Ο Θησέας Αγριάς αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 στη Θήβα με τον Α.Ο. Υπάτου

Ο Θησέας Αγριάς πήρε την ισοπαλία 1-1 στο δημοτικό γήπεδο Θηβών, κόντρα στον Α.Ο. Υπάτου. Για τους «πράσινους» ήταν ένα θετικό αποτέλεσμα σε δύσκολη έδρα, αλλά αν ήταν πιο προσεκτικοί στα τελειώματα τους θα μπορούσαν και να κερδίσουν.

Ο Λευτέρης Φούτρης και ο Κώστας Οικονόμου, οι οποίοι αποτέλεσαν το υπηρεσιακό τεχνικό δίδυμο του Θησέας Αγριάς χθες, επέλεξαν σύστημα 4-3-3. Τερματοφύλακας ήταν ο Κουτσιρίμπας. Το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Ιακωβίδης και το αριστερό ο Βαν Ντε Γουίχε, ενώ το κεντρικό αμυντικό δίδυμο συνέθεσαν οι Γκάγκας και Ρακής. Αμυντικός μέσος ήταν ο Χατζησταμάτης που είχε μπροστά του στον άξονα σε πιο δημιουργικούς ρόλους τους Τσιανάκα και Βουρδάκη. Στις πτέρυγες επιχειρούσαν ο Ζαχαράκης από τη δεξιά πλευρά και ο Δουλάς από την αριστερή, οι οποίοι άλλαζαν θέσεις μεταξύ τους κατά τη διάρκεια του ματς, ενώ σέντερ φορ ήταν ο Σιώμος.

Στο 14’ ο Κουτσιρίμπας μπλόκαρε το ανάποδο ψαλίδι του Καράι. Στο 28’ ο Παπαδόπουλος έβγαλε ωραία σέντρα και ο Καράι με κοντινή προβολή έγραψε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Η απάντηση για τον Θησέα ήρθε στο 32’. Ο Τσιανάκας επιχείρησε δυνατό σουτ από κοντά, με τον Διαμαντή να αποκρούει αρχικά, αλλά ο Δουλάς πήρε το ριμπάουντ, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα, με το κεφάλι, για το 1-1. Στην τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους, στο 36’, η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσιανάκα, αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Διαμαντή.

Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 69’, ο Δουλάς σούταρε από καλή θέση, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Τσιανάκας έστειλε τη μπάλα άουτ από το ύψος του πέναλτι με το κεφάλι, ενώ στο 89’ ο Χατζησταμάτης κατάφερε να σώσει τη μπάλα επάνω στη γραμμή, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Νικηφορόπουλου και κοντινή κεφαλιά του Καράι. Στο ίδιο λεπτό ο Ζυγκερίδης αποβλήθηκε από το παιχνίδι, καθώς δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα για «θέατρο». Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τσιανάκας επιχείρησε ένα ψηλοκρεμαστό σουτ, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και κατέληξε άουτ. Στο 97’ ο Παπαδόπουλος σούταρε από κοντά, με τον Κουτσιρίμπα να του λέει «όχι» και να απομακρύνει σε κόρνερ, κρατώντας το 1-1. Αξίζει να αναφερθεί πως οι «πράσινοι» αφιερώνουν την ισοπαλία του στον πρόεδρο του συλλόγου Νίκο Αραμπατζή και τη σύζυγό του, Χριστίνα, οι οποίοι πρόκειται να γίνουν γονείς. Επίσης, ευχαριστούν τον Α.Ο. Υπάτου για τη φιλοξενία και συγχαίρουν τους διαιτητές του αγώνα για τις δίκαιες αποφάσεις τους.

Κόκκινη: 89’ Ζυγκερίδης (δεύτερη κίτρινη).
Διαιτητής: Παπακωνσταντίνου (Φθιώτιδας).
Βοηθοί: Δόσκορης, Γάκης (Φθιώτιδας).
Α.Ο. ΥΠΑΤΟΥ: Διαμαντής, Ευθυμίου, Κορομηλάς, Σπηλιώτης (80’ Σπανός), Καλόφωνος (59′ Νικηφορόπουλος), Ζυγκερίδης, Παπαδόπουλος, Καράι, Τσουβαλτσίδης (36′ Μακροστέργιος), Πέντα, Χατζηδημητρίου.
ΘΗΣΕΑΣ: Κουτσιρίμπας, Ζαχαράκης (59’ Κοτζαθανάσης), Σιώμος (77’ Ζάχος), Τσιανάκας, Ιακωβίδης, Γκάγκας, Βουρδάκης, Βαν Ντε Γουίχε, Ρακής, Χατζησταμάτης, Δουλάς (72’ Λίτσος).