Ο Ρήγας απέκλεισε τον Διαγόρα – Πέρασαν στο Κύπελλο οι ΓΣΑ, Θησέας, Αίας, Ακρόπολη, Σκόπελος, Αγχίαλος, Ε.Λ. Νηλέας

Ημέρα Κυπέλλου η χθεσινή στην ΕΠΣΘ με τον Ρήγα να αποκλείει τον Διαγόρα με νίκη 2-1 στην παράταση. Την πρόκριση στους «8» του θεσμού πανηγύρισαν και οι Γ.Σ. Αλμυρού, Θησέας, Αίας, Ακρόπολη, Σκόπελος, Αγχίαλος και Ε.Λ. Νηλέας. Στα αξιοσημείωτα ότι τρία από τα οκτώ παιχνίδια κρίθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι και δύο στην παράταση.

Ρεπορτάζ: Γιώργος Πέγιος, Ευθύμης Δ. Χούτας

Ρήγας-Διαγόρας 2-1 παρ.
Ο Ρήγας Φεραίος συνεχίζει στο Κύπελλο της ΕΠΣΘ, αφού νίκησε στο γειτονικό ντέρμπι τον Διαγόρα με 2-1 στην παράταση. Μπορεί η ομάδα του Στεφανοβικείου να παίζει στη Γ’ Εθνική φέτος, αλλά η φανέλα του Ρήγα διαθέτει ειδικό βάρος και η διαφορά κατηγορίας δεν φάνηκε στο χθεσινό ματς.

Οι παίκτες του Κώστα Σταματίου έδειξαν ότι ήθελαν περισσότερο την πρόκριση και την πήραν, ενώ για τον Διαγόρα το κακό είναι διπλό, διότι πέραν του αποκλεισμού οι παίκτες του καταπονήθηκαν με τα 30 λεπτά της παράτασης και ενώ την Κυριακή η ομάδα δίνει κρισιμότατο αγώνα με τον Α.Ο. Σελλάνων. Έγινε ένα δυνατό παιχνίδι και είναι χαρακτηριστικό ότι οι γηπεδούχοι χρειάστηκε να κάνουν τρεις αναγκαστικές αλλαγές, καθώς τραυματίστηκαν οι Νασιακόπουλος, Ανατολής και Κακάνης.

Ο Ρήγας είχε τις δύο πρώτες καλές ευκαιρίες με το σουτ του Γουτούλη στο 13’ από πλάγια θέση και την κεφαλιά του Ιωάννου στο 18’, που εξουδετερώθηκαν από τον Κουτσιρίμπα. Όμως στο 24’ άνοιξε το σκορ, όταν από μπαλιά του Νασιακόπουλου, ο Γάρος βρέθηκε σε θέση βολής και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με ψύχραιμο τρόπο (1-0). Πάντως, το γκολ δεν το πανηγύρισε σεβόμενος το ότι έχει φορέσει και τη φανέλα του Διαγόρα.

Η ομάδα του Μιχάλη Ζιώγα αντέδρασε και ισοφάρισε στο 33’ με την κοντινή κεφαλιά του Αλαμάνη. Το 1-1 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, αφού οι γηπεδούχοι είχαν δύο ακόμη ανεκμετάλλευτες ευκαιρίες με τους Νασιακόπουλο στο 43’ και Σέττο στο 45’+1.

Στο πρώτο μισό της επανάληψης ο ρυθμός δεν ήταν καλός και χρειάστηκε να φτάσουμε στο 67’ για το πρώτο σουτ, που επιχείρησε ο Τανός και μπλόκαρε ο Ανατολής. Από εκεί και πέρα υπήρξαν καλές στιγμές με τους Αραμπατζή (74’), Ιωάννου (81’), Ζιάκα (85’) και Γάρο (86’).

Το 1-1 διατηρήθηκε και έτσι πήγαμε στην παράταση. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 103’ όταν ο Απ. Καλαϊτζίδης απέκρουσε εντυπωσιακά την κοντινή κεφαλιά του Αλαμάνη. Ο αγώνας όδευε προς τα πέναλτι, αλλά οι Βελεστινιώτες δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Το χρονόμετρο έδειχνε ότι βρισκόμασταν στο 117’ όταν ο Αλμασίδης έβγαλε σέντρα ακριβείας για τον Αραμπατζή που κατέβασε όμορφα τη μπάλα και εκτέλεσε τον Κουτσιρίμπα με σουτ εντός περιοχής. Το 2-1 ήταν γεγονός μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Ανατολής (95’ λ.τρ. Απ. Καλαϊτζίδης), Κακάνης (100 λ.τρ. Γκίνης), Ιωάννου, Ράπτης (108’ Μιχολίτσης), Αλμασίδης, Σουγκάρης, Γάρος, Ν. Καλαϊτζίδης, Γουτούλης, Νασιακόπουλος (49’ λ.τρ. Αραμπατζής), Σέττος.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Κουτσιρίμπας, Σιγαλάκος, Κ. Καραπλιάγγος (74’ Σπαθής), Πρασσάς, Δίντσης (46’ Καλύβας), Σπ. Καραπλιάγκος (61’ Καλλιακούδας), Τανός, Αλεξίου, Αλαμάνης, Παπαγεωργίου (46’ Κουβελάς), Ζιάκας.

Μυρμιδόνες-Γ.Σ. Αλμυρού 0-4
Δεν συνάντησε δυσκολίες ο Γ.Σ. Αλμυρού στον Πλάτανο, για να επικρατήσει των τοπικών Μυρμιδόνων με 0-4. Ο Αράπης άνοιξε το σκορ στο 3’ με σουτ, ενώ το 0-2 σημειώθηκε στο 48’ με μακρινό σουτ του Αγιασιώτη. Το τελικό 0-4 διαμόρφωσε ο Αναστασίου με δύο δικά του τέρματα στο 70’ και στο 79’. Να σημειωθεί ότι ντεμπούτο με τους Αλμυριώτες έκανε ο νεοαποκτηθείς Χρήστος Χολέβας, ενώ ο τεχνικός Στέλιος Αρσένος χρησιμοποίησε και αρκετούς νεαρούς παίκτες.

ΜΥΡΜΙΔΟΝΕΣ: Σαββίδης, Τσεκρέζης (25’ λ.τρ. Νικηφοράκης), Κοντοβάς, Λανάι (30’ λ.τρ. Δ. Μπούρχας), Κατσαβριάς, Ναούμ, Τσόγκας, Κακλιάς, Μάτζαρης (80’ Γ. Μπούρχας), Ακριβός (75’ Μηλιώνης), Μακρής.
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Κοντογεωργάκης, Αργυρόπουλος, Χολέβας, Παπακώστας, Λάμπος, Φούκης (46’ Αγιασιώτης), Αϊδής (65’ Τζαφλέρης), Αράπης (46’ Αναστασίου), Δήμος, Δερμιτζάκης, Βουρδάκης (68’ Καραγεωργόπουλος).

Δάφνη-Θησέας 0-5
Περίπατος και για τον Θησέα, που κέρδισε 0-5 τη Δάφνη στο γήπεδο του Διμηνίου.
Το 0-1 έγινε στο 41’ από τον Σιώμο που σκόραρε με σουτ εντός περιοχής. Στο 48’ και μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε και ο Ερρίκος Βαν Ντε Γουίχε την προώθησε στα δίχτυα, για το 0-2. Πέντε λεπτά αργότερα το 0-3 με πλασέ του Βλάχου, ο οποίος πρόλαβε την έξοδο του τερματοφύλακα. Στο 67’ ο Βλάχος δέχθηκε τη μπάλα με πλάτη προς το τέρμα. Γύρισε πολύ όμορφα το σώμα του και εκτέλεσε γράφοντας το 0-4. Όσο για το 0-5 διαμορφώθηκε στο 80’ με ατομική ενέργεια και σουτ του Νιαώτη. Ο προπονητής του Θησέα Λάκης Μπακάλης χρησιμοποίησε για πρώτη φορά τον νεοαποκτηθέντα Ρομάριο.

ΔΑΦΝΗ: Πλιάκας, Μαυρομιχάλης (55’ λ.τρ. Χιούσι), Σιαμέτης, Τσιαχτάνης, Λούκας, Λιόλιος, Κανούτας, Κακάλιας, Ρουσσάς, Κυρίτσης (65’ λ.τρ. Βαρελόπουλος), Καρακίτσος (80’ λ.τρ. Χιώτης).

ΘΗΣΕΑΣ: Ντ. Βαν Ντε Γουίχε, Παναγιώτου (85’ Κυρίτσης), Ερ. Βαν Ντε Γουίχε, Μπόρας, Γιαουπλάρι, Χατζησταμάτης (60’ Πέτσης), Γαλανόπουλος, Ρομάριο, Ζάχος, Νιαώτης, Σιώμος (46’ Βλάχος).

Δήμητρα-Αίας 1-1 (3-5 πεν.)
Σπουδαία πρόκριση στη φάση των «8» πανηγύρισε ο Αίας Σούρπης, που νίκησε 3-5 στα πέναλτι τη Δήμητρα, στο γήπεδο της Ευξεινούπολης, με τον κανονικό αγώνα να λήγει 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 14’ με πολύ όμορφο σου του Θανάση Κατσαβριά, ενώ η ισοφάριση ήρθε στο 82’ όταν ο Κρανάς σούταρε, ο Χαλάτσης απέκρουσε και ο Αλέκος Αραπίτσας από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στην παράταση η ισοπαλία διατηρήθηκε και έτσι πήγαμε στα πέναλτι όπου οι παίκτες του Αίαντα ευστόχησαν σε όλες τις εκτελέσεις τους. Από την άλλη πλευρά ο Τσιάτσιος αστόχησε, ενώ δεν υπήρξε πέμπτη εκτέλεση μια και η πρόκριση είχε κριθεί.

Η σειρά των πέναλτι: Κατσαβριάς 0-1, Τσιάτσιος δοκάρι, Μακανίκας 0-2, Στεφανής 1-2, Χειλάς 1-3, Τετριμίδας 2-3, Μιχόπουλος 2-4, Καρράς 3-4, Αραπίτσας 3-5. ΔΗΜΗΤΡΑ: Τσιλίγκος, Φαράντος (43’ λ.τρ. Τιμπλαλέξης), Στεργίου, Τσιάτσιος, Στεφανής, Θωμαΐδης (61’ Τετριμίδας), Κρανάς, Καρράς, Αραπίτσας (112’ Ζαντιώτης), Βούλγαρης (96’ Μπιρμπίλης), Κλουκουτάρας.
ΑΙΑΣ: Χαλάτσης, Μιχόπουλος, Γ. Ξηροκώστας (60’ Μπιρτσάι), Πλαβός (103’ Κ. Κατσαβριάς), Χριστέλος, Χειλάς, Δημητρίου (81’ Ευθ. Ξηροκώστας), Αραπίτσας, Θ. Κατσαβριάς, Μακανίκας, Παπανικολόπουλος (92’ Σιαμουρδάνης).

Ακρόπολη-Αγία Άννα 2-1 παρ.
Ύστερα από ένα ωραίο παιχνίδι που διεξήχθη στο γήπεδο του Σέσκλου, η Ακρόπολη νίκησε στην παράταση με 2-1 την Αγία Άννα. Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε χωρίς τέρματα, με την Αγία Άννα να έχει περισσότερες ευκαιρίες για γκολ, με μεγαλύτερη αυτή του 81ου λεπτού, όταν ο Κοντογιάννης απέκρουσε σωτήρια την κεφαλιά του Μπασδάνη.
Το παιχνίδι έκρυβε συγκινήσεις στην παράταση, με την Ακρόπολη να παίρνει «κεφάλι» στο σκορ, στο πρώτο λεπτό με πλασέ του Μάριου Φουρκιώτη, ύστερα από σέντρα του Σπύρου Ζάγκα. Οι γηπεδούχοι έκαναν δύο τα τέρματά τους στο 109΄ με εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Ανδρέα Τσεκούρα, ο οποίος αφού ξεπέρασε την αντίσταση δύο αμυντικών, «έσκαψε» τη μπάλα και την πέρασε πάνω από τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Η Αγία Άννα το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ στο 112’ με τον Αντώνη Τζοβάρα.
ΑΚΡΟΠΟΛΗ: Κοντογιάννης, Ζάγκας, Τ. Κολυμήτρας (60’ Πασσιάς), Φώτου, Σπ. Δ. Γκάγκας, Κ. Κολυμήτρας, Τσεκούρας, Τσουκάλης (83’ Αξιώτης), Σπ. Κ. Γκάγκας, Φουρκιώτης, Παγώνης.
ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Αϊντίνι, Γούτσιος, Μπασδάνης, Σκοπός, Δημολιός, Σερ. Τσιουρέλης (46’ Χατζητρακόσιας), Βέργος, Καλαμίδας (62’ Ματθαίου), Τζοβάρας, Ζαρίφης (54’ Αντωνίου), Σπ. Ζάγκας (72’ Φιλατζικιώτης).

Αγχίαλος-Τοξότης 4-3

Εντυπωσιακή η Αγχίαλος, παίζοντας με πολλές απουσίες βασικών παικτών (Δαμάσκος, Σίμος, Καραγιώργος, Θάνος, Κελάζογλου) και με έναν μόνο παίκτη στον πάγκο, κατάφερε να νικήσει με 4-3 τον Τοξότη, μια ομάδα μεγαλύτερης κατηγορίας. Στο εικοσάλεπτο η ομάδα του Θοδωρή Ανδρουτσόπουλου προηγήθηκε με 3-0, χάρη στα τέρματα των Νούσια με πέναλτι στο 2’ (το κέρδισε ο ίδιος από τον Πασπαλάρη), Τσούκαλου στο 14’ με σουτ έξω από την περιοχή και Σγατζή στο 20’ με πλασέ.

Ο Τοξότης μείωσε σε 3-1 ύστερα από ατομική προσπάθεια του Ντίτσιου στο 40’. Στο 63’ ο Σγατζής με πλασέ έγραψε το 4-1 για να ακολουθήσουν δύο τέρματα για τους φιλοξενούμενους με τον Σκλαπάνη στο 80’ (απευθείας φάουλ) και Λευτέρη Δενελάβα στο 86’. Οι άνθρωποι του Τοξότη συγχαίρουν την Αγχίαλο για την πρόκριση, εκφράζουν, ωστόσο πολλά παράπονα για τη διαιτησία.

ΑΓΧΙΑΛΟΣ: Καγιάννης, Σιαμουρδάνης (70’ Κουτσοκέρας), Στεργιόπουλος, Μαγιόγλου, Ροδοβίτης, Τσέλιος, Νούσιας, Κουλάκογλου, Απριγιάν, Σγατζής, Τσάκαλος.
ΤΟΞΟΤΗΣ: Πασπαλάρης, Γερακίνης (35’ Κόκκαλης), Πελεκούδας, Ντακούλης, Ν. Δενελάβας, Σκλαπάνης, Λέτσος, Παπουτσής (35’ Ντίτσιος), Λ. Δενελάβας, Σαρρής (55’ Δουλάς), Μάστορας.

Λεχώνια-Πρωτεσίλαος 0-0 (8-7 πεν.)
Στα πέναλτι κρίθηκε η πρόκριση στο παιχνίδι την Ένωσης Λεχωνίων-Νηλέας με τον Πρωτεσίλαο, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 8-7. Τα 120 λεπτά παιχνιδιού και παράτασης έληξαν χωρίς τέρματα. Αν και ομάδα κατώτερης κατηγορίας, αυτή του Κυριάκου Κοκκινάκη, ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα και είχε δοκάρια με τους Μακρή (65’), Πότση και Τζήμα (στην ίδια φάση στο 119’).

Η σειρά των πέναλτι: Λάμπρου 0-1, Φιλίππου 1-1, Βαλωτής 1-2, Πότσης 2-2, Νικογιάννης άουτ, Τζίμας απέκρουσε ο Τίτας, Λεϊμονής 2-3, Τζιόλας 3-3, Σιαμανίκος 3-4, Γεωργιάδης 4-4, Παναγιώτου 4-5, Μούτος 5-5, Κ. Κόρκος 5-6, Τρελόπουλος 6-6, Ρομάριο 6-7, Σκαμπαρδώνης 7-7, Αλντίν άουτ, Μακρής 8-7.

ΛΕΧΩΝΙΑ: Τσιόβολος (119’ Αϊδίνης), Σκαμπαρδώνης, Γεωργιάδης, Μανούσος, Μούτος, Χαϊδούσης (115’ Τζιόλας), Μακρής, Τρελόπουλος, Φιλίππου, Πότσης, Τζήμας.
ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ: Πίτας, Ακριβούσης (70’ Αλντίν), Λάμπος (60’ Ρομάριο), Σιαμανίκος, Λεϊμονής, Κ. Κόρκος, Νικογιάννης, Λάμπρου, Παναγιώτου, Βαλωτής, Βέτσικας (65’ Κλίντον).

Ανθ. Γαζής-Σκόπελος 1-1 (11-12 πεν.)
Η διαδικασία των πέναλτι χρειάστηκε και στο βοηθητικό του ΕΑΚ για να πάρει την δραματική πρόκριση η Σκόπελος σε βάρος του τυπικά γηπεδούχου Άνθιμου Γαζή. Ο αγώνας στην κανονική διάρκεια έληξε 1-1 με τα γκολ των Κίτσα (8’) και Γεωργίου (34’). Ακολούθησε παράταση, όπου δεν άλλαξε κάτι και στα πέναλτι οι νησιώτες επικράτησαν με 11-12, καθώς αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι των αντιπάλων τους.

Α. ΓΑΖΗΣ: Γ. Σαραφίδης, Βούλγαρης, Πέτρου, Κωστάκης, Μυλωνάς, Π. Δημόπουλος (46’ Κατσαρός), Ε. Σαραφίδης, Πασιάς, Θεοδώρου (72’ Αλτίνης), Κίτσας (93’ Παλάντζας), Αλεξίου.
ΣΚΟΠΕΛΟΣ: Σινάνα, Μαστρογιαννόπουλος, Ν. Καραθανάσης, Ν. Παναγιώτου, Ευαγγελινός (52’ Ρ. Παναγιώτου), Χρυσάνθης, Λεμονής, Σένκο, Γεωργίου, Πατσής, Προκοπίου (99’ Στ. Καραθανάσης).