O πυροσβέστης Αντώνης Βογιαντζής πρωταθλητής κόσμου στο Shidokan Karate

Ο Αντώνης Βογιαντζής, πυροσβέστης από το 2003, αλλά και παγκόσμιος πρωταθλητής στο Shidokan Karate εδώ και έναν μήνα περίπου, μιλά στη «Θ» για τη μεγάλη του επιτυχία στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Shidokan Καράτε στο Ούζχοροντ της Ουκρανίας και πώς συνδυάζει τη δουλειά με τον πρωταθλητισμό.
Με μεγάλη επιτυχία για τα εθνικά μας χρώματα πραγματοποιήθηκε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Shidokan Καράτε στο Ούζχοροντ της Ουκρανίας, στο οποίο συμμετείχε 9μελής ελληνική αποστολή με αρχηγό τον εκπρόσωπο του shidokan στην Ελλάδα shihan Λήο Κατσούρα (7 dan) και αθλητές από τον Α.Σ. Πήγασος, η κατάταξη των οποίων ήταν: Αϊστρατή Γεωργία 1η θέση (kata), Κατσούρας Δημήτριος 1η θέση (Kumite), Παλάσης Πάρης 2η θέση (Kumite).

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει η συμμετοχή του Αντώνη Βογιαντζή (1η θέση Kumite), ο οποίος είναι δάσκαλος karate και kick boxing, κάτοχος μαύρης ζώνης, 4 dan, πυροσβέστης στο επάγγελμα από τον Βόλο, ο οποίος επέστρεψε χρυσός παγκόσμιος πρωταθλητής από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ουκρανίας.
Ο Αντώνης Βογιαντζής είναι πυροσβέστης από το 2003 στην Πυροσβεστική Υπηρεσία Βόλου και ασχολείται με το shidokan καράτε περίπου 20 χρόνια, ενώ είναι και δάσκαλος karate και kick boxing τα τελευταία 12 χρόνια περίπου. Ο ίδιος άρχισε τον αθλητισμό από μικρή ηλικία ως αθλητής στίβου, ενώ στη συνέχεια τον τράβηξε το ποδόσφαιρο, με το οποίο ασχολείται ερασιτεχνικά έως σήμερα.

«Η εμπειρία στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Shidokan Καράτε της Ουκρανίας ήταν μοναδική. Ήταν η πρώτη συμμετοχή μου σε παγκόσμιο πρωτάθλημα και επειδή ήταν επιτυχής με έκανε πολύ χαρούμενο η πρώτη θέση που κατέλαβα. Σίγουρα ήταν η καλύτερη στιγμή στην καριέρα μου ως αθλητής. Στιγμή που θα μείνει χαραγμένη στη μνήμη μου για πάντα. Το αποτέλεσμα με αντάμειψε για την τεράστια προσπάθεια και τη δύσκολη προετοιμασία, «σβήνοντας» την όποια κούραση υπήρχε» σημείωσε ο Αντώνης Βογιαντζής.
Όσον αφορά στο πώς μπορεί ο ίδιος να συνδυάζει τη δουλειά με τον πρωταθλητισμό, που χρειάζεται πολλές ώρες προπόνησης, ιδίως ενόψει προετοιμασίας για αγώνες και δη για παγκόσμιο πρωτάθλημα, απάντησε ότι «όσος ελεύθερος χρόνος μου μένει από τη δουλειά μου τον αφιερώνω σε προπονήσεις. Και σε περιόδους αγώνων η προπόνηση δεν είναι μόνο μία, αλλά αρκετές, ακόμα και μέσα στην ίδια μέρα, όπως για παράδειγμα τρέξιμο, δουλειά πάνω στην τεχνική, γυμναστική με βάρη κ.ά.».
«Μειώνω τον ελεύθερο χρόνο μου, δεν βγαίνω έξω με παρέες ή δεν ασχολούμαι με άλλα χόμπι που έχω και αφιερώνω τον χρόνο μου μόνο στις προπονήσεις, οι οποίες κατά την προετοιμασία είναι επίπονες» πρόσθεσε ο Αντώνης Βογιαντζής.
Ο ίδιος έχει στο ενεργητικό του και άλλες διακρίσεις εντός της Ελλάδας (πανελλήνιος πρωταθλητής στο karate και το kick boxing) με το χρυσό στο παγκόσμιο πρωτάθλημα να είναι η κορυφαία στιγμή του και η μεγαλύτερης αξίας, «χωρίς να θέλω να μειώσω τις υπόλοιπες», όπως τόνισε χαρακτηριστικά.
Από τις πιο δύσκολες στιγμές που ήρθε αντιμέτωπος λόγω της δουλειάς του ως πυροσβέστης ήταν το 2007 που είχε καεί μεγάλη έκταση στο Πήλιο και είχε πάρει μέρος στην κατάσβεση της πυρκαγιάς.