Ο Ολυμπιακός Βόλου καλείται να ανακάμψει μετά την ήττα από τα Μετέωρα

Ύστερα από 18 επίσημα παιχνίδια τη φετινή αγωνιστική περίοδο, 14 για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής και τέσσερα για το Κύπελλο της ΕΠΣΘ, το αήττητο του Ολυμπιακού «έσπασε» στην Καλαμπάκα. Τα Μετέωρα νίκησαν με 2-0 τους «ερυθρόλευκους» και τους… γκρέμισαν από την κορυφή του 4ου ομίλου.
Ο Ολυμπιακός βλέπει, πλέον, την πλάτη της συμπολίτισσας Νίκης και η συνέχεια του πρωταθλήματος αναμένεται με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον. Απομένουν 12 παιχνίδια για να ολοκληρωθεί η αγωνιστική περίοδος και οι «ερυθρόλευκοι» καλούνται στο διάστημα αυτό να καλύψουν τη διαφορά των τριών βαθμών, ελπίζοντας σε στραβοπάτημα της Νίκης, ενώ υπάρχει την 19η αγωνιστική (στις 17 Φεβρουαρίου), το μεταξύ τους ντέρμπι, το οποίο θα κρίνει πολλά, όσον αφορά την κατάκτηση της πρώτης θέσης.

Μέχρι, τότε, ωστόσο, ο Ολυμπιακός θα κληθεί να δώσει τέσσερα παιχνίδια, τρία εκτός έδρας, με ΓΣ Αλμυρού (αύριο Τετάρτη) Πιερικό (την προσεχή Κυριακή) και με Στυλίδα στις 10/3, ενώ την Κυριακή 3 Μαρτίου οι «ερυθρόλευκοι» θα παίξουν με τον Θησέα στο Πανθεσσαλικό. Εννοείται, πως απαγορεύεται το στραβοπάτημα, τις τέσσερις προσεχείς αγωνιστικές, προκειμένου να πάνε με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο ντέρμπι με τη Νίκη, όπου η κατάκτηση των τριών βαθμών είναι μονόδρομος.
Όσον αφορά την αναμέτρηση με τα Μετέωρα, ο Ολυμπιακός πλήρωσε τα λάθη του, την αδυναμία να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα (για δεύτερη φορά φέτος η ομάδα δεν σκόραρε, όπως και στο ματς με τη Νίκη), ενώ υπήρξε έλλειψη συγκέντρωσης και ηρεμίας, απόρροια του γκολ που δέχθηκαν οι «ερυθρόλευκοι» στο 38’ από τον Σκόνδρα, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού.
Θα σταθούμε και στη διαιτησία του Γιάννη Πάνου, με τον ρέφερι από τα Γιάννενα να κλείνει τα μάτια σε καταφανέστατη παράβαση πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού στο 51’, όταν ο Ιωαννίδης ανέτρεψε καθαρά τον Σκοπελίτη μέσα στην περιοχή. Κι αντί να δείξει την «άσπρη βούλα», έδειξε κίτρινη κάρτα στον παίκτη του Ολυμπιακού για… θέατρο. Κακοί στις υποδείξεις τους ήταν και οι δύο βοηθοί του παιχνιδιού, Στεφούλης και Μωϋσιάδης, ιδιαίτερα στα οφσάιντ, αλλά και στον μη καταλογισμό αρκετών περιπτώσεων φάουλ υπέρ του Ολυμπιακού.
Βέβαια, η διαιτησία δεν θα πρέπει να αποτελεί δικαιολογία για την παρουσία της ομάδας στο προχθεσινό παιχνίδι, όμως, αν δίνονταν το πέναλτι στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και ο Ολυμπιακός ισοφάριζε, το ματς θα ήταν διαφορετικό στη συνέχεια.

Όλοι στην ομάδα οφείλουν να κάνουν την αυτοκριτική τους, καθώς οι εμφανίσεις του Ολυμπιακού εδώ και καιρό δεν είναι πειστικές, άσχετα αν η ομάδα κατάφερε και πήρε νίκες, απέναντι σε υποδεέστερους αντιπάλους. Απέναντι σ’ έναν καλό αντίπαλο (δεν είναι τυχαίο το γεγονός πως τα Μετέωρα κατέχουν την 3η θέση στη βαθμολογία), ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός. Η εμφάνιση της ομάδας ήταν μέτρια, παρότι στο πρώτο ημίχρονο και μέχρι το γκολ που δέχθηκαν οι «ερυθρόλευκοι», θα μπορούσε δύο φορές ο Ναζίμ και από μία οι Σκοπελίτης και Καμπλιώνης να σκοράρουν και να βάλουν τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού στο ματς. Ιδιαίτερα οι δύο ευκαιρίες του Ναζίμ ήταν από αυτές που χαρακτηρίζονται κλασικές.
Δεν επιτρέπεται μια ομάδα, με την ποιότητα και την εμπειρία του Ολυμπιακού, να δέχεται τόσο… φτηνά γκολ. Και δεν είναι πρώτη φορά που συμβαίνει αυτό τη φετινή χρονιά. Θα πρέπει να ψαχθούν στον Ολυμπιακό και να δουν τι φταίει και με την παραμικρή αδράνεια, με το παραμικρό λάθος η ομάδα δέχεται γκολ.
Παρατηρείται, επίσης, το φαινόμενο ο Ολυμπιακός να δυσκολεύεται, ιδιαίτερα στα τελευταία παιχνίδια, να σκοράρει εκτός έδρας. Σε αντίθεση με τα εντός όπου η ομάδα σκοράρει με ευκολία. Οι «ερυθρόλευκοι» σε επτά ματς μακριά από το Βόλο έχουν πετύχει 10 γκολ, ενώ είδαν την εστία τους να παραβιάζεται έξι φορές.
Να επανέρθουμε, όμως, στο παιχνίδι με τα Μετέωρα, στο οποίο ο Ολυμπιακός επηρεάστηκε από το πρώτο γκολ που δέχθηκε, λίγα λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου στο 38’. Προσπάθησε να βγάλει αντίδραση στο δεύτερο μέρος, όμως υπήρχε εκνευρισμός στην ομάδα, η οποία κυνηγούσε το σκορ, δεν υπήρχε καθαρό μυαλό, συγκέντρωση, ενώ βασικά ατού της ομάδας, δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα.

Η απουσία του Νίκου Μπουτζίκου (ένιωσε ενοχλήσεις στον προσαγωγό στο ζέσταμα και δεν αγωνίστηκε), ήταν αισθητή, καθώς η αριστερή πλευρά δεν λειτούργησε όπως σε άλλα παιχνίδια. Μέτρια παρουσία είχε στο ματς και ο Σερτζίνιο, ενώ ο Καμπλιώνης παρότι ξεκίνησε ορεξάτος, όσο περνούσε ο χρόνος έπεφτε σε απόδοση. Δεν ήταν, επίσης, σε καλή μέρα τόσο ο Ναζίμ, όσο και ο Λώττας, με αποτέλεσμα να υπάρχει πρόβλημα στο χώρο της μεσαίας γραμμής.
Ο Περικλής Αμανατίδης ανακάτεψε την τράπουλα στο δεύτερο ημίχρονο, έριξε στο ματς τον Φλίγκο στο 67’, έκανε εσωτερικές αλλαγές, όμως και πάλι ο Ολυμπιακός αδυνατούσε να δημιουργήσει φάσεις μπροστά στα καρέ του Ζαρόπουλου. Το χειρότερο, σε μια αντεπίθεση των γηπεδούχων, η άμυνα του Ολυμπιακού είχε κενά και ο Σκόνδρας στο 75’ έδωσε την… χαριστική βολή στους «ερυθρόλευκους». Στο τελευταίο δεκάλεπτο αγωνίστηκε και ο Ζγκούρι ως ακραίος επιθετικός, προωθήθηκε και ο Οικονομόπουλος, όμως δεν ήρθε κάποιο γκολ, που θα άναβε την… σπίθα για να διεκδικήσει ο Ολυμπιακός κάτι καλύτερο στα τελευταία λεπτά του αγώνα.
Παρατηρήθηκε, επίσης, το φαινόμενο για πρώτη φορά φέτος, οι παίκτες του Ολυμπιακού στα τελευταία λεπτά να επιχειρούν γεμίσματα για τη δημιουργία φάσεων, τη στιγμή που η ομάδα σε όλα τα προηγούμενα παιχνίδια μας είχε συνηθίσει να παίζει οργανωμένο ποδόσφαιρο, τόσο από τον άξονα, όσο και από τα άκρα.
ΜΕΤΕΩΡΑ: Ζαρόπουλος, Ιωαννίδης (85’ Μανώλης), Ζήσης, Φορτούνης, Γεωργάκης, Παπαευθυμίου, Λίτσος (68’ Πολυζόπουλος), Οζούνογλου, Σκόνδρας (79’ Συράκος), Κιάκος, Ιωάννου (91’ Μαρούδας).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Γιακουμής, Παπουτσογιαννόπουλος (67’ Φλίγκος), Σκοπελίτης, Λεάντρο, Οικονομόπουλος, Ναζίμ, Ρόκας (79’ Παπαϊωάννου), Καμπλιώνης, Σαχινίδης, Λώττας (79’ Ζγκούρι), Σερτζίνιο.

Με απουσίες στον Αλμυρό
Στον Ολυμπιακό δεν μένουν στην ήττα από τα Μετέωρα, με τις μεγάλες ομάδες να φαίνονται στη διαχείριση των άσχημων αποτελεσμάτων. Οι «ερυθρόλευκοι» θα πρέπει να μαζέψουν τα κομμάτια τους και να προετοιμαστούν ψυχολογικά και αγωνιστικά για το αυριανό παιχνίδι με τον Γ.Σ. Αλμυρού (διεξάγεται την Τετάρτη η εξ αναβολής 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος).
Ο Ντέιβιντ Ναζίμ συμπλήρωσε στο παιχνίδι με τα Μετέωρα τέσσερις κίτρινες κάρτες και δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής, ενώ σήμερα θα ξεκαθαρίσει αν θα συμπεριληφθεί στην αποστολή ο Νίκος Μπουτζίκος. Χθες ο έμπειρος αμυντικός γυμνάστηκε ελαφρά χωρίς να αισθανθεί ενοχλήσεις στον προσαγωγό.
Ο νεοαποκτηθείς Παντελής Ριζογιάννης δεν θα κάνει ντεμπούτο στο αυριανό παιχνίδι με τον Αλμυρό, παρότι θα εκδοθεί το δελτίο του από την ΕΠΟ, καθώς «κουβαλάει» ποινή μιας αγωνιστικής από την προηγούμενη ομάδα του, τη Δόξα Δράμας (τέσσερις κίτρινες κάρτες).
Εξακολουθεί να υπάρχει το πρόβλημα με την έκδοση του δελτίου του Λιούμπομιρ Στεφάνοβιτς, με τον Σέρβο μέσο να μην μπορεί να αγωνιστεί με τους «ερυθρόλευκους».
Το ευχάριστο είναι ότι εξέτισε την ποινή του ο Κλεβί Κόλα και επιστρέφει στην ομάδα, παίρνοντας θέση στο βασικό σχήμα.
Η προετοιμασία ολοκληρώνεται σήμερα και στη συνέχεια ο Περικλής Αμανατίδης θα ανακοινώσει τα ονόματα των παικτών που θα συμπεριληφθούν στην αποστολή.
Ο Γιώργος Μελτζανίδης από την ΕΠΣ Ημαθίας, ορίστηκε από την ΚΕΔ να διευθύνει τον αγώνα ΓΣ Αλμυρού-Ολυμπιακός. Βοηθοί του θα είναι οι Κωνσταντίνος Πάντσης και Γιώργος Χριστοδούλου επίσης από την ΕΠΣ Ημαθίας. Παρατηρητής του αγώνα ορίστηκε ο κ. Ιωάννης Μπλούνας από την ΕΠΣ Φθιώτιδας.