Ο σημερινός απολογισμός των Ελλήνων αθλητών στους Ολυμπιακούς

Στη σημερινή ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων ξεχώρισε για τα ελληνικά χρώματα το ασημένιο μετάλλιο του Χρήστου στα 200 μ. ύπτιο. Επίσης, στην κολύμβηση είχαμε την πρόκριση του Γκολομέεβ στον τελικό των 50 μ. ελεύθερο, ενώ στο πόλο η Εθνική Ανδρών νίκησε 13-11 τις ΗΠΑ και εξασφάλισε την πρόκριση στα πρτοημιτελικά.
Έτοιμος να γράψει ξανά ιστορία ο Στέφανος Ντούσκος. Ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Τόκιο έκανε το 4Χ4 για την ελληνική κωπηλασία και εξασφάλισε το εισιτήριο για τον τελικό του μονοθέσιου σκιφ των ανδρών, που θα διεξαχθεί αύριο Σάββατο (3/8). Εκεί θα έχει την ευκαιρία για ένα ακόμη μετάλλιο ή ακόμη καλύτερα να διατηρήσει την πρωτιά που κατέκτησε πριν από τρία χρόνια.
Ο Έλληνας αθλητής με χρόνο 6:40.78 τερμάτισε στην 3η θέση του δεύτερου ημιτελικού, κάνοντας ένα δυνατό τελευταίο 300άρι. Την πρώτη θέση κατέλαβε ο Γερμανός Ζάιντλερ σε 6:35.77, ενώ δεύτερος ήταν ο Λευκορώσος Ζάλατι με 6:39.01.
Υπενθυμίζεται πως ο Ντούσκος συμπλήρωσε το «καρέ» της ελληνικής κωπηλασίας, μιας και τα τέσσερα πληρώματα που βρίσκονται στο Παρίσι, κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση στον τελικό.
Από εκεί και πέρα στην 22η θέση του τελικού στα 20 χλμ. βάδην τερμάτισε η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη.Η 40χρονη αθλήτρια, η οποία ήταν σημαιοφόρος (μαζί με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο) για τα ελληνικά χρώματα στην τελετή έναρξης στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι, τερμάτισε σε 1:31.33.
Αυτή ήταν η τρίτη και τελευταία συμμετοχή της δις πρωταθλήτριας Ευρώπης (που εμφανίστηκε συγκινημένη λίγο πριν την εκκίνηση) στο κορυφαίο αθλητικό γεγονός, καθώς είχε βγει 12η το 2012 στο Λονδίνο και 8η το 2021 στο Τόκιο. Το χρυσό κατέκτησε η Τζιαγιού Γιανγκ με 1:25:54 και την ακολούθησε η Μαρία Πέρεθ από την Ισπανία με 1:26.19, ενώ το χάλκινο κατέκτησε η Τζεμίνα Μόνταγκ από την Αυστραλία με 1:26.25. Στο τένις ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν τα κατάφερε, αφού ηττήθηκε 2-0 σετ από τον μεγάλο Νόβακ Τζόκοβιτς.