Ο Πρωτεσίλαος «φρέναρε» τον Πύρασο στον 2ο όμιλο της Α’ ΕΠΣΘ (αναλυτικά τα παιχνίδια)

Ο πρωτοπόρος του 2ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΘ Πύρασος δεν μπόρεσε να κερδίσει στην 13η αγωνιστική, αφού αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 στον Πτελεό με τον Πρωτεσίλαο. Αντίθετα, με εκτός έδρας νίκες προχώρησαν οι Αίας (4-0 τον Διαγόρα), Ρήγας (5-0 την Αγχίαλο) και Γ.Σ. Αλμυρού (2-0 τους Μυρμιδόνες), ενώ ρεπό έκανε ο Αστέρας.

Πρωτεσίλαος-Πύρασος 2-2
Ο Πρωτεσίλαος έβαλε «φρένο» στη νικηφόρα πορεία του Πυράσου, τον οποίο υποχρέωσε σε ισοπαλία 2-2. Οι Αγχιαλίτες προηγήθηκαν στο 20’ όταν ο Βλάχος πάσαρε στον Γιάννη Αραπίτσα. Αυτός ξεχύθηκε στα αντίπαλα καρέ, απέφυγε και τον τερματοφύλακα Μάνο, πριν σκοράρει στην ανυπεράσπιστη εστία (0-1). Το 1-1 έγινε στο 36’ με το απευθείας φάουλ του Κώστα Αλαμάνη ΙΙ. Στο 63’ ο Αραπίτσας κέρδισε πέναλτι από τον Λεϊμονή, το οποίο αξιοποίησε ο Οικονόμου για το1-2. Όμως στο 83’ ο Παπαδόπουλος εκτέλεσε κόρνερ και ο Κ. Αλαμάνης ΙΙ με κεφαλιά σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ, γράφοντας το 2-2.

ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ: Μάνος, Τσαούσης (75’ Αλντίν), Χολέβας, Λεϊμονής, Κλίντον, Σούδης, Νικογιάννης, Σιαμανίκος, Παπαδόπουλος, Αλαμάνης Ι (90′ Θ. Κόρκος), Αλαμάνης ΙΙ.
ΠΥΡΑΣΟΣ: Κεφαλάς, Δημητριάδης, Νίνος (64’ Φλώρος), Ρακής, Ζενούνης, Θεοδωρόπουλος (50’ Μπούτλας), Κατής (85’ Ζάχος), Αγιασιώτης (85’ Γκαραβέλας), Αραπίτσας, Οικονόμου, Βλάχος.

Αγχίαλος-Ρήγας 0-5
Εντυπωσιακό πέρασμα από την έδρα της Αγχιάλου για τον Ρήγα Φεραίο που επιβλήθηκε με το εμφατικό 0-5, έχοντας αποκτήσει προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων από το α’ μέρος.

Πριν ανοίξει το σκορ οι γηπεδούχοι απώλεσαν καλή ευκαιρία με τον Μωυσίδη, που βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, αλλά καθυστέρησε και ανακόπηκε. Στο 15’ έγινε το 0-1 μετά από σουτ του Καραγιάννη και παρέμβαση του Γάρου στον οποίο χρεώνεται το γκολ. Ο Γάρος σκόραρε και στο 24’ με πλασέ (0-2), ενώ στο 31’ ο Βαϊόπουλος σέντραρε από τα δεξιά, ο Γάρος άφησε τη μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του και ο επερχόμενος Δ. Αγροκώστας τελείωσε ιδανικά τη φάση για το 0-3. Πέντε λεπτά αργότερα ο Γάρος κέρδισε πέναλτι που αξιοποίησε ο Σουγκάρης (0-4).

Στο 53’ διαμορφώθηκε το 0-5 από τον Πάσχο, που απέφυγε όμορφα δύο αντιπάλους προτού σημαδέψει τη δεξιά γωνία του Σταματά. Ο Πάσχος είχε και δοκάρι στο 65’. Με εννέα παίκτες τελείωσε το ματς η Αγχίαλος λόγω των τραυματισμών του Προβιά και του Ζητούδη, αφού δεν υπήρχαν άλλοι διαθέσιμοι ποδοσφαιριστές

Στα αξιοσημείωτα οι πολλοί ντόπιοι που χρησιμοποίησαν οι δύο προπονητές. Εννέα Βελεστινιώτες πήραν χρόνο συμμετοχής από τον Λάκη Μπακάλη, ενώ στο αρχικό σχήμα των γηπεδούχων ο Θοδωρής Ανδρουτσόπουλος επέλεξε επτά Αγχιαλίτες.

ΑΓΧΙΑΛΟΣ: Σαματάς, Ζητούδης, Προβιάς, Μαγιόγλου, Σταντσούρης (46’ Λάμπρου), Δράγνης, Μωυσίδης, Λάζογλου (46’ λ.τρ. Τσότζωρας), Γεωργακόπουλος (46’ Δαμάσκος), Σίμος (53’ Ζαφειρίου), Κόκκαλης.
ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Τσιλίγκος, Παπαδανιήλ, Φιλοσόγλου, Σταματίου (46’ Βλιώρας), Βαϊόπουλος (74’ Κίτσιος), Χότζα, Σουγκάρης, Γ. Αγροκώστας, Δ. Αγροκώστας (43’ λ.τρ. Πάσχος) Καραγιάννης (70’ Χασάπης), Γάρος (70’ Σταματόπουλος).

Μυρμιδόνες-Γ.Σ. Αλμυρού 0-2
Ο Γ.Σ. Αλμυρού έφυγε νικητής από το γήπεδο του Πλατάνου, επικρατώντας των τοπικών Μυρμιδόνων με 0-2. Η ομάδα του Κώστα Ρέππου προηγήθηκε νωρίς, αφού στο 7’ ο Κοντοβάς δέχθηκε πάσα του Δήμα και άμεσα έστρωσε στον Τετριμίδα που έκανε το 0-1 με πλασέ. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και απείλησαν με τον Θωμαΐδη στο 35’. Στην επανάληψη ο ΓΣΑ είχε δύο καλές στιγμές με τους Δρόσο (51’) και Κλουκουτάρα (68’), για να φτάσει στο 0-2 στο 76ο λεπτό με το πέναλτι του Παναγιώτη Κοντοβά. Την εσχάτη των ποινών είχε κερδίσει ο ίδιος από τον Κολημήτρα.

Ντεμπούτο έκαναν και οι νεοαποκτηθέντες ποδοσφαιριστές τν δύο ομάδων, ήτοι οι Θωμαΐδης, Γούλας των Μυρμιδόνων, καθώς και οι Ν. Βούλγαρης, Σουλάι του Γ.Σ. Αλμυρού.
ΜΥΡΜΙΔΟΝΕΣ: Γκόγκος, Μπίνας (69’ Χρ. Κοντοβάς), Τσέργας, Καραπτσιάς, Γ. Κοντοβάς, Κατσαβριάς, Τσεκρέζης (79’ Σπυρέλης), Νάντζιος, Χριστοδουλόπουλος, Μάτζαρης (74’ Φ. Κολημήτρας), Θωμαΐδης (79’ Γούλας).
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Καρακασίδης, Νικογιάννης, Τσαγιαννίδης (85’ Μπαράκου), Αράπης, Τσιάτσιος, Τετριμίδας (70’ Ζαντιώτης), Χριστοφορίδης (46’ Δρόσος), Δήμας, Βούλγαρης (79’ Σουλάι), Π. Κοντοβάς, Κλουκουτάρας (79’ Μπένος).

Διαγόρας-Αίας 0-4
Καταιγιστικός στην επανάληψη ο Αίας νίκησε με 4-0 εκτός έδρας τον Διαγόρα. Μετά από ένα άκαρπο πρώτο μέρος, όπου οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι με τον Κωνσταντίνου (43’), οι «κιτρινόμαυροι» επέβαλαν τον ρυθμό τους στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 49’ ο Αλέκος Αραπίτσας σημάδεψε το δοκάρι και στο 60’ ο ίδιος άνοιξε το σκορ. Στο 66’ ο Χειλάς έκανε το 0-2 μετά από ασίστ του Αραπίτσα, ο οποίος πέτυχε το 0-3 με ψηλοκρεμαστό πλασέ στο 74’. Το 0-4 σημειώθηκε στο 81’ όταν ο Κωστούλας έβγαλε τον Χειλά σε θέση τετ-α-τετ και εκείνος πλάσαρε εύστοχα.
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Κουτσιαρής, Μπόλκας (80’ Αγγελίδης), Κ. Καραπλιάγγος (75’ Γ. Βλάχος), Παρασκευάς, Γκαμαλέτσος, Αγριοτσόμπανος, Κωνσταντίνου, Τζέκα (80’ Μ. Ντάφος), Ντόντος, Καρατζιώλης (80’ Λουφόπουλος), Π. Ντάφος.
ΑΙΑΣ: Χαλάτσης, Χουλιαράς, Γκιόκα (68’ Ντούρας), Γ. Ξηροκώστας, Πλαβός, Κ. Κατσαβριάς (57’ Μπιρτσάι), Ράπτης, Βούλγαρης (68’ Τσόγκας), Αραπίτσας Θ. Κατσαβριάς (33’ λ.τρ. Χειλάς), Κωστούλας.