Ο Παναθηναϊκός «λύγισε» τον Aρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης»

Tην αξιοπρεπή εικόνα που η ομάδα του Παναθηναϊκού έβγαλε σχεδόν σε όλη την διάρκεια της διαδικασίας των πλέι οφ μετά το lockdown επιβεβαίωσαν οι «πράσινοι» πανηγυρίζοντας στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Supeleague μια νίκη(0-1) γοήτρου στο «Κλεάνθης Βικελίδης» απέναντι στον μαχητικό Άρη.

Ο Παναθηναϊκός παρέταξε μια νεανική ομάδα, με εννιά Έλληνες στην 11άδα του εκ των οποίων μάλιστα οι έξι προέρχονται από τα τμήματα υποδομής του, ενώ οι «κίτρινοι» που αντιμετωπίζουν μεγάλα προβλήματα απουσιών κατέβηκαν στο παιχνίδι με αποστολή μόλις 15 παικτών.

Οι δυο ομάδες μπήκαν με διάθεση να παίξουν ελεύθερα δίχως σκοπιμότητες, γεγονός που βοήθησε να διεξαχθεί ένα όμορφο παιχνίδι. Άρης και Παναθηναϊκός δημιούργησαν ευκαιρίες κι έφτασαν σε αρκετές περιπτώσεις κοντά στο γκολ. Οι γηπεδούχοι βρήκαν δίχτυα στο 12΄ όμως ο Γιώργος Βρέσκας ακύρωσε το γκολ καθώς ο Δεληζήσης όπως αποδείχθηκε κι από το VAR ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο 39΄ ο Ανουάρ τράβηξε τον Μπρούνο Γκάμα στην περιοχή, ο Παναθηναϊκός «τιμωρήθηκε» με ένα αυστηρό πέναλτι με τον Ξενόπουλο να πέφτει στην αριστερή γωνία αποκρούοντας την κακή εκτέλεση του Φετφατζίδη. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Βρέσκας έδωσε ξανά ένα ανύπαρκτο πέναλτι (μαρκάρισμα του Ξενόπουλου πάνω στον Ρόουζ), όμως το πήρε πίσω μόλις παρακολούθησε την φάση στο VAR.

Στο 62΄το σουτ του Κολοβού, που πέρασε ως αλλαγή στο β΄ ημίχρονο βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι του Κουέστα. Λίγα λεπτά αργότερα άλλη μια επίθεση του Παναθηναϊκού είχε για πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Κολοβό που πέτυχε ένα όμορφο γκολ(0-1 στο 75΄) με κεφαλιά «ψαράκι» μετά από σέντρα του Ανουάρ.

Ο Άρης από το 86΄ αγωνίστηκε με 10 παίκτες στη σύνθεση του καθώς ο Βρέσκας υπέδειξε δεύτερη κίτρινη στον Ρόουζ ο οποίος θα λείψει κι από την αναμέτρηση της επόμενης Κυριακής στην Τούμπα με τον ΠΑΟΚ.