Ο Βαν Ντε Γουίχε έστειλε τον Θησέα στον τελικό – Έπιασε δύο πέναλτι στο 0-1 επί της Ακρόπολης

Ο Ντάριο Βαν Ντε Γουίχε ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του χθεσινού ημιτελικού του Κυπέλλου της ΕΠΣΘ ανάμεσα στην Ακρόπολη και τον Θησέα. Απέκρουσε δύο πέναλτι στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού και κράτησε «όρθια» την ομάδα της Αγριάς, που νίκησε 0-1 με γκολ του Βλάχου στην παράταση. Χαμένο πέναλτι είχαν και οι νικητές στον έξτρα χρόνο, ενώ οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς με εννέα παίκτες.

Για έκτη φορά στην ιστορία του ο Θησέας θα παίξει σε τελικό Κυπέλλου ΕΠΣΘ και θα επιδιώξει την τρίτη κατάκτηση. Εκεί θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Αγχίαλος-Ρήγας Φεραίος. Πάντως, για να φτάσει στον τελικό η ομάδα του Λάκη Μπακάλη χρειάστηκε να κάμψει την αντίσταση της Ακρόπολης σε ένα δραματικό ματς.

Το παιχνίδι πήγε στη δύναμη μια και ο αγωνιστικός χώρος ήταν πολύ βαρύς από τη βροχή που είχε προηγηθεί. Αν και ομάδα που ανήκει σε χαμηλότερη κατηγορία η Ακρόπολη έπαιξε χωρίς φόβο, ενώ οι Αγριώτες είναι γεγονός ότι δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης και γι’ αυτό κινδύνευσαν με αποκλεισμό.

Πάντως, η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα ανήκε στους φιλοξενούμενους, που είχαν δοκάρι με τον Ζαχαράκη στο 7ο λεπτό. Δέκα λεπτά αργότερα η Ακρόπολη κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Αντωνίου από τον Νιαώτη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μόσιος, αλλά ο Βαν Ντε Γουίχε έπεσε σωστά στη δεξιά του γωνία και απέκρουσε.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο Θησέας είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησε σε ορισμένες περιπτώσεις. Στο 28’ σουτ του Δημητριάδη πέρασε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Ζαχαράκη πέντε λεπτά αργότερα. Επίσης, στο 44’ ο Δημητριάδης έκανε το σουτ και ο Στούκας απέκρουσε με τη βοήθεια και του δοκαριού του. Μία καλή στιγμή είχαν και οι γηπεδούχοι σε αυτό το διάστημα με το Ζάγκα στο 43ο λεπτό.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Θησέας διατήρησε την εδαφική υπεροχή, ψάχνοντας περισσότερο το γκολ. Στο 53’ ο Ζαχαράκης επεδίωξε να σκοράρει με απευθείας φάουλ χωρίς να βρει στόχο, ενώ στο επόμενο λεπτό σουτ του Βλάχου κόντραρε σε αμυνόμενο. Στο 56’ ο Στούκας εξουδετέρωσε το σουτ του Ιωαννίδη, ενώ στο 58’ ο Ζαχαράκης στάθηκε ξανά άτυχος, αφού ένα ακόμη σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι.

Από εκεί και πέρα η Ακρόπολη ισορρόπησε και στο 62’ της ακυρώθηκε τέρμα του Μόσιου για οφσάιντ. Τα λεπτά κύλησαν χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο, μέχρι το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων όπου δόθηκε η ευκαιρία στους γηπεδούχους να «καθαρίσουν» το ματς και την πρόκριση. Ο Μόσιος κέρδισε πέναλτι από τον Ιακωβίδη, το δεύτερο στο παιχνίδι για την Ακρόπολη. Αυτή τη φορά ήταν ο Σπ. Δ. Γκάγκας αυτός που έστησε τη μπάλα στην άσπρη βούλα, αλλά ο Βαν Ντε Γουίχε τον «νίκησε» και αυτόν, κρατώντας το 0-0 και στέλνοντας τον ημιτελικό στην παράταση.

Έντονες συγκινήσεις είχε και το έξτρα 30 λεπτό. Στο 94’ ο διαιτητής Θεοχάρης έδωσε πέναλτι για τον Θησέα για χέρι του Σπ. Δ. Γκάγκα, τον οποίο και απέβαλε για διαμαρτυρία. Όμως ο Κοτζαθανάσης έστειλε τη μπάλα άουτ από τα 11 μέτρα και το… θρίλερ συνεχίστηκε.

Τελικά, έχοντας και παίκτη παραπάνω στο γήπεδο, ο Θησέας βρήκε το γκολ της πρόκρισης. Στο 110’ ο Ιωαννίδης σέντραρε και ο Βλάχος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Δύο λεπτά αργότερα υπήρξε μία αψιμαχία μεταξύ Μόσιου και Βαν Ντε Γουίχε. Ο κ. Θεοχάρης τους «κιτρίνισε», αλλά για τον παίκτη της Ακρόπολης αυτή ήταν η δεύτερη κάρτα και γι’ αυτό αποβλήθηκε. Έτσι, οι γηπεδούχοι τελείωσαν τον αγώνα με εννέα ποδοσφαιριστές.

ΑΚΡΟΠΟΛΗ: Στούκας, Ζάγκας, Τ. Κολυμήτρας, Φώτου (55’ Μητρομάρας), Κ. Κολυμήτρας, Σπ. Κ. Γκάγκας, Αντωνίου, Σπ. Δ. Γκάγκας, Φουρκιώτης, Αξιώτης.
ΘΗΣΕΑΣ: Ντ. Βαν Ντε Γουίχε, Λίτσος (60’ Θ. Κυρίτσης), Διαμαντόπουλος, Νιαώτης (60’ Μπόρας), Ιακωβίδης, Γαλανόπουλος, Ζαχαράκης (75’ Πέτσης), Δημητριάδης (75’ Οικονόμου), Βλάχος, Κοτζαθανάσης, Ιωαννίδης.