Ο Ολυμπιακός έχασε ευκαιρίες με τον Κεραυνό Αγγελοχωρίου αλλά πάλι ηττήθηκε 0-1

Ο Ολυμπιακός δημιούργησε και έχασε ευκαιρίες στο εντός έδρας παιχνίδι του με τον Κεραυνό Αγγελοχωρίου, αλλά δεν απέφυγε την πέμπτη στη σειρά ήττα του στο πρωτάθλημα με το ίδιο σκορ, 1-0. Φυσικά παραμένει καθηλωμένος στην τελευταία θέση του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής με τον υποβιβασμό να φαντάζει αναπόφευκτος.

Μία ακόμη άσημη ομάδα κατάφερε και έγραψε… ιστορία κερδίζοντας τον Ολυμπιακό Βόλου στην έδρα του. Ο λόγος για τον Κεραυνό Αγγελοχωρίου, που εκπροσωπεί ένα χωριό 1.100 περίπου μόνιμων κατοίκων. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπορούν να σηκώσουν κεφάλι αγνοώντας τη νίκη για επτά αγωνιστικές. Τελευταία φορά που πανηγύρισαν ήταν στις 4/2 όταν κέρδισαν 1-0 τον Μακεδονικό Φούφα. Έκτοτε έφεραν μία «λευκή» ισοπαλία και έχασαν έξι φορές (τις πέντε σερί), όλες με το ίδιο σκορ, 1-0.
Πάντως, οι φίλαθλοι που βρέθηκαν την Τετάρτη στη Νεάπολη είδαν έναν βελτιωμένο Ολυμπιακό, τουλάχιστον στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Οι παίκτες του Σωτήρη Πετσιμέρη και του Λευτέρη Φούτρη μπήκαν δυνατά στο ματς και στο πρώτο δεκάλεπτο έχασαν τρεις σημαντικές ευκαιρίες.
Μόλις στο 1’ ο Καρατσόλης απείλησε, ενώ στο 3’ ο Κατσαγεωργίου βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ και σούταρε ελάχιστα άουτ. Επίσης, λίγο έξω πέρασε η κεφαλιά του Παπαϊωάννου στο 10’. Και ενώ ο Ολυμπιακός είχε κυριαρχήσει στον αγωνιστικό χώρο, δέχθηκε γκολ από το… πουθενά. Στο 20’ ο Μουράτι επιχείρησε σουτ εκτός περιοχής και έστειλε τη μπάλα στο «παραθυράκι», κάνοντας το 0-1. Οι Βολιώτες προσπάθησαν να «απαντήσουν». Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου είχαν μία σέντρα-σουτ του Σκοπελίτη που βρήκε στο πάνω μέρος του δοκαριού, καθώς και ένα άστοχο σουτ του Καρατσόλη στο 45’.
Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πρώτοι κοντά στο γκολ, όταν στο 61’ ο Φράγκος καθυστέρησε να πασάρει στον Κατσιάκη που ήταν έτοιμος να σκοράρει. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός πίεσε για την ισοφάριση, με τον Παπαδήμο να μη μπορεί να εκμεταλλευτεί προσπάθεια του Κόλα και σέντρα από τα αριστερά στο 68’, ενώ το πλασέ του Σκοπελίτη στο 85’ εξουδετέρωσε Σοϊλεμέζογλου. Στις καθυστερήσεις οι Βολιώτες είχαν δύο ακόμη ευκαιρίες με τους Καρβούνη και Μυλωνά που πέρασαν ανεκμετάλλευτες.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Καβουσάκης, Σκοπελίτης, Διαμαντόπουλος, Σιουμουρέκης, Παπαϊωάννου, Κόλα (70’ Σταμπουλής), Παπαδήμος, Γιαρλελής (46’ Ακριβόπουλος), Καρατσόλης (66’ Μυλωνάς), Κατσαγεωργίου (56’ Καρβούνης), Αναστασίου.
ΚΕΡΑΥΝΟΣ: Σοϊλεμέζογλου, Σολομωνίδης (50’ Ταουσάνης), Φροσύνης, Ιωσηφίδης, Πολυζάς, Γ. Νικολίτσας, Μετάι, Σπ. Νικολίτσας (50’ Πορτοκαλάς, 78’ Μόλα), Θεοδωρίδης, Κατσιάκης, Μουράτι (46’ Φράγκος).

Την Κυριακή στην Ελασσόνα
Στην Ελασσόνα με την τοπική ομάδα παίζει την Κυριακή ο Ολυμπιακός. Διαιτητής του αγώνα ορίστηκε ο Στέργιος Γκουντέλας της ΕΠΣ Καρδίτσας. Βοηθοί του θα είναι οι Θανάσης Δόδογλου της ΕΠΣ Φθιώτιδας και Θεόδωρος Κατσαρός της ΕΠΣ Ευρυτανίας. Χρέη παρατηρητή διαιτησίας ανατέθηκαν στον Περικλή Τουτούκη της ΕΠΣ Τρικάλων.