Ο βασικός στόχος επιτεύχθηκε για τον Βόλο 2004

Έναν βαθμό ήθελε ο Α.Σ. Βόλος 2004 για την είσοδό του στα πλέι άουτ της Α’ Εθνικής ποδοσφαίρου των γυναικών και κατάφερε να τον πάρει στον χθεσινό εντός έδρας αγώνα του με τις Ελπίδες Καρδίτσας που έληξε 2-2. Έτσι, στο μίνι πρωτάθλημα που θα ακολουθήσει θα διεκδικήσει την παραμονή του στη μεγάλη κατηγορία.

Η 14η αγωνιστική διεξήχθη χθες στην Α’ Γυναικών και στον βόρειο όμιλο προκύπτει τριπλή ισοβαθμία στην 5η θέση μετά τη νίκη του Άρη επί των ουραγών και υποβιβασμένων εδώ και πολύ καιρό Άβαντων Χαλκίδας, καθώς και τις ισοπαλίες στα παιχνίδια Α.Σ. Βόλος 2004-Ελπίδες Καρδίτσας και ΑΕΛ-Καστοριά. Η Καστοριά και ο Άρης έχουν από 16 βαθμούς, τους οποίους θα φτάσει και η βολιώτικη ομάδα την Τετάρτη όταν θα υποδεχθεί το πολύ αδύναμο συγκρότημα από τη Χαλκίδα στο ματς που εκκρεμεί για να πέσει η αυλαία της κανονικής περιόδου. Στη βαθμολογία μεταξύ των τριών έχουμε: Βόλος 2004 8 β., Καστοριά 5 β., Άρης 2 β. Αυτό σημαίνει πως οι «κίτρινες» της Θεσσαλονίκης καταλαμβάνουν την 7η θέση και υποβιβάζονται απευθείας μαζί με τις Άβαντες, ενώ ο Βόλος 2004, η Καστοριά και οι Ελπίδες Καρδίτσας από τον βορρά, καθώς και οι Ολυμπιάδα Υμηττού, Οδυσσέας Μοσχάτου και Λεοντικός Κηφισιάς από το νότο θα παίξουν στα πλέι άουτ. Από αυτές τις ομάδες θα πέσουν ακόμη δύο.
Όσον αφορά τον τρόπο διεξαγωγής των πλέι άουτ κάθε ομάδα θα παίξει δύο φορές με εκείνες από τον άλλο όμιλο (έξι αγωνιστικές στο σύνολο) και θα ξεκινήσει με τους βαθμούς που συγκέντρωσε στην κανονική περίοδο, αφαιρώντας αυτούς που πήρε κόντρα σε εκείνες που έπεσαν. Έτσι, ο Α.Σ. Βόλος 2004 που θα τελειώσει την κανονική περίοδο με 16 βαθμούς θα αρχίσει τα πλέι άουτ με έξι πόντους διότι θα του αφαιρεθούν οι 10 που θα έχει μαζέψει με τους δύο τελευταίους του ομίλου του (έξι από τις Άβαντες και τέσσερις από τον Άρη).
Στο ματς με τις Ελπίδες Καρδίτσας ο Α.Σ. Βόλος 2004 έκανε ιδανικό ξεκίνημα. Μάλιστα, προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο. Όμως στην επανάληψη δέχθηκε δύο τέρματα και σίγουρα «καρδιοχτύπησε» μέχρι να τελειώσει το ματς και να πάρει τον βαθμό που τον στέλνει στα πλέι άουτ.
Η προπονήτρια Έλενα Κουσκούνη παρέταξε την Κάας κάτω από τα δοκάρια, την Γρηγοριάδη στο δεξιό άκρο της άμυνας και την Καρακάνα στο αριστερό, ενώ οι Βέτσικα και η Νικοπούλου ήταν οι δύο στόπερ. Στον άξονα της μεσαίας γραμμής τοποθέτησε τις Νέννε και Κατσιγιάννη, με την Παπαδοπούλου να παίζει μπροστά τους. Από τα δεξιά επιχειρούσε η Κέκου και από τα αριστερά η Ζήγρα, ενώ σέντερ φορ ήταν η Γκέκα.
Μόλις στο 1’ ο Α.Σ. Βόλος 2004 άνοιξε το σκορ. Από μπαλιά της Κέκου από τα δεξιά η Νέννε έγινε κάτοχος της μπάλας. Αρχικά απέφυγε μία αντίπαλο και στη συνέχεια πλάσαρε κάτω από το σώμα της τερματοφύλακα, γράφοντας το 1-0. Στο 30’ έγινε το 2-0. Η Ζήγρα εκτέλεσε φάουλ, με την Παπαδοπούλου να κατεβάζει την μπάλα και να επιχειρεί το σουτ. Στην πορεία πετάχτηκε η Βέτσικα και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Οι γηπεδούχες ήταν ανώτερες το α’ μέρος. Ωστόσο, η εστία τους απειλήθηκε από την Γκόμεζ που σημάδεψε το δοκάρι στο 15’, ενώ σε άλλη μία περίπτωση η Κάας ενήργησε θετικά και κράτησε ανέπαφη την εστία της.
Στην επανάληψη οι Ελπίδες ανέβασαν την απόδοσή τους. Έτσι, στο 48’ μείωσαν με το μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ της Γκόμεζ, ενώ στο 85’ η Κάκογλου έκανε το 2-2 με κοντινή κεφαλιά. Αξίζει να αναφέρουμε ότι στα τελευταία λεπτά αγωνίστηκε για τον Α.Σ. Βόλος 2004 και η 13χρονη Φρόσω Νάνου που έκανε ντεμπούτο στην Α’ Γυναικών.
ΒΟΛΟΣ 2004: Κάας (75’ λ.τρ. Τσιλίκα), Γρηγοριάδη, Καρακάνα (46’ Κιάρη), Βέτσικα, Νικοπούλου, Νέννε, Κατσιγιάννη, Κέκου, Ζήγρα, Παπαδοπούλου (84’ Φρ. Νάνου), Γκέκα (46’ λ.τρ. Σαρηγιάννη).

Βόλος 2004-Ελπίδες Καρδ. 2-2
Τρίκαλα 2011-ΠΑΟΚ 0-3
ΑΕΛ-Καστοριά 1-1
Άρης-Άβαντες Καρδ. 6-0

1. ΠΑΟΚ 57-2 42
2. Τρίκαλα 2011 31-8 28
3. ΑΕΛ 23-10 22