Ο Παναθηναϊκός “έσπασε” το αήττητο του Ολυμπιακού

Μεγάλη νίκη πήρε ο Παναθηναϊκός στη Λεωφόρο για την 22η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ. Οι «πράσινοι» κατάφεραν να κερδίσουν με 2-1 και να «σπάσουν» έτσι το αήττητο των 23 αγώνων του Ολυμπιακού στο ελληνικό πρωτάθλημα.
Στο ματς της Λεωφόρου από τη μία ο Παναθηναϊκός έπαιξε με τσαμπουκά και αποφασιστικότητα, ενώ από την άλλη ο Ολυμπιακός φάνηκε ότι είχε το μυαλό του περισσότερο ματς της Πέμπτης με την Αϊντχόφεν. Εκεί είχαν τη σκέψη τους οι «ερυθρόλευκοι» και αυτό τους κόστισε στο ματς.

Τον αιφνιδίασε και το κράτησε
Ο Παναθηναϊκός ήταν η ομάδα που μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κυνήγησε από την αρχή κάτι καλό. Μάλιστα έστειλε από νωρίς το… μήνυμά του στην άμυνα του Ολυμπιακού.
Μόλις στο 5′ ο Μαουρίσιο έκανε ωραία κάθετη μπαλιά στην περιοχή για τον Ενγκμπακοτό. Έκανε το κοντρόλ, βγήκε τετ α τετ με τον Σα στο πλάι της περιοχής, αλλά το πλασέ που έκανε κατέληξε άουτ.
Ένα λεπτό μετά όμως έγινε το 1-0. Ο Σανκαρέ βγήκε από τ’ αριστερά περνώντας τον Ανδρούτσο, έκανε τη σέντρα και ο Μαουρίσιο με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σα! Έτσι ο Παναθηναϊκός κατάφερε να εκμεταλλευτεί τη δεύτερή του ευκαιρία στο ματς και να ανοίξει το σκορ.
Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός χρειάστηκε κάποια λεπτά για να συνέλθει από το γκολ των γηπεδούχων.
Στο 18′ όμως κατάφερε να απειλήσει. Ωραία αντεπίθεση του Ολυμπιακού. Ο Φορτούνης βγήκε από τ’ αριστερά, έδωσε στον Μπουχαλάκη ο οποίος έκανε την πάσα στην κίνηση στα δεξιά για τον Βρουσάι, με τον τελευταίο να σουτάρει από το ύψος της μεγάλη περιοχής αλλά η μπάλα κατέληξε αρκετά άουτ.
Η κατοχή ήταν για τους «ερυθρόλευκους», χωρίς όμως να μπορούν να κάνουν κάτι καλό απέναντι στην οργανωμένη άμυνα του Παναθηναϊκού. Στο 33′ ο Καμαρά έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Διούδη όμως να μπλοκάρει.
Λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 42′, ο Τιάγκο Σίλβα έκανε τη σέντρα από τ’ αριστερά, ο Βρουσάι έκανε την κεφαλιά αλλά πήγε άουτ η προσπάθειά του. Δύο λεπτά μετά ο Χασάν μετά από ατομική ενέργεια έκανε το σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, όμως και πάλι η μπάλα κατέληξε άουτ.

Έγινε το 2-0 και μετά έπαιξε ο Ολυμπιακός
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πέδρο Μαρτίνς έβαλε αμέσως τον Βαλμπουενά αντί του Βρουσάι. Αυτό γιατί ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο έδειξε να έχει θέμα στην οργάνωση του παιχνιδιού του.
Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πιο κινητικοί στο δεύτερο μέρος και στο 64′ είχαν μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσουν. Ο Τιάγκο έκανε το σουτ έξω από την περιοχή. Η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Χασάν μέσα στην περιοχή, ο οποίος έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ από την εστία του Διούδη!
Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 71′ ο Μπουχαλάκης έκανε τη σέντρα, ο Ελ Αραμπί την κεφαλιά και η μπάλα είχε ξανά την ίδια κατάληξη, άουτ.
Δύο λεπτά μετά όμως, στο 73′, ο Παναθηναϊκός κόντρα στη ροή κατάφερε να κάνει το 2-0. Εκτέλεση φάουλ, κεφαλιά του Βέλεθ με την μπάλα να φεύγει από τα χέρια του Σα και ο Σανκαρέ στην επαναφορά με πλασέ σε κενή εστία έκανε το 2-0.
Ο Ολυμπιακός δεν το έβαλε κάτω και συνέχισε να πιέζει τον Παναθηναϊκό. Ο Μασούρας μπήκε στο 76′ αντί του Καμαρά και έκανε αμέσως αισθητή την παρουσία του. Στο 81′ έδωσε στον Ανδρούτσο, ο οποίος ήταν αφύλαχτος και από θέση βολής έστειλε τη μπάλα πάνω από το δοκάρι.
Η πίστη των φιλοξενούμενων για γκολ έφερε αποτέλεσμα στο 82′. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά και ο Μασούρας πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και ο Κάιπερς έβαλε το πόδι στην πορεία της μπάλας. Ο Νιάς προσπάθησε να απομακρύνει, ο Αραμπί έβαλε την κόντρα, η μπάλα πήγε στο δεξί δοκάρι, επέστρεψε στον πρώτο σκόρερ του Ολυμπιακού που με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (2-1).
Στο 89′ ο Διούδης με φοβερή απόκρουση σταμάτησε τον Μασούρα, επέμβαση που έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην επικράτηση των “ερυθρόλευκων”.
Στο 90’+4′ ο Μπα δέχτηκε δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα στον Καρλίτος και αποβλήθηκε.
Μέχρι το 90’+8′ δεν άλλαξε το 2-1 και ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το τρίποντο.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Διούδης, Μολό, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Αλεξανδρόπουλος (70′ Νιάς), Σανκαρέ, Μαουρίσιο, Ενγκμπακοτό (77′ Αϊτόρ), Ιωαννίδης, Καμπετσής (66′ Καρλίτος).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ρέαμπτσιουκ, Σεμέδο, Παπασταθόπουλος (56′ Μπα), Ανδρούτσος, Μπουχαλάκης, Καμαρά (76′ Μασούρας), Τιάγκο Σίλβα, Βρουσάι (46′ Βαλμπουενά), Φορτούνης (56′ Ελ Αραμπί), Χασάν (76′ Κάιπερς).