Ο Οζέγκοβιτς “καθάρισε” για τον Βόλο, 2-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα

Με δύο γκολ του Όγκνιεν Οζέγκοβιτς στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος νίκησε με 2-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Πανθεσσαλικό, στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι για τον πρώτο γύρο, επιστρέφοντας στις νίκες μετά από δύο αγωνιστικές. Το γκολ του ΠΑΣ που μείωσε το σκορ, πέτυχε ο Μπαλάν.

Έτσι ο Βόλος με τη νίκη του επί του ΠΑΣ Γιάννινα έφτασε τις επτά στο πρωτάθλημα σε 12 παιχνίδια και την τέταρτη εντός έδρας. Με 24 βαθμούς ισοβαθμεί με τον Ολυμπιακό στην 3η θέση της κατάταξης.

Οι «κυνέρυθροι» μπλοκαρίστηκαν στο πρώτο ημίχρονο από τους Γιαννιώτες, μένοντας στο 0-0. Στην επανάληψη  πέτυχαν δύο γρήγορα γκολ σε διάστημα οκτώ λεπτών (47’-55’) και έβαλαν γερές βάσεις για το «τρίποντο». Δέχθηκαν τη μείωση του σκορ στο 82’ για να κινδυνεύσουν στο τέλος με ισοφάριση, κάνοντας αρκετά λάθη στο ανασταλτικό κομμάτι.

Πώς αγωνίστηκαν οι ομάδες
Ο Κώστας Μπράτσος παρέταξε την ομάδα με διάταξη 4-2-3-1, επαναφέροντας τους Λούνα και Μεσκίδα στο βασικός σχήμα. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Κλέιμαν, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Άλχο και ο Λούνα το αριστερό. Οι δύο κεντρικοί αμυντικοί ήταν οι Σιέλης και Εσκοβάλ. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Τσοκάνης και Μπαριέντος. Στις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Πάολο Φερνάντες δεξιά και Μεσκίδα αριστερά, με τον Ντέλετιτς να παίζει πίσω από τον προωθημένο Οζέγκοβιτς.

Από την άλλη πλευρά ο προπονητής του ΠΑΣ Γιάννινα, Θανάσης Στάικος, παρέταξε την ομάδα με τερματοφύλακα τον Αθανασίου, ενώ την τετράδα της άμυνας αποτέλεσαν από δεξιά προς τα αριστερά οι Σόρια, Παντελάκης, Μπαγκαλιάνης, Πήλιος. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Μπιλμπάο, Λιάσος ως εσωτερικοί μέσοι, Μέντες (αριστερά), Παμλίδης (δεξιά) με τον Τζίμα να παίζει πίσω από τον Ροσέρο, που αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Στείρο το πρώτο ημίχρονο
Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, χωρίς αξιόλογες επιθετικές προσπάθειες μπροστά στις δύο εστίες. Ο Βόλος είχε την καθολική υπεροχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, παίζοντας τον ΠΑΣ Γιάννινα στο μισό γήπεδο, χωρίς όμως οι «κυανέρυθροι» να μπορούν να βρουν τους διαδρόμους να απειλήσουν το τέρμα του Αθανασίου. Η ανάπτυξη ήταν αργή, παρότι οι δύο ακραίοι οπισθοφύλακες του Βόλου, Λούνα και Άλχο ήταν μόνιμα στην επίθεση, με τους «κυανέρυθρους» να έχουν υπεροπλία επιθετικά.

Οι παίκτες του ΠΑΣ Γιάννινα αγωνίστηκαν με διπλή ζώνη άμυνας, έχοντας πολύ κοντά τις γραμμές και φροντίζοντας να αμύνονται σωστά. Περιόρισαν τα ατού του Βόλου, Πάολο Φερνάντες, Μίλος Ντέλετιτς κα Όγκνιεν Οζέγκοβιτς και στα πρώτα 45 λεπτά οι φιλοξενούμενοι δεν κινδύνεψαν ιδιαίτερα. Η μοναδική καλή στιγμή του Βόλου στο πρώτο ημίχρονο σημειώθηκε στις καθυστερήσεις, με τον Ντέλετιτς να κάνει ωραία κίνηση, να μπαίνει στην περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε βρήκε σε ετοιμότητα τον Αθανασίου, ο οποίος απέκρουσε την μπάλα.

Οι Ηπειρώτες από την πλευρά τους προσπαθούσαν να παίξουν με αντεπιθέσεις, κυρίως από την πλευρά του Μέντες (αριστερά), ενώ δραστήριος ήταν και ο Κέβιν Ροσέρο, ο οποίος πέρυσι θυμίζουμε είχε φορέσει την φανέλα του Βόλου.

Στις αρχές του παιχνιδιού ο Βόλος είχε την ατυχία να χάσει τον Τάσο Τσοκάνη, ο οποίος υπέστη τράβηγμα και αντικαταστάθηκε στο 9’ από τον νεαρό Δημήτρη Μεταξά.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε και αυτός μία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος με τον Παμλίδη να πιάνει το ανάποδο ψαλίδι μέσα από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Γενικά, πάντως, το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό, με τους παίκτες του Βόλου να εγκλωβίζονται από τον τρόπο που προσέγγισαν το ματς οι φιλοξενούμενοι, δίχως να μπορούν να είναι απειλητικοί για την αντίπαλη εστία.

Ο Βόλος είχε και δύο ακόμη επιθετικές προσπάθειες, οι οποίες δεν κατέληξαν σε σουτ. Η πρώτη στο 30’, όταν ο Άλχο πάτησε την περιοχή του ΠΑΣ, γύρισε την μπάλα με τον Παντελάκη να διώχνει πριν αυτή καταλήξει στον Οζέγκοβιτς. Η δεύτερη στο 35’ όταν ο Φενράντες με βαθιά μπαλιά βρήκε τον Λούνα, ο οποίος βρέθηκε μόνος στην περιοχή, γύρισε τη μπάλα με το κεφάλι, με τους Άλχο και Μεσκίδα να μην προλαβαίνουν να στείλουν την μπάλα προς την εστία.

«Εκτελεστής» ο Οζέγκοβιτς
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος μπήκε αποφασισμένος να πετύχει ένα γρήγορο γκολ και να διώξει το άγχος από τα πόδια των παικτών και το πέτυχε. Μόλις δύο λεπτά μετά το ξεκίνημα του β’ μέρος ο Νοκέρ πάσαρε στον Φερνάντες, αυτός βρήκε πιο αριστερά τον Λούνα, με τον Ισπανό να σεντράρει και τον Οζέγκοβιτς με καρφωτή κεφαλιά να στέλνει στο 47’ την μπάλα στα δίχτυα του Αθανασίου, γράφοντας το 1-0 για τον Βόλο.

Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των «κυανέρυθρων» ήρθε γρήγορα και το δεύτερο γκολ για τον Βόλο και πάλι από τον Σέρβο σέντερ φορ. Ο Φερνάντες στο 55’ έκανε το σουτ μετά από άσχημο διώξιμο της μπάλας από τον Παντελάκη και ο Οζέγκοβιτς «άγγιξε» την μπάλα, στέλνοντάς την στο βάθος της εστίας του Αθανασίου, γράφοντας το 2-0 για το βολιώτικο συγκρότημα.

Ο Βόλος είχε πετύχει το στόχο του και στη συνέχεια μέχρι το 80’ διαχειρίστηκε άψογα το παιχνίδι, δίχως να απειληθεί ιδιαίτερα από τους φιλοξενούμενους. Στο 69’ μάλιστα ο Ντέλετιτς με ωραίο σουτ ανάγκασε τον Αθανασίου σε εκπληκτική απόκρουσε σε κόρνερ.

Το παιχνίδι πήγαινε «σβηστά» για να μπει και πάλι στο ματς ο ΠΑΣ Γιάννινα στο 82’. Τρομερή μπαλιά του Μπαγκαλιάννη στην πλάτη της άμυνας του Βόλου, ο Μπάλαν προλαβαίνει στην έξοδο τον Κλέιμαν, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Βόλου για το 2-1.

Το γκολ αυτό άγχωσε τους γηπεδούχους, ο ΠΑΣ αναθάρρησε και κυνήγησε το γκολ της ισοφάρισης. Ο Κώστας Μπράτσος έριξε και τρίτο στόπερ στο παιχνίδι, τον Πίρινεν και τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά. Ο Βόλος άντεξε στην πίεση που δέχθηκε από τους Ηπειρώτες και πήρε τη σπουδαία νίκη με 2-1 που τον διατηρεί στις κορυφαίες θέσεις της βαθμολογίας της Σούπερ Λιγκ.

Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών)
Βοηθοί: Νιδριώτης (Αθηνών), Κορωνάς (Πειραιά)
4ος διαιτητής: Ματσούκας (Αιτωλοακαρνανίας)
Κίτρινες: Μεσκίδα, Σιέλης-Πήλιος
ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Άλχο, Λούνα, Σιέλης, Εσκοβάλ, Τσοκάνης (9’ λ.τρ. Μεταξάς), Μπαριέντος, Πάολο Φερνάντες (80’ Κούτσιας), Μεσκίδα (46’ Νοκέρ), Ντέλετιτς (86’ Πίρινεν), Οζέγκοβιτς (86’ Β. Φερνάντες).
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Αθανασίου, Σόρια, Πήλιος, Παντελάκης, Μπιλμπάο, Μέντες, Ροσέρο, Παμλίδης, Τζίμας, Μπαγκαλιάνης, Λιάσος (64’ Μπαλάν)