Ο Ολυμπιακός Βόλου έχασε 3-0 από τον ΠΑΣ Γιάννινα σε φιλικό παιχνίδι

«Χαστούκι» για τον Ολυμπιακό Βόλου αποτέλεσε η ήττα με 3-0 από τον ΠΑΣ Γιάννινα σε φιλικό παιχνίδι στο στάδιο οι «Ζωσιμάδες». Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν με δύο πρόσωπα. Στο πρώτο ημίχρονο η εικόνα τους ήταν καλή, ενώ στην επανάληψη είχαν κάκιστη απόδοση, με αποτέλεσμα να δεχθούν τρία τέρματα.

Οι γηπεδούχοι σκόραραν στο 67’ με τον Παμλίδη, στο 79’ με τον Λέο και με απευθείας χτύπημα κόρνερ του Πίτου Γκαρσία στο 92’. Στο 35’ ο Μακρυωνίτης απέκρουσε πέναλτι του Αποστολόπουλου.

Η απόδοση της ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο θα πρέπει να προβληματίσει όλους, καθώς ο ΠΑΣ Γιάννινα χωρίς να πιάσει καλή απόδοση, κατάφερε να πετύχει τρία γκολ, με τον Ολυμπιακό να είναι «ωσεί παρών» μέσα στο γήπεδο.

Πώς αγωνίστηκαν οι ομάδες
Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Μακρυωνίτης, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Γραικός και το αριστερό ο Μπουτζίκος. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Βοσνακίδης και Φαζός, Οι δύο ανασταλτικοί μέσοι ήταν οι Τσιάρας και Λάσκαρης. Στις πτέρυγες αγωνίστηκαν οι Ράντι αριστερά και Τζέφερσον δεξιά, με τον Σκοπελίτη να παίζει πίσω από τον προωθημένο Τσίτα.

Από την πλευρά του ο προπονητής του ΠΑΣ Γιάννινα, Αργύρης Γιαννίκης, παρέταξε και αυτός την ομάδα του με διάταξη 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ήταν ο Γιανίκογλου, Σκόνδρας και Ζιούλης οι δύο στόπερ, Αποστολόπουλος και Μπουκουβάλας οι δύο ακραίοι μπακ, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα. Οι Κάστρο και Σιόντης ήταν οι δύο αμυντικοί χαφ, ο Κρίζμαν αγωνίστηκε ως «δεκάρι», ο Νικολιάς έπαιξε στη δεξιά πλευρά και ο Καρτάλης στην αριστερή, ενώ στην κορυφή της επίθεσης αγωνίστηκε ο Παμλίδης.

Καλή η εικόνα των «ερυθρόλευκων» στο πρώτο μέρος
Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός στάθηκε αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο, κλείνοντας τους διαδρόμους στους παίκτες του ΠΑΣ Γιάννινα, με αποτέλεσμα οι καλές επιθετικές προσπάθειες των γηπεδούχων να είναι ελάχιστες.

Από την πλευρά τους οι «ερυθρόλευκοι» προσπαθούσαν με ηρεμία να κυκλοφορήσουν τη μπάλα, βγήκαν ορισμένες φορές στην επίθεση, δίχως όμως να χάσουν κάποια κλασική ευκαιρία για γκολ.

Μετά το πρώτο 15λεπτο, όπου το ματς ήταν ισορροπημένο, οι γηπεδούχοι είχαν ελαφριά πρωτοβουλία κινήσεων και στο 16’ ύστερα από σέντρα του Νικολιά, ο Κρίζμαν στη γωνία της μικρής περιοχής σούταρε, με τη μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ.

Ο Ολυμπιακός στο 22’ θα μπορούσε να φτάσει στο γκολ, όμως ο Γραικός μετά από πάσα του Τζέφερσον δίστασε να κάνει το σουτ από ευνοϊκή θέση, γύρισε τη μπάλα εκεί όπου δεν ήταν κάποιος συμπαίκτης του.

Οι παίκτες του ΠΑΣ Γιάννινα απείλησαν το τέρμα του Ολυμπιακού στο 26’ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα έμεινε στη μεγάλη περιοχή, ο Παμλίδης επωφελήθηκε και έπιασε ανάποδο ψαλίδι από τη γωνία της μικρής περιοχής, με τη μπάλα βρίσκει την πάνω πλευρά των διχτύων του Μακρυωνίτη.

Για να φτάσουμε στο 34’ όπου ο ΠΑΣ κέρδισε πέναλτι. Σε σέντρα του Μπουκουβάλα η μπάλα βρήκε στο χέρι του Γραικού με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι. Την «εσχάτη των ποινών» ανέλαβε να εκτελέσει ο Αποστολόπουλος, ο Μακρυωνίτη έπεσε στη σωστή γωνία, απέκρουσε τη μπάλα, αυτή βρήκε στο δοκάρι και στη συνέχεια της φάσης οι αμυνόμενοι του Ολυμπιακού απομάκρυναν τον κίνδυνο από την περιοχή τους.

Κάκιστη εικόνα στην επανάληψη
Τελείως διαφορετική ήταν η εικόνα του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπήκαν ποτέ στο γήπεδο, έκαναν πολλά λάθη, δεν είχαν αυτοσυγκέντρωση και «καθαρό» μυαλό στο παιχνίδι τους, με αποτέλεσμα να δεχθούν τρία γκολ.

Μετά το 65’ ο ΠΑΣ βρήκε ρυθμό, ήταν σαφώς καλύτερος από τον Ολυμπιακό και δίκαια έφτασε στη νίκη.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα στο 67’ να ανοίξει το σκορ. Ο Παμλίδης έγινε κάτοχος της μπάλας, ύστερα από ωραία κάθετη πάσα του Νικολιά, έκανε ωραία κίνηση, πλάσαρε τον Γιδόπουλο έγραψε το 1-0.

Από το σημείο εκείνο και μετά οι γηπεδούχοι έφεραν σε αρκετές περιπτώσεις σε δύσκολη θέση την άμυνα του Ολυμπιακού και στο 70’ ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Πίτου Γκαρσία, ο Γιδόπουλος απέκρουσε τη μπάλα.

Σε σουτ του Σκόνδρα στο 72’ η μπάλα κόντραρε στον Λάσκαρη για να μπλοκάρει ο Γιδόπουλος, ενώ οι  παίκτες του ΠΑΣ είχαν νέα καλή επιθετική προσπάθεια στο 74’. Ο Μπουκουβάλας βρήκε τον Κρίζμαν, ο Κροάτης ελίχθηκε, σούταρε, με τον Γιδόπουλο να μπλοκάρει τη μπάλα.

Στο 79’ η πίεση των γηπεδούχων στα καρέ του ΠΑΣ Γιάννινα απέφερε το δεύτερο γκολ. Ο Νάουμετς πάσαρε στον Γρασδάνη, αυτός σούταρε, ο Γιδόπουλος απέκρουσε τη μπάλα και από κοντά ο Λέο έγραψε το 2-0 για τους Γιαννιώτες.

Οι γηπεδούχοι στο 90’ είχαν ένα καλό σουτ με τον Γροσδάνη, με τη μπάλα να περνά άουτ, ενώ στο 92’ ο Πίτου Γκαρσία σημείωσε το 3-0 για τον ΠΑΣ Γιάννινα, με απευθείας χτύπημα κόρνερ, αιφνιδιάζοντας τον Γιδόπουλο, αλλά και την άμυνα του Ολυμπιακού.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Γιανίκογλου (46’ Χουτεσιώτης), Σκόνδρας (75’ Οικονομόπουλος), Ζιούλης (61’ Πίτου Γκαρσία), Αποστολόπουλος (75’ Ξύδας), Μπουκουβάλας (75’ Παντελάκης), Σιόντης (75’ Γώγος), Κάστρο (75’ Νάουμετς), Νικολιάς (75’ Ράντοβατς), Καρτάλης (75’ Γροσδάνης), Κρίζμαν (75’ Λέο), Παμλίδης (75’ Πήλιος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Μακρυωνίτης (65’ Γιδόπουλος), Γραικός (80’ Πριόνας), Μπουτζίκος, Βοσνακίδης (69’ Κόλα), Φαζός, Τσιάρας (54’ Στεφάνοβιτς), Λάσκαρης (83’ Φουτσίνι), Σκοπελίτης (80’ Κλεμέντε), Τσίτας (83’ Μπακουλάτι), Τζέφερσον (51’ Ρόκας), Ράντι (65’ Πόζογλου).