Ο Τσιμίκας έστεψε τη Λίβερπουλ Κυπελλούχο Αγγλίας

Σε μία από τις μεγαλύτερες στιγμές Έλληνα ποδοσφαιριστή στο εξωτερικό, ο Κώστας Τσιμίκας έσπρωξε το Κύπελλο Αγγλίας στην αγκαλιά της Λίβερπουλ!
Ο 26χρονος αμυντικός ευστόχησε στο κρίσιμο πέναλτι του μεγάλου τελικού ενάντια στην Τσέλσι, διαμορφώνοντας το 6-5 στη ψυχοφθόρο διαδικασία μετά από 120′ δίχως γκολ στο “Wembley”.

Κυπελλούχοι για 8η φορά στην ιστορία τους οι “reds”, πέμπτος χαμένος τελικός FA Cup την τελευταία εξαετία για τους Λονδρέζους.
Ανησυχία πάντως επικρατεί στην ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ για την αποχώρηση του Σαλάχ με ενοχλήσεις στον προσαγωγό στο πρώτο μέρος.

Πιστός στην τριάδα στην άμυνα ο Τόμας Τούχελ, που επέλεξε 3-4-3 με τον Μεντί στην εστία και τους Ρίντιγκερ, Τιάγκο Σίλβα και Τσαλόμπα στα μετόπισθεν.
Οι Αλόνσο και Τζέιμς έπαιξαν στα άκρα, με Κόβατσιτς-Ζορζίνιο στον άξονα και τους Μάουντ, Πούλισιτς, Λουκάκου στην γραμμή κρούσης.
Ο δε Γιούργκεν Κλοπ, παρέταξε το γνωστό 4-3-3, με τον Άλισον κάτω από τα δοκάρια, τους Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον στην άμυνα, τους Κεϊτά, Χέντερσον, Τιάγκο στα χαφ και επιθετική τριάδα Σαλάχ, Μανέ, Ντίας.

Οι “reds” μπήκαν πολύ καλύτερα στην αναμέτρηση, με Ντίας και Σαλάχ να απειλούν στο 4ο λεπτό. Στο 9’, ο Κολομβιανός είδε τον Μεντί να τον σταματά σε τετ α τετ, ενώ ο Κεϊτά εν συνεχεία σούταρε άουτ.
Οι Λονδρέζοι εξισορρόπησαν την κατάσταση και είδαν τον Πούλισιτς να πλασάρει στο δεξί δοκάρι του Άλισον στο 23’, με τον Βραζιλιάνο να λέει «όχι» στον Αλόνσο στο 28’ – και να τραυματίζεται ελαφρά στη φάση αλλά να συνεχίζει.
Λίγο αργότερα, ήταν η σειρά του Σαλάχ να νιώσει ενοχλήσεις στον προσαγωγό, με τον Κλοπ να μην ρισκάρει και να τον αποσύρει, περνώντας τον Ζότα στο ματς.

Στο 45ο λεπτό, ο Πορτογάλος λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ, ωστόσο έστειλε άουτ την μπάλα εξ επαφής μετά από μπαλιά του Ρόμπερτσον, ενώ ο Λουκάκου τον μιμήθηκε λίγο αργότερα, σουτάροντας άστοχα.
Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με πρωτοφανή πίεση από πλευράς τυπικά γηπεδούχων, με τον Αλόνσο να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ στο 46’, τον Άλισον να αρνείται το γκολ στον Πούλισιτς στο 47’ και τον Αλόνσο να έχει εκπληκτική εκτέλεση φάουλ στο δοκάρι στο 48’!

Οι “reds” συνήλθαν και απάντησαν στο 51’, όταν ο Ρόμπερτσον δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα μετά την μπαλιά του Αλεξάντερ-Άρνολντ, με τον Ντίας να έχει σουτ ελάχιστα έξω λίγα δευτερόλεπτα αργότερα.
Στο 60’ ήταν η σειρά του Ζότα να δει το σουτ του να περνά λίγο άουτ, με τον Μεντί να μπλοκάρει την προσπάθεια του Κεϊτά στο 65’. Στο 68’ ο Πούλισιτς ήταν άστοχος από το ύψος της περιοχής, όμως ακριβώς και ο Ντίας, στο εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ που επιχείρησε στο 69’.
Οι “reds” άγγιξαν δις το γκολ μεταξύ 83ου και 84ου λεπτού, όμως σε αμφότερες περιπτώσεις είδαν την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι! Πρώτα στο αριστερό, σε σουτ του Ντίας και εν συνεχεία στο δεξί, σε κοντινή προσπάθεια του Ζότα, με τον Κολομβιανό να έχει και ένα τρομερό σουτ ελάχιστα άουτ στο 90’, στην τελευταία θέση πριν την παράταση.

Οι δύο ομάδες έδειχναν να έχουν ξεμείνει από δυνάμεις στο επιπλέον ημίωρο, και όσο περνούσε η ώρα ο ρυθμός ήταν όλο και πιο πεσμένος.
Μοιραία, οδηγηθήκαμε στα πέναλτι.
Εκεί ο Αθπιλικουέτα έστειλε την μπάλα στο δοκάρι στη δεύτερη λονδρέζικη εκτέλεση, με τη Λίβερπουλ να έχει 4/4 και να φτάνει στο τελευταίο πέναλτι με τον Μανέ. Ωστόσο, ο Σενεγαλέζος είδε τον συμπατριώτη του, Μεντί, να αποκρούει, με αποτέλεσμα να περάσουμε στον… ξαφνικό θάνατο με σκορ 4-4.
Μετά από ευστοχίες των Ζιγιέκ και Ζότα, ο Άλισον απέκρουσε την εκτέλεση του Μάουντ, με τον επόμενο να είναι ο Κώστας Τσιμίκας, που είχε αντικαταστήσει τον Ρόμπερτσον στην παράταση. Ο Έλληνας μπακ δεν αστόχησε, στέλνοντας στη λάθος γωνία τον αντίπαλο τερματοφύλακα και κρίνοντας τον τίτλο!

MVP: Εδώ κανονικά θα έπρεπε να μπει ο Λουίς Ντίας, που έκανε τρομερή εμφάνιση και δεν σκόραρε για χιλιοστά σε παραπάνω από από μία περιπτώσεις. Ωστόσο, ο Κώστας Τσιμίκας ήταν αυτός που έκρινε τελικά την κούπα, σκοράροντας την κρίσιμη στιγμή. Αν γινόταν θα το δίναμε σε αμφότερους, στις λεπτομέρειες, θα ανακηρύξουμε τον Έλληνα μπακ!

Τσέλσι (Τ. Τούχελ): Μεντί, Ρίντιγκερ, Τιάγκο Σίλβα, Τσαλόμπα (106’ Αθπιλικουέτα), Αλόνσο, Κόβασιτς (66’ Καντέ), Ζορζίνιο, Τζέιμς, Μάουντ, Πούλισιτς (106’ Λόφτους-Τσικ, 119’ Μπάρκλεϊ), Λουκάκου (85’ Ζιγιέκ).
Στον πάγκο: Κέπα, Βέρνερ, Σαούλ, Σαρ.
Λίβερπουλ (Γ. Κλοπ): Άλισον, Ρόμπερτσον (111’ Τσιμίκας), Φαν Ντάικ (91’ Μάτιπ), Κονατέ, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κεϊτά (74’ Μίλνερ), Χέντερσον, Τιάγκο, Σαλάχ (33’ Ζότα), Μανέ, Ντίας (98’ Φιρμίνο).