Ο Πύρασος “συνέτριψε” με 9-0 τον Πυρσό Γρεβενών

Πιο άνετη πρεμιέρα στα μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική δεν θα περίμενε ο Πύρασος. Η ομάδα της Ν. Αγχιάλου συνέτριψε με 9-0 τον Πυρσό Γρεβενών στο γήπεδο “Π. Μαγουλάς” για την 1η αγωνιστική του 4ου ομίλου και μπήκε με το δεξί στους αγώνες κατάταξης.

Το τελικό σκορ μαρτυρά τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων, με τους πρωταθλητές ΕΠΣΘ να κάνουν ό,τι θέλουν μέσα στο γήπεδο, να πετυχαίνουν εννέα τέρματα, ενώ έχασαν κι άλλες ευκαιρίες για να πετύχουν διπλάσιο αριθμό τερμάτων.

«Χατ τρικ» στο πρώτο ημίχρονο σημείωσε ο Ροτζέριο Μάρτινς, με τον Βραζιλιάνο να παίζει στα πρώτα 45 λεπτά, με τον προπονητή του Πυράσου, Γιάννη Σιαμέτη, να ξεκουράζει και τους Παπαδόπουλο, Αραπίτσα, Οικονόμου και Βλάχο, καθώς δεν αγωνίστηκαν ούτε αυτοί στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι παίκτες της ομάδας της Ν. Αγχιάλου έκαναν συντήρηση δυνάμεων στο δεύτερο 45λεπτο, καθώς την προσεχή Τετάρτη θα δώσουν το δεύτερο παιχνίδι με αντίπαλο τον Αστέρα Καρδίτσας εκτός έδρας.

Ο Πύρασος προηγήθηκε με 6-0 στο πρώτο ημίχρονο. Στο 13’ το σκορ άνοιξε με κεφαλιά ο Ροτζέριο ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Παπαδόπουλου, ενώ στο 17’ ο Βλάχος με σουτ πάνω στην κίνηση από μπαλιά του Αραπίτσα έγραψε το 2-0. Ο Αραπίτσας ήταν ο σκόρερ του τρίτου τέρματος του Πυράσου στο 20’ με σουτ, ύστερα από ωραία επιθετική προσπάθεια των γηπεδούχων και συνεργασία των Βλάχου, Ροτζέριο και πάσα του τελευταίου στον σκόρερ.

Στο 24′ ο Ζάχος έγραψε το 4-0 από γύρισμα του Βλάχου, ενώ στο 28′ ο Ροτζέριο με κεφαλιά έκανε το 5-0, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Αγιασιώτη και κεφαλιά πάσα του Ρακή.

Αφού στο 32’ ο Βλάχος και στο 40’ ο Αραπίτσας έχασαν σημαντικές ευκαιρίες να σκοράρουν, στο 41’ έγινε το 6-0. Σκόρερ ο Ροτζέριο με κεφαλιά, μέσα από τη μικρή περιοχή, ύστερα από σέντρα του Αραπίτσα από τα δεξιά.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, οι φιλοξενούμενοι έχασαν σημαντική ευκαιρία στο 54’ με τον Μπλάντο να μειώσουν το σκορ (ο Κεφαλάς απέκρουσε σε κόρνερ του σουτ του επιθετικού του Πυρσού), όμως στη συνέχεια ο Πύρασος πέτυχε άλλα τρία τέρματα. Στο 60’ ο Αγιασιώτης δέχθηκε ωραία κάθετη πάσα από τον Ζάχο και δεν δυσκολεύτηκε με πλασέ να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 7-0. Το όγδοο τέρμα του Πυράσου πέτυχε στο 72’ ο Ζάχος (δεύτερο προσωπικό στο ματς), μετά από ασίστ του Κατή, ενώ το τελικό 9-0 διαμόρφωσε ο Καραγιώργος στο 78’ όταν μέσα από την περιοχή πλάσαρε εύστοχα τον Ελευθεριάδη.

Διαιτητής: Διακουμάκος (Πιερίας)
Κίτρινες: Ρόβας

ΠΥΡΑΣΟΣ: Κεφαλάς, Δημητριάδης, Παπαδόπουλος (46’ Μπούτλας), Μιχόπουλος, Ρακής, Αγιασιώτης, Οικονόμου (46’ Θεοδωρόπουλος), Αραπίτσας (46’ Γκαραβέλας), Ζάχος, Ροτζέριο (46’ Κατής), Βλάχος (46’ Καραγιώργος).

ΠΥΡΣΟΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ:  Ελευθεριάδης, Στεργιόπουλος (80’ Πρατής), Τριμίντζιος (80’ Τσιαρτιώτης), Κρικέλης (46’ Σούλας), Ευαγγελόπουλος, Ρόβας, Κολτσίδας (76’ Κυρατσούλης), Παπαδόπουλος, Σ. Κυριακίδης, Καλαϊτζίδης, Μπλάντος (69’ λ.τρ. Κόντρα).