Ο Πρωτεσίλαος επιβλήθηκε του Ρήγα Φεραίου με 1-0

Ο Πρωτεσίλαος φαίνεται πως έχει πάρει τον… αέρα του Ρήγα Φεραίου. Την περασμένη Τετάρτη στο στάδιο Βελεστίνου τον απέκλεισε από τη συνέχεια του Κυπέλλου ΕΠΣΘ στη διαδικασία των πέναλτι, ενώ χθες τον υποδέχθηκε για το πρωτάθλημα και τον νίκησε με 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μία φλύαρη εδαφική υπεροχή, αλλά η αλήθεια είναι ότι έμειναν μακριά από τον καλό τους εαυτό. Ίσως τους στοίχησαν και οι απουσίες ποιοτικών παικτών, όπως οι Αραμπατζής, Κακάνης και Γκάμπας. Ο Πρωτεσίλαος έφερε το ματς στα μέτρα του και φορτσάροντας στο τελευταίο διάστημα του παιχνιδιού, βρήκε το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα και πήρε τους τρεις βαθμούς.

Πρώτη τελική στο ματς ένα άστοχο σουτ του Παπαδόπουλου στο 2’ και από εκεί και πέρα ήταν ο Ρήγας αυτός που κάπως απειλούσε. Στο 20’ ο Γουτούλης εκτέλεσε φάουλ και ο Κωνσταντέλος πήρε την κεφαλιά, με τον Β. Βουραζέρη να μπλοκάρει. Τρία λεπτά αργότερα ο Γουτούλης δοκίμασε να σουτάρει απευθείας σε εκτέλεσε φάουλ και ανάγκασε τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων σε θεαματική επέμβαση. Τελευταία φάση στο α’ μέρος το άστοχο σουτ του Ακριβούση στο 45’.

Μόλις στο πρώτο λεπτό της επανάληψης Καραγιάννης και Σουγκάρης συνδυάστηκαν, με τη μπάλα να καταλήγει στον Γάρο που έκανε το γυριστό σουτ χωρίς να βρει στόχο. Νέο σουτ του Γάρου στο 52’ πέρασε άουτ, ενώ στο 61’ ο Πρωτεσίλαος είχε καλή στιγμή όταν σε φάση διαρκείας ο Ν. Βουραζέρης έκανε την προβολή και ο Σταμέλος κατάφερε και μπλόκαρε την μπάλα.
Τελικά, η πλάστιγγα της νίκης έγειρε υπέρ της ομάδας του Πτελεού στο 85ο λεπτό, όταν ο Θ. Κόρκος, που είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή, έκανε την κοντινή κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (1-0).

ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ: Β. Βουραζέρης, Σιαμανίκος, Λεϊμονής, Ν. Βουραζέρης, Χασιώτης, Σούδης, Δρόσος, Λάμπρου (65’ Κ. Κόρκος), Παπαδόπουλος (87’ Λάμπος), Βαλωτής, Μιαρίτης (65’ Θ. Κόρκος).
ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Σταμέλος, Χότζα, Ακριβούσης, Ράπτης, Χρ. Σταματίου, Σουγκάρης (75’ Βαϊόπουλος), Γάρος, Κωνσταντέλος (36’ Φιλοσόγλου, 75’ Μπόλκας), Πάσχος, Γουτούλης (46’ Φούκης), Καραγιάννης (80’ Καρακίτσιος).