Ο Σαρακηνός κέρδισε 1-0 τον Αίαντα

Την τρίτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Σαρακηνός που επικράτησε εντός έδρας του Αίαντα Σούρπης με 1-0. Έτσι, έφτασε στους εννέα βαθμούς και προσπέρασε τον προχθεσινό του αντίπαλο που έμεινε στους οκτώ. Βέβαια, αξίζει να αναφέρουμε πως οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν για 75 λεπτά με παίκτη λιγότερο στο ματς λόγω της σωστής αποβολής του τερματοφύλακά τους Κουτσογεωργίου.

Ήταν στο 15ο λεπτό όταν ο Καραγιάννης ανατράπηκε από τον Κουτσογεωργίου εκτός περιοχής και ενώ ήταν σε προφανή θέση για γκολ. Ο διαιτητής Τσίντζας έδωσε το φάουλ και φυσικά απέβαλε τον γκολκίπερ του Αίαντα. Το πρόβλημα για τον τεχνικό του Αίαντα Μιχάλη Ανδρωνά είναι ότι δεν είχε άλλον τερματοφύλακα διαθέσιμο και έτσι κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Παναγιώτης Βούλγαρης (αντικατέστησε στην ενδεκάδα τον Κομπούρα), που ως τώρα είχε αγωνιστεί σε πολλές θέσεις, αλλά όχι σε αυτή κάτω από τα δοκάρια. Πάνω στη φάση τραυματίστηκε και ο Καραγιάννης, που έδωσε τη θέση του στον Μπαρλαγιάννη.

Για τον Κουτσογεωργίου να σημειώσουμε ότι όσο πρόλαβε να αγωνιστεί έκανε μία καλή απόκρουση, που ήταν στο σουτ του Καλλιακούδα στο 1ο μόλις λεπτό, με τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ.

Όπως ήταν λογικό η ομάδα του Γιάννη Φασουράκη είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη φάση στο α’ μέρος, ενώ οι «κιτρινόμαυροι» της Σούρπης ζήτησαν πέναλτι πάνω στον Νικογιάννη, με τον ρέφερι να καταλογίζει επιθετικό φάουλ εις βάρος του πάνω στον τερματοφύλακα Καρασαλίδη.

Στην επανάληψη ο Σαρακηνός μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και γρήγορα βρήκε το γκολ. Ήταν στο 49ο λεπτό όταν ο Πρίφτι άνοιξε δεξιά στον Δημόπουλο. Αυτός έκανε το γύρισμα και ο Μπαρλαγιάννης με προβολή έκανε το 1-0.

Στο 57’ ο Βούλγαρης απέκρουσε με το πόδι σουτ του Καλλιακούδα, ενώ εξουδετέρωσε και την προσπάθεια του Μπαρλαγιάννη στο 74’. Για τον Αίαντα, ένα σουτ του Μακανίκα στο 84’ ήταν αδύναμο και δεν ανησύχησε τον Καρασαλίδη, ενώ δύο λεπτά μετά σουτ του Μπιρτσάι πέρασε άουτ. Στο τελευταίο λεπτό ζήτησε και ο Σαρακηνός πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Θεοδωρίδη, με τον κ. Τσίντζα να δίνει συνέχεια στο ματς.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Καρασαλίδης, Τσάνιος (46’ Γκλαβίνης), Σκούρας, Ράπτης, Σταματίου, Πρίφτι, Δημόπουλος, Καλαμάτας (76’ Μπέικος), Καλλιακούδας (62’ Τσιάνος), Αραμπατζής, Καραγιάννης (15’ λ.τρ. Μπαρλαγιάννης, 76′ Θεοδωρίδης).

ΑΙΑΣ: Κουτσογεωργίου, Φαράντος, Μπιρμπίλης (76’ Πιτσάβας), Ξηροκώστας, Στεφανής, Κατσαβριάς (62’ Παπουτσής), Μακανίκας, Μπιρτσάι, Νικογιάννης (62’ Κωστούλας), Δημητρίου, Κομπούρας (15’ Βούλγαρης).