέγας, Λαγός (84’ Βιντάλ) Κουτσιανικούλης (2’ λ.τρ. Πολίτης, 74’ Μανιός), Γκίνι, Μπενγκόα (74’ Αθανασιάδης), Μπιανκόνι.