Ο σχεδιασμός συνεχίζεται… Από Δευτέρα αναμένονται νέες ανακοινώσεις στη Νίκη

Ο σχεδιασμός για τη νέα σεζόν στη Νίκη συνεχίζεται και μέσα στην εβδομάδα αναμένονται νέες ανακοινώσεις από την Διοικούσα Επιτροπή Ποδοσφαίρου, που θα αφορούν ανανεώσεις με παίκτες και ενδεχομένως τις πρώτες μεταγραφές. Μάλιστα οι «κυανόλευκοι» φουλάρουν για την απόκτηση του Λόρι Κέρι.
Πολλές περιπτώσεις ποδοσφαιριστών εξετάζουν ο Νίκος Ιμεράι και οι συνεργάτες του, μαζί φυσικά με τον Φάντζιο Μπούις. Στη Νίκη δεν πρόκειται να βιαστούν, αφού στην πορεία αναμένεται να προκύψουν διάφορες ευκαιρίες για παίκτες ικανούς που θα έχουν μείνει ελεύθεροι. Ωστόσο, υπάρχουν συγκεκριμένοι ποδοσφαιριστές στο στόχαστρο με τον Λόρι Κέρι να βρίσκεται πρώτος στη σχετική λίστα.
Ο 27χρονος επιθετικός, που έκανε πολύ καλό πρωτάθλημα με τον Αστέρα Αμαλιάδας, διεκδικείται από αρκετές ομάδες, αλλά μέχρι στιγμής η πρόταση της Νίκης φαίνεται να είναι η πιο δελεαστική.

Για την ώρα το βάρος πέφτει στις ανανεώσεις. Η αρχή έγινε με τρεις παίκτες που πέρυσι ήταν βασικοί στην ομάδα. Ο αμυντικός Χρήστος Καρτσαμπάς είχε 22 συμμετοχές και ένα γκολ στο πρωτάθλημα, ο μέσος Γιώργος Ιορδανίδης 21 συμμετοχές και πέντε γκολ, ενώ ο επίσης μέσος Νέτι Μέτσε είχε 22 παρουσίες και έξι τέρματα στο ενεργητικό του.
Η συμφωνία μαζί τους αποδείχθηκε θέμα λίγων λεπτών, αφού και οι ίδιοι επιθυμούσαν να παραμείνουν στη Νίκη. Μάλιστα ο Μέτσε είναι γέννημα-θρέμμα του συλλόγου, αλλά και οι άλλοι δύο παίκτες αισθάνονται άνετα στη Νίκη, έχοντας κερδίσει την εκτίμηση των φίλων της ομάδας με συμπεριφορά τους εντός και εκτός γηπέδων.
Μέσα στην εβδομάδα που έρχεται αναμένονται και άλλες ανακοινώσεις της Διοικούσας Επιτροπής Ποδοσφαίρου, αφού οι συζητήσεις με τους παίκτες που ανήκαν στο ρόστερ της σεζόν 2017-18 βρίσκονται σε προχωρημένο στάδιο.

Επιτυχία της Νίκης στο βόλεϊ παλαιμάχων
Την τρίτη θέση κατέλαβε η ομάδα παλαιμάχων γυναικών βόλεϊ της Νίκης στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα που φιλοξενήθηκε στο Βόλο. Η Νίκη επιβλήθηκε με 2-1 σετ επί των Πλειάδων, έχασε με 2-0 σετ από τις Φουρόγατες Χανίων και κέρδισε με 2-0 σετ την ομάδα της Καβάλας άνευ αγώνος, κατακτώντας με αυτόν τον τρόπο την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο.
Στο πλαίσιο του πρωταθλήματος, στο γκαλά που δεξιώθηκαν όλες οι συμμετέχουσες ομάδες, παρουσία 300 και πλέον παλαιμάχων αθλητών και αθλητριών του βόλεϊ, τιμήθηκαν εξέχουσες προσωπικότητες του βολιώτικου βόλεϊ μεταξύ των οποίων και ο επί σειρά ετών έφορος του τμήματος βόλεϊ της Νίκης Βόλου, Κωνσταντίνος Παυλίδης. Να σημειωθεί ότι ο κ. Παυλίδης που εκπροσωπεί τη Νίκη Βόλου, θα είναι υποψήφιος για το Δ.Σ. της ΕΣΠΕΚΕΛ στις σημερινές εκλογές.