Ο Ολυμπιακός Β. κέρδισε 2-3 τον ΓΣΑ με ανατροπή στη Β’ Γυναικών βόλεϊ

Αγώνας «θρίλερ» έγινε στο κλειστό γυμναστήριο του Αλμυρού ανάμεσα στον τοπικό Γυμναστικό Σύλλογο και τον Ολυμπιακό Βόλου, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής βόλεϊ γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 σετ, αλλά έκαναν επική ανατροπή και πήραν το ματς με 2-3.
Αυτή ήταν η τέταρτη στη σειρά νίκη για τον Ολυμπιακό Βόλου, που όμως πήρε δύο και όχι τρεις βαθμούς, επειδή το ματς πήγε σε πέμπτο σετ. Έτσι, οπισθοχώρησε στην 3η θέση με 12 βαθμούς, με την πορεία του φυσικά να χαρακτηρίζεται ως εξαιρετική μια και είναι νεοφώτιστος στην κατηγορία.
Από την άλλη πλευρά, ο Γ.Σ. Αλμυρού ηττήθηκε σε τρίτο παιχνίδι έδρας στο «τάι μπρέικ» με την απειρία των παικτριών να στοιχίζει. Η χρονιά είναι δύσκολη, αλλά οι «κυανόλευκες» παλεύουν σε όλα τα ματς για το καλύτερο.
Στο μαγνησιώτικο ντέρμπι φάνηκε εξ αρχής ότι θα γίνει «μάχη» για τη νίκη. Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι τους 15 πόντους, με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται στη συνέχεια στο +2 (15-17, 16-18). Όμως με τέσσερις σερί πόντους ο ΓΣΑ προσπέρασε (20-18), ενώ έφτασε και στο σετ μπολ (24-19). Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 24-23, αλλά οι γηπεδούχες πήραν τον πόντο που ήθελαν και με 25-23 προηγήθηκαν 1-0.
Στο δεύτερο σετ πάλι είχαμε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι τα μισά, αλλά οι «κυανόλευκες» ξέφυγαν με τρεις (15-12) και έκαναν το 2-0 με 25-21.
Ο Ολυμπιακός ήταν πλέον με «την πλάτη στον τοίχο», αλλά έβγαλε αντίδραση ως ομάδα. Μπήκε δυνατά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 5-10. Ο Γυμναστικός δεν το έβαλε κάτω και προσπέρασε με 13-12, αλλά στη συνέχεια η ομάδα του Περικλή Ξύδη ήταν ανώτερη και με επί μέρους σκορ 3-13, έφτασε στο 16-25 και στο 2-1.
Με πρωταγωνίστριες της Παπανικολάου και Πανταζή που πήραν καθοριστικούς πόντους ο Ολυμπιακός ισοφάρισε τα σετ σε 2-2, αφού έκανε το 16-17, 16-25 με σερί 0-8.
Ακολούθησε το «τάι μπρέικ», με τον Ολυμπιακό να μετατρέπει το 8-8 σε 8-12 και στη συνέχεια να διατηρεί τον έλεγχο, με το 11-15 να του δίνει τη νίκη με 2-3 στα σετ και τους δύο βαθμούς, ενώ ο ΓΣΑ προσέθεσε έναν πόντο στη συγκομιδή του.
Για τον Ολυμπιακό να αναφέρουμε ακόμη ότι σύμφωνα με το πρόγραμμα θα δώσει τρία σερί ντέρμπι εντός έδρας. Το Σάββατο θα υποδεχθεί τον τέταρτο της βαθμολογίας Ασκληπιό Τρικάλων, για να ακολουθήσουν τα ματς με τον πρωτοπόρο ΣΠΑ Καρδίτσας και την δεύτερη ΑΕΛ. Ο πρώτος γύρος θα τελειώσει με την εκτός έδρας αναμέτρηση με τον ουραγό Τύρναβο. Δύσκολο το έργο και του ΓΣΑ το ερχόμενο Σάββατο, αφού θα φιλοξενήσει τον ΣΠΑ Καρδίτσας.
Τα σετ: 25-23, 25-21, 16-25, 16-25, 11-15.
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Μακρής): Παπαγιώργου, Κωνσταντίνου, Καραγιάννη, Μπουκουβάλα, Τσιγάνη, Μποτού, Βελέη, Τόπα, Τσάτσου, Τζίμα, Λιάπη.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Ξύδης): Ξύδη, Μανικάκη, Ζαφειρίου, Πανταζή, Παπαθανασίου, Μητσογιάννη, Κούτε, Σταμάτη, Τσατσαρέλη, Παπανικολάου, Γιαννακουδάκη, Γκόντα, Καρακασίδου.
* Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής στη Β’ Γυναικών είναι τα εξής: Γ.Σ. Αλμυρού-Ολυμπιακός Β. 2-3, Νίκη-ΣΠΑ Καρδίτσας 0-3, Τύρναβος-Φοίβος Γ. 2-3, Σπάρτακος-ΑΕΛ 1-3, Γ.Σ. Νίκαιας-Ασκληπιός 0-3.
Η βαθμολογία: ΣΠΑ Καρδίτσας 14, ΑΕΛ 13, Ολυμπιακός Β. 12, Ασκληπιός 11, Φοίβος Γ. 8, Σπάρτακος 6, Νίκη 4, Γ.Σ. Νίκαιας 3, Γ.Σ. Αλμυρού 3, Τύρναβος 1.