Ο Ολυμπιακός έχασε 2-0 από τη Λιόν στη Γαλλία-Ντεμπούτο σε ευρωπαϊκό ματς για τον Κωστούλα

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στην πρεμιέρα της Φάσης Πρωταθλήματος του Γιουρόπα Λιγκ χάνοντας με 2-0 από τη Λιόν στη Γαλλία. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και έφτασαν δίκαια στην επιτυχία. Μπήκαν δυνατά στο ματς και έχασαν την πρώτη ευκαιρία με τον Λακαζέτ στο 2′, ο οποίος έκανε το σουτ χωρίς να βρει στόχο, ενώ στο 22 ο Τζολάκης μπλόκαρε το σουτ του Νουαμά. Πέντε λεπτά αργότερα ο Τολισό σούταρε από δύσκολη γωνία και ο Τζολάκης έδιωξε με το πόδι.
Στο 30’ ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να φτάσει κοντά στο γκολ. Ο Τσικίνιο έκλεψε σε επικίνδυνο σημείο, ο Γιάρεμτσουκ πάτησε στον Ροντινέι και ο Βραζιλιάνος έκανε το σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, με τον Περί να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ. Η Λιόν ανέβασε και πάλι την πίεσή της στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και στο 45’ απείλησε με νέο σουτ του Λακαζέτ από τα δεξιά, αλλά ο Τζολάκης είχε ξανά την απάντηση.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στην επανάληψη και στο 48’ είχαν δοκάρι με τον Λακαζέτ, ενώ στο 50’ ο Τσάλετα Τσαρ έδιωξε πάνω στη γραμμή το πλασέ του Γιάρεμτσουκ από πολύ κοντινή απόσταση. Στο 52’ ο Κάρμο λίγο έλειψε να πετύχει αυτογκόλ, μετά από γύρισμα του Φοφανά από αριστερά και στο 58’ ο Τζολάκης σταμάτησε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Τολισό, μετά από κόρνερ του Τσερκί.
Δύο λεπτά αργότερα ο Βολιώτης Μπάμπης Κωστούλας πήρε τη θέση του Γιάρεμτσουκ, κάνοντας ντεμπούτο σε αγώνα ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης. Στο 64’ οι «λιονέ» άγγιξαν και πάλι το γκολ, αλλά ο Τζολάκης με ακόμα μια καθοριστική επέμβαση, αυτή την φορά σε σουτ του Τολισό από εξαιρετική θέση, κράτησε το μηδέν, ωστόσο στο 66’ η κατάληξη ήταν διαφορετική, καθώς ο Τσερκί με σουτ-κεραυνό από τα δεξιά έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Έλληνα γκολκίπερ για το 1-0.
Στο 70’ το ψαλιδάκι του Κωστούλα πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Περί, με τον νεαρό Βολιώτη να χάνει την ευκαιρία για ένα θεαματικό γκολ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό έγινε το 2-0 όταν ο Ζαχά βρήκε τον Μπενράχμα που με το μυτάκι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
ΛΙΟΝ: Περί, Μέιτλαντ Νάιλς, Ομαρί, Τσάλετα Τσαρ, Ταλιαφίκο, Μάτιτς (68’ Τέσμαν), Τολισό, Νουαμά (80’ Ντιαβαρά), Τσέρκι (68’ Μπενράχμα), Φοφανά (80’ Ζαχά), Λακαζέτ (75’ Μικαουτάτζε).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Ρέτσος (81’ Ντόη), Κάρμο, Πιρόλα, Ροντινέι, Ορτέγκα, Έσε, Ντάνι Γκαρσία (69’ Στάμενιτς), Τσικίνιο (81’ Βέλντε), Ελ Κααμπί, Γιάρεμτσουκ (60’ Κωστούλας).