Ο Ουάρντα σκόραρε για τον Βόλο – Οι «κυανέρυθροι» κέρδισαν με 1-0 τη Νίκη σε φιλικό στο ΕΑΚ

Νίκη και Βόλος αναμετρήθηκαν χθες σε φιλικό παιχνίδι στο ΕΑΚ, με το συγκρότημα του Άνχελ Λόπεθ να κερδίζει με 1-0. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε στο 82’ ο Αμρ Ουάρντα, ο οποίος έκανε ντεμπούτο με την φανέλα του Βόλου.

Ο προπονητής της Νίκης, Στάικος Βεργέτης, είχε την ευκαιρία να δει την ομάδα του να κοντράρεται με έναν σύλλογο της Σούπερ Λιγκ και σε γενικές γραμμές να έχει καλή παρουσία, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο. Από την πλευρά του ο Άνχελ Λόπεθ χρησιμοποίησε παίκτες που δεν ήταν βασικοί στα τέσσερα πρώτα παιχνίδια πρωταθλήματος, ενώ έπαιξαν και οι νεαροί Κανελλάκης, Λογαράς και Μπάλλας, οι οποίοι αγωνίζονται στην ομάδα Κ19 του Βόλου.

Αξίζει να αναφέρουμε, πως δεν αγωνίστηκε ο Σωτήρης Νίνης, καθώς χθες το πρωί αισθάνθηκε αδιαθεσία και η διάγνωση έδειξε φαρυγγίτιδα, ενώ ο Γκουαροτσένα υποφέρει από διάστρεμμα ελαφριάς μορφής.

Ο Ουάρντα αγωνίστηκε όλο το 90λεπτο και ήταν ο αυτός που σκόραρε για τον Βόλο, σημειώνοντας ένα πολύ όμορφο γκολ, ενώ φάνηκε η ποιότητα που διαθέτει, ως ποδοσφαιριστής, από ορισμένες ενέργειές του μέσα στο γήπεδο, όπως το σουτ που έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι στο 38’.

Η Νίκη, πάντως, ήταν ανταγωνιστική, είχε συνοχή στο παιχνίδι της, ενώ ο Βόλος είναι λογικό να μην έχει ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, όταν δεν αγωνίστηκε κανείς από τη βασικό σχήμα του πρωταθλήματος.

Πώς αγωνίστηκαν οι ομάδες
Ο Στάικος Βεργέτης παρέταξε την ομάδα με διάταξη 3-4-2-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Περιστερίδης, ενώ την τριάδα της άμυνας αποτέλεσαν οι Τσιμπούκας, Αργύρης και  Αλιατίδης. Στο κέντρο αγωνίστηκαν, ο Κρουθ δεξιά, ο Πολίμος αρισερά, με τους Μέτσε και Μπόσιο στον άξονα. Την επιθετική τριάδα αποτέλεσαν οι Γκαρσία (δεξιά) Ντομίνγκεθ (αριστερά) και Γκονζάλεθ (στην κορυφή της επίθεσης).

Από την άλλη πλευρά ο Άνχελ Λόπεθ παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-2-3-1. Την «κυανέρυρθη» εστία υπερασπίστηκε ο Κλέιμαν, ενώ την τετράδα της άμυνας από τα δεξιά προς τα αριστερά αποτέλεσαν οι Ντεντάκης, Μήτογλου, Δημόπουλος και Κανελλάκης. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Κιάκος και Λογαράς. Στις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Κρητικός από τα δεξιά και ο Μπαρτόλο από την αριστερή πλευρά, με τον Ουάρντα να αγωνίζεται  πίσω από τον προωθημένο Μπάλλα.

Δυνατό παιχνίδι στο πρώτο μέρος
Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα δυνατό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, χωρίς πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Το πρώτο μέρος σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Μανώλη Αλιατίδη στο 30’, ο οποίος αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο και αντικαταστάθηκε από τον Ροχάνο στο 32’, για να αλλάξει ο Βεργέτης τη διάταξη σε 4-3-3.
Από το σημείο εκείνο και μετά, ο Κρουθ έπαιξε ως δεξί μπακ, ο Πολίμος ως αριστερός οπισθοφύλακας, με τους Αργύρη και Τσιμπούκα στο κέντρο της άμυνας. Ο Μπόσιο ήταν ο αμυντικός μέσος, οι Μέτσε και Ντομίνγκεθ αγωνίστηκαν πιο μπροστά, με τους Γκαρσία δεξιά, Γκονζάλεθ αριστερά και τον Ροχάνο στην κορυφή της επίθεσης.

Στο 25’ μετά από ωραία προσπάθεια του Κρουθ και γύρισμα από τα δεξιά, ο Γκονζάλεθ δε πρόλαβε τη μπάλα, ενώ στο 34’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκαρσία, ο Κρουθ επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ.

Ο Βόλος είχε δύο πολύ καλές στιγμές να ανοίξει το σκορ στο τελευταίο πεντάλεπτο. Στο 40’ μετά από σέντρα του Κανελλάκη από τα αριστερά, ο Ουάρντα έκανε ωραίο κοντρόλ με το στήθος, έπιασε το δυνατό βολέ, με τη μπάλα να σταματά στη συμβολή των δοκαριών του Περιστερίδη. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, μετά από ωραία συνδυασμένη ενέργεια των παικτών του Βόλου, η μπάλα άλλαξε πολλά πόδια, από την Ντεντάκη έφτασε στον Κρητικό, αυτός βρήκε τον Μπάλλα, ο νεαρός επιθετικός επιχείρησε το σουτ, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

Καλύτερος ο Βόλος στην επανάληψη
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος ήταν καλύτερος και πιο επικίνδυνος για το τέρμα του Περιστερίδη, με την εικόνα των «κυανέρυθρων» να αλλάζει με την είσοδο στο παιχνίδι των Μαρτίνες, Μπαριέντος και Τσοκάκη στο 63’. Η ομάδα του Άνχελ Λόπεθ συνέχιζε να αγωνίζεται με διάταξη 4-2-3-1, ήταν σαφώς πιο ποιοτική, ενώ η Νίκη με την είσοδο στο παιχνίδι του νεαρού Θεοδωρόπουλου στο 58’, άλλαξε το σύστημα και αυτή σε 4-2-3-1.

Στο 67’ ο Μήτογλου έπιασε την κεφαλιά η μπάλα κατευθυνόταν προς τα δίχτυα, για να προλάβει ο Αργύρης, διώχνοντας πάνω από τη γραμμή, με τον Βόλο να χάνει σπουδαία ευκαιρία να σκοράρει. Τέσσερα λεπτά αργότερα και πάλι ο κεντρικός αμυντικός του Βόλου (σ.σ. Μήτογλου) βρέθηκε σε θέση βολής, στέλνοντας τη μπάλα με κεφαλιά πάνω από τα δοκάρια, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπαριέντος.

Στο 74’ σε σουτ του Μπαριέντος η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ, ενώ στο 80’ συνδυάστηκαν Κρουθ, Ροχάνο και Τσιώλης, με τη μπάλα να κοντράρει στο Δημόπουλο, στο σώμα του Τσιώλη και να καταλήγει άουτ.

Για να φτάσουμε στο 82’ όπου το σκορ άνοιξε για τον Βόλο. Από τα χέρια του Κλέιμαν η μπάλα έφτασε στα αριστερά στον Μπαρτόλο, αυτός αφού προχώρησε λίγα μέτρα, έκανε κάθετη πάσα στον Ουάρντα, με τον Αιγύπτιο μεσοεπιθετικό να κάνει εξαιρετικό τελείωμα, στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Περιστερίδη, γράφοντας το 1-0.

Στο 86’ η Νίκη απείλησε το τέρμα του Βόλου με τον Ροχάνο, ο οποίος έκανε την προβολή, ο Κλέιμαν απέκρουσε, για να βρει η μπάλα στο σώμα του Ροχάνο στη συνέχεια και να καταλήξει άουτ.

Στο 87’ ωραίο σουτ του Ουάρντα δεν βρήκε στόχο, με τη μπάλα να φεύγει άουτ, στην τελευταία φάση το παιχνιδιού.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Δημήτρης Θεοχάρης, με βοηθούς τους Σακκά και Σαμαρά, όλοι από την ΕΠΣΘ.

ΝΙΚΗ: Περιστερίδης, Τσιμπούκας, Αλιατίδης (32 λ.τρ. Ροχάνο), Αργύρης, Μπόσιο, Μέτσε, Ντομίνγκεθ (58’ Θεοδωρόπουλος), Κρουθ, Πολίμος (85’ Κάρδαρης), Γκαρσία (75’ Σαλαμούρας), Γκονζάλεθ (71’ Τσιώλης).

ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Ντεντάκης, Κανελλάκης (63’ Μαρτίνες), Μήτογλου, Δημόπουλος (89’ Φεράρι), Κιάκος, Λογαράς (63’ Τσοκάνης), Κρητικός, Μπαρτόλο, Ουάρντα, Μπάλλας (63’ Μπαριέντος).