Ο Τικίνιο στο 90′ έδωσε την πρόκριση στον Ολυμπιακό με Φενερμπαχτσέ

Η νίκη με 1-0 για τον Ολυμπιακό κόντρα στην Φενερμπαχτσέ στο Καραϊσκάκη ήρθε με το γκολ του Τικίνιο στο φινάλε και σε συνδυασμό με την ισοπαλία της Άιντραχτ στο άλλο ματς του ομίλου οι Πειραιώτες έχουν ελπίδες και για την πρώτη θέση.

Πάντως κλείδωσαν την 2η στον 4ο όμιλο του Europa League και μπορούν να ελπίζουν για την κορυφή.

Πλέον όλα θα παιχθούν στην επόμενη τελευταία αγωνιστική στην Αμβέρσα κόντρα στην Αντβέρπ. Με την διαφορά, στην βαθμολογία, κόντρα στην τουρκική ομάδα να μένει στον ένα βαθμό.

Οι Πειραιώτες είχαν κατοχή μπάλας αλλά δεν βρήκαν τους πολλούς διαδρόμους που ήθελαν για να δημιουργήσουν. Η μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Αγκιμπού Καμαρά στο 5ο λεπτό αλλά και οι δύο του Ελ Αραμπί, έδειχναν πως το ματς θα πήγαινε στο μηδέν.

Αλλά ήρθε ο Τικίνιο στο 90′ να σκοράρει με πλασέ από πάσα του Ρέαμπτσιουκ και να αλλάξουν όλα.

Τακτικά ο Πέδρο Μαρτίνς δεν άλλαξε τίποτα σε σχέση με την ενδεκάδα που παρέταξε στο ντέρμπι με την ΑΕΚ. Τα ίδια πρόσωπα σε σύστημα 4-2-3-1 ξεκίνησαν το ματς. Οι Ονιεκούρου, Μασούρας στα άκρα έχοντας το μυαλό και στα μαρκαρίσματα στις πτέρυγες.

Στην αντίπερα όχθη ο Βίτορ Περέιρα έπαιξε με τετράδα στην άμυνα, αφήνοντας τα τρία στόπερ στην άκρη. Παράλληλα έκανε και αρκετές αλλαγές σε πρόσωπα, ενώ ο Πέλκας έμεινε στον πάγκο.

Οι Πειραιώτες με τους Μασούρα, Ονιεκούρου, Αγκιμπού Καμαρά πίεσαν πολύ στην πρώτη άμυνα ζώνης. Τα ταυτόχρονα με την ταχύτητα τους θέλησαν να βγάλουν αντεπιθέσεις. Σε μια τέτοια στο 5ο λεπτό ο Μασούρας πάτησε μεγάλη περιοχή με την μπάλα, την έδωσε στον επερχόμενο Αγκιμπού, στην άλλη πλευρά, αλλά ο μικρός γλίστρησε και η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του αντί να τη στείλει στα δίχτυα.

Το πρώτο δεκάλεπτο πέρασε και αφού οι γηπεδούχοι δεν σκόραραν, η Φενέρμπαχτσε, έφερνε το ματς στα ίσια. Κράτησε μπάλα και επιχείρησε να πλαγιοκοπήσει. Έτσι στο 18′ ο Καχβετσί σούταρε με την μπάλα να σταματάει στο αριστερό δοκάρι του Βατσλίκ.

Στο 20′ ο αμαρκάριστος Μπερίσα έκανε το σουτ και η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Βατσλίκ. Ένα λεπτό πιο μετά ο Ολυμπιακός απείλησε με τον Μασούρα να κάνει σουτ, η μπάλα βρήκε σε σώματα παικτών, γύρισε στον Λαλά. Ο οποίος έκανε νέο σουτ και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Το ξαφνικό πρόβλημα με τον Σωκράτη, έφερε την αναγκαστική του αλλαγή στο 24′, με τον Μπα. Υπήρξε ένα δεκάλεπτο μετά από αυτό, που οι δύο ομάδες πρόσεξαν περισσότερο στην άμυνα.

Στο 32’ο Ελ Αραμπί παραλίγο να σκοράρει από σπόντα. Για να έρθει το 38′ και από σέντρα του Ονιεκούρου ο Ελ Αραμπί έκανε κεφαλιά και η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Ένα λεπτό μετά ο Μπερίσα με εκτέλεση φάουλ, έστειλε την μπάλα στη πάνω μέρος των διχτύων της εστίας των ερυθρόλευκων.

Κάπως έτσι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο. Και με το ξεκίνημα του δευτέρου ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε δύο αλλαγές. Μπήκαν οι Ρόνι Λόπες, Μπουχαλάκης και βγήκαν οι Ονιεκούρου, Μαντί Καμαρά.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 46′ με τον Αγκιμπού Καμαρά να κάνει καλό σουτ και η μπάλα να φεύγει δίπλα από την εστία. Η Φενέρ, με τη σειρά της απείλησε στο 54′ με τον Γιανγκάς, που σούταρε και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η συνέχεια δεν ήταν αναμενόμενη με τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Η Φενέρμαχτσε έμεινε στη διπλή άμυνα ζώνης και σε τακτική να κόψει τους διαδρόμους στον Ολυμπιακό. Οι γηπεδούχοι από την μεριά τους έψαξαν τις μεγάλες μπάλες στα άκρα της επίθεσης, αλλά ήταν καλά κλεισμένοι οι εξτρέμ.

Επίσης ο Αγκιμπού Καμαρά με το μαρκάρισμα που του έκαναν οι αντίπαλοι δυσκολεύτηκε να βρει χώρους και αυτό τον περιόρισε.

Στο 68′ ο Μαρτίνς έριξε στην μάχη τον Βαλμπουενά. Με έναν ακόμα χειριστή μπάλας επιχείρησε να βρει καλύτερη δημιουργία.

Μια ακόμα χαμένη φάση στο 75′ με τον Ελ Αραμπί, μόνος του, από το ύψος του πέναλτι να κάνει άσχημο πλασέ.

Στο 81′ μπήκε αλλαγή ο Τικίνιο στην θέση του Ελ Αραμπί. Και ήταν ο άνθρωπος που έκρινε το ματς. Στο 90′ δέχθηκε την πάσα του Ρέαμπτσιουκ για να σκοράρει με πλασέ.

Το Καραϊσκάκη πήρε φωτιά και όλοι όρθιοι είδαν τα λεπτά που έμειναν. Με τον Ισπανό διαιτητή Λαόθ να σφυρίζει τη λήξη και όλοι να γίνονται μια αγκαλιά.

Ολυμπιακός: Βατσλίκ, Λαλά, Σωκράτης (24′ Μπα), Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μ. Καμαρά (46′ Μπουχαλάκης), Μασούρας (68′ Βαλμπουενά), Ονιεκούρου (46′ Ρόνι Λόπες), Αγκ. Καμαρά, Ελ Αραμπί (81′ Τικίνιο).

Φενέρμπαχτσε: Οζέρ, Σαμουέλ, Τισεράν, Κιμ, Νόβακ (78′ Σζάλαϊ), Σόσα (78′ Καντίογλου), Χακάν, Ζάγιτς (65′ Μέγιερ), Ρόσι, Μπερίσα, Καχβετσί (65′ Πέλκας).