Ο Θησέας «τιμώρησε» τη Νίκη – Κέρδισε 1-0 τους «κυανόλευκους» που έχασαν πολλές ευκαιρίες στο β’ μέρος

Ο Θησέας «τιμώρησε» την αστοχία της Νίκης. Οι «κυανόλευκοι» έχασαν μεγάλες ευκαιρίες στο β’ μέρος, αλλά οι «πράσινοι» ήταν πιο εύστοχοι και με γκολ του Γκάγκα στο 85’ πήραν τη φιλική νίκη με 1-0 χθες στα Κανάλια. Η ομάδα του Λ. Καλογήρου είχε εξαιρετική παρουσία και ειδικότερα στο α’ ημίχρονο θα μπορούσε να πετύχει κι άλλο γκολ.

Ο Στάικος Βεργέτης δοκίμασε πάλι το 3-4-2-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Παπαδόπουλος έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Τσιμπούκα, Αργύρη και Αλιατίδη. Κρουθ και Θεοδωρόπουλος ανέλαβαν τη δεξιά και αριστερή πτέρυγα αντίστοιχα, ενώ Μέτσε και Οικονομίδης έπαιξαν στον άξονα της μεσαίας γραμμής. Οικονομίκος (δεξιά) και Τσιώλης (αριστερά) κινούνταν λίγο πιο πίσω από τον Γκονζάλες που ήταν η επιθετική αιχμή.

Για τον Θησέα ο Λευτέρης Καλογήρου αρχικά επέλεξε το 4-4-2. Τερματοφύλακας ήταν ο Κουτσιρίμπας, ενώ στην οπισθοφυλακή τοποθετήθηκαν οι Ιακωβίδης (δεξιά), Βαν Ντε Γουίχε (αριστερά), Γκάγκας και Ρακής (στόπερ). Κεντρικοί χαφ ήταν οι Οικονόμου και Χατζησταμάτης, ενώ από τα άκρα επιχειρούσαν οι Τσιανάκας (δεξιά) και Βουρδάκης αριστερά, με επιθετικό δίδυμο τους Βλάχο και Σιώμο. Στα πρώτα λεπτά, όμως,  ο κ. Καλογήρου αποφάσισε να αλλάξει το σύστημα σε 5-3-2 με Ιακωβίδη, Ρακή, Γκάγκα σέντερ μπακ, Βουρδάκη δεξιά και Βαν Ντε Γουίχε αριστερά και τους Οικονόμου, Χατζησταμάτη, Τσιανάκα στη μεσαία γραμμή.

Η Νίκη είχε για περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια της και δημιούργησε την πρώτη καλή στιγμή στο 15’, όταν ο Γκονζάλες σούταρε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι. Ωστόσο η συνέχεια ανήκε στον Θησέα που πρέσαρε αρκετά προκαλώντας «πονοκέφαλο» στους «κυανόλευκους». Στο 21’ ο Παπαδόπουλος απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του Βουρδάκη. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Οικονόμου και ο Τσιανάκας έπιασε εναέριο σουτ, που κόντραρε σε αμυνόμενο και πέρασε λίγο πάνω από τα οριζόντιο δοκάρι. Επίσης στο 23’ ο Παπαδόπουλος εξουδετέρωσε σουτ του Σιώμου.

Η ομάδα του Στάικου Βεργέτη «φλέρταρε» με το γκολ στο 30’. Ο Οικονομίκος βρέθηκε μόνος απέναντι στον Κουτσιρίμπα αλλά αστόχησε. Στο 31’ ο Θεοδωρόπουλος έκανε επικίνδυνη σέντρα-σουτ, αλλά ο Κουτσιρίμπας δεν αιφνιδιάστηκε, ενώ δύο λεπτά αργότερα σουτ του Μέτσε έφυγε λίγα εκατοστά διπλα από το δεξί δοκάρι.

Η Νίκη είχε ανεβάσει στροφές και στο 38’ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Οικονομίκο. Ο νεαρός εξτρέμ δέχθηκε ωραία πάσα του Τσιώλη και σούταρε αμέσως για να αποκρούσει ο Κουτσιρίμπας.

Δυνατά μπήκε η Νίκη στην επανάληψη έχοντας νέα πρόσωπα τους Πολίμο, Γκαρσία και Σαλαμούρα αντί των Θεοδωρόπουλου, Οικονομίκου και Τσιώλη αντίστοιχα.

Ο Οικονόμου με άψογο στιλ προσπαθεί να αποφύγει τον Κρουθ

Στο 52’ ο Γκονζάλες σούταρε δίπλα από το δεξί δοκάρι (άουτ), ενώ στο 56’ ο Σαλαμούρας έκανε εντυπωσιακή ενέργεια αποφεύγοντας όποιον βρήκε μπροστά του, αλλά το πλασέ του έφυγε λίγο έξω από τα αριστερό δοκάρι.

Επίσης στο 59’ ο Ντομίνγκεθ εκτέλεσε φάουλ μόλις άουτ, ενώ στο 66’ ο Πολίμος έκανε το γύρισμα, αλλά ο Ροχάνο δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Στο επόμενο λεπτό ο Γκαρσία πέρασε υπέροχη κάθετη για τον Πολίμο, που πλάσαρε, αλλά ο Μυλωνάς τού είπε «όχι».

Σ’ αυτό το διάστημα και το συγκρότημα του Λευτέρη Καλογήρου είχε μια καλή στιγμή. Στο 65’ ο Οικονόμου εκτέλεσε φάουλ και ο Βλάχος δεν μπόρεσε για λίγο να πιάει κεφαλιά αν και ήταν μόνος με τον Παπαδόπουλο.

Νέα ευκαιρία για τους «κυανόλευκους» στο 70’. Έπειτα από μακρινή μπαλιά του Αργύρη, ο Πολίμος έπιασε κεφαλιά που έφυγε άουτ. Ακόμη μεγαλύτερη ήταν η ευκαιρία που έχασε ο Ροχάνο στο 79’. Ο Αργεντινός βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Μυλωνά, αλλά αστόχησε.
Κι ενώ η Νίκη αδυνατούσε να σκοράρει, ο Θησέας την «τιμώρησε» στο 85’. Ο Δουλάς «έβγαλε» σέντρα και ο Γκάγκας με κεφαλιά «κάρφωσε» τον Παπαδόπουλο (1-0).

Οι «κυανόλευκοι» θέλησαν να ανταποδώσουν αλλά δεν τα κατάφεραν παρότι είχαν δύο φάσεις για γκολ. Πρώτα στο 87’ ο Αργύρης απέτυχε να σκοράρει με κεφαλιά από κοντά, ενώ στο 92’ σουτ του Μέτσε απέκρουσε με το κεφάλι προ της εστίας ο Μπόρας.

ΝΙΚΗ: Παπαδόπουλος, Τσιμπούκας, Αργύρης, Αλιατίδης, Κρουθ (60’ Κάρδαρης), Θεοδωρόπουλος (46’ Πολίμος), Ντομίνγκεθ (60’ Μπόσιο), Μέτσε, Οικονομίκος (46’ Γκαρσία), Τσιώλης (46’ Σαλαμούρας), Γκονζάλες (60’ Ροχάνο).

ΘΗΣΕΑΣ: Κουτσιρίμπας (46’ Μυλωνάς), Ιακωβίδης (83’ Κωστής), Βαν Ντε Γουίχε (69’ Λίτσος), Γκάγκας, Ρακής (56’ Μπόρας), Οικονόμου, Χατζησταμάτης (83’ Ζάχος), Τσιανάκας (69’ Δουλάς), Βουρδάκης (63’ Σιγαλάκος), Σιώμος (63’ Ζαχαράκης), Βλάχος (90’ Μάρκου).

Κεντρική φωτό: Ο εκ των διακριθέντων της Νίκης, Πολίμος, με τον Ιακωβίδη