Ο Ολυμπιακός Bόλου συνέτριψε με 4-1 τον Αχιλλέα Νεοκ. στο τελευταίο παιχνίδι έδρας της χρονιάς

Μπορεί ο Ολυμπιακός να βρέθηκε πίσω στο σκορ στο παιχνίδι με τον Αχιλλέα Νεοκαισάρειας, ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» στο τελευταίο παιχνίδι που έδωσαν φέτος στο Πανθεσσαλικό κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 4-1 και να ανέβουν και πάλι στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας.
Το βολιώτικο συγκρότημα αντέδρασε σωστά στο γκολ που πέτυχε στο 13’ ο Λαζαρίδης για τον Αχιλλέα, ισοφάρισε με τον Αναστασίου στο 24’, για να πετύχει τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Διάστημα, όπου η ομάδα έπαιξε καλύτερο ποδόσφαιρο, πίεσε τον αντίπαλο και ικανοποίησε απόλυτα τους λιγοστούς φιλάθλους που έδωσαν χθες το «παρών» στο Πανθεσσαλικό. Δύο γκολ πέτυχε ο Λόρι Κέρι στο 55’ και στο 74’ και ένα ο Ανδρέας Κόκας στο 82’.

Η διάταξη των «ερυθρολεύκων»
Με αρκετούς νεαρούς ποδοσφαιριστές παρατάχθηκε ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι.
Ο Κώστας Μπράτσος έδωσε την ευκαιρία στον Νίκο Μπουργάνη να υπερασπιστεί την «ερυθρόλευκη» εστία, κάνοντας ντεμπούτο στο πρωτάθλημα. Μάλιστα, ο νεαρός τερματοφύλακας ήταν πολύ καλός και σταθερός κάτω από τα δοκάρια. Από εκεί και πέρα, ο Ιωαννίδης κάλυψε το δεξί άκρο της άμυνας, ο Α. Κόκας το αριστερό, με τους Ντόικιτς και Ζώνα να είναι οι δύο κεντρικοί αμυντικοί. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Σταύρου και Ευθυμιάδης, με τον Μασάντο να έχει ρόλο οργανωτή στο παιχνίδι. Στις πτέρυγες κινούνταν οι Κέρι (δεξιά) και Δ. Κόκας (αριστερά), με τον Αναστασίου να αγωνίζεται στην κορυφή της επίθεσης.

Από ένα γκολ οι ομάδες στο πρώτο μέρος
Ο Αχιλλέας ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και αυτή που δημιούργησε τις ευκαιρίες στο πρώτο 15λεπτο, φτάνοντας στο γκολ στο 13’. Οι παίκτες του Ολυμπιακού εγκλωβίστηκαν στην πολύ καλή αμυντική λειτουργία των φιλοξενουμένων στο πρώτο ημίχρονο και δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν φάσεις μπροστά στο τέρμα του Κούζα.
Η πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι σημειώθηκε στο 2’ και ήταν για τον Αχιλλέα. Ο Λαζαρίδης με σουτ έξω από την περιοχή δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπουργάνη, ο οποίος απέκρουσε σε κόρνερ. Λίγο αργότερα, στο 9’, ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού μπλόκαρε τη μπάλα στο σουτ που επιχείρησε ο Νάκας, ενώ στο 12’ ο Μπουργάνης απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ-φάουλ του Νάκα. Από το κόρνερ που εκτέλεσαν οι φιλοξενούμενοι ήρθε και το γκολ. Ο Νάκας το εκτέλεσε, οι αμυνόμενοι του Ολυμπιακού αδράνησαν και ο Λαζαρίδης με κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή έγραψε το 0-1.
Ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του μετά το 20’ και η πρώτη καλή στιγμή για τους «ερυθρολεύκους» ήρθε στο 22’. Από ελεύθερο του Μπουργάνη, ο Αναστασίου με το κεφάλι τροφοδότησε τον Ευθυμιάδη και αυτός με δυνατό σουτ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κούζα, ο οποίος μπλόκαρε τη μπάλα.
Η ισοφάριση, ωστόσο, δεν άργησε να έρθει. Το ρολόι του Πανθεσσαλικού σημάδευε το 24ο λεπτό, όταν ο Δήμος Κόκας από τα αριστερά επιχείρησε τη σέντρα και ο Αλέξανδρος Αναστασίου με κεφαλιά έγραψε το 1-1. Από το σημείο εκείνο και μέχρι την λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός μπορεί να ήταν καλύτερος, δεν είχε όμως τις ευκαιρίες για να σκοράρει, με εξαίρεση μία φάση στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όταν ο Αναστασίου πήρε την κεφαλιά , σε σέντρα του Δήμου Κόκα, με τον Κούζα να μπλοκάρει τη μπάλα.

Πολύ καλός στο β’ μέρος ο Ολυμπιακός
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός Βόλου μπήκε πολύ δυνατά στο ματς με στόχο να φτάσει γρήγορα σ’ ένα δεύτερο γκολ και από εκεί και πέρα να ελέγξει το παιχνίδι. Στο διάστημα 46’-55’ οι «ερυθρόλευκοι» άσκησαν ασφυκτική πίεση στην άμυνα του Αχιλλέα κα το 2-1 δεν άργησε να έρθει.
Στο 52’ οΑναστασίου γύρισε τη μπάλα στον Κέρι μέσα στην περιοχή, αυτός δεν μπόρεσε να νικήσει με σουτ τον Κούζα, με τον τερματοφύλακα του Αχιλλέα να αποκρούει. Η μπάλα έφτασε και πάλι στον Κέρι, αυτός πάσαρε στον Ευθυμιάδη, ο οποίος μέσα στη μικρή περιοχή έπιασε αδύναμη κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Στο 54’ ο Αναστασίου δεν μπόρεσε να πλασάρει τον Κούζα, ο οποίος με αυτοθυσία έπεσε στα πόδια του επιθετικού του Ολυμπιακού και αποσόβησε το γκολ. Τελικά το 2-1 ήρθε για τον Ολυμπιακό ένα λεπτό αργότερα. Στο 55′ ο Δήμος Κόκας από τα αριστερά έβγαλε τη σέντρα και ο Λόρι Κέρι με ωραίο σουτ πάνω στην κίνηση έγραψε το 2-1 για τον Ολυμπιακό.
Οι φιλοξενούμενοι στο 62’ απείλησαν με τον Νάκα, όμως το σουτ του παίκτη του Αχιλλέα απέκρουσε ο Μπουργάνης, πέφτοντας στη δεξιά του γωνία. Και ενώ δεν έγινε το 2-2, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 3-1, μ’ ένα πολύ ωραίο γκολ που πέτυχε ο Λόρι Κέρι, δεύτερο προσωπικό στο παιχνίδι, στο 74’. Ο Ευθυμιάδης βρήκε τον συμπαίκτη του να κινείται μέσα στην αντίπαλη περιοχή και με αριστερό σουτ σκόραρε. Ο Ολυμπιακός «κλείδωσε» νωρίς τη νίκη, έπαιξε πιο ελεύθερα, με τον Κώστα Μπράτσο να ρίχνει στο παιχνίδι πρώτα τον Χολέβα και στη συνέχεια τον Αγγελή. Στο τελευταίο 20λεπτο ο Ευθυμιάδης αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης, ο Αναστασίου αγωνίστηκε στην αριστερή πλευρά, με τον Δήμο Κόκα να αναλαμβάνει το ρόλο του οργανωτή του παιχνιδιού του Ολυμπιακού.
Οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν και τέταρτο γκολ στο 82’. Ο Ανδρέας Κόκας συνδυάστηκε με τον Αναστασίου, ο τελευταίος γύρισε ωραία τη μπάλα για τον Α. Κόκα και αυτός με άψογο πλασέ έγραψε το 4-1.
Στο 85′ σουτ του Μανίκα απέκρουσε ο Μπουργάνης, ενώ στις καθυστερήσεις ο Σταύρου από το κέντρο του γηπέδου θέλησε να αιφνιδιάσει τον Κούζα που ήταν εκτός εστίας, σούταρε ψηλοκρεμαστά, με τον τερματοφύλακα του Αχιλλέα να βγάζει δύσκολα τη μπάλα σε κόρνερ.
Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Πέλλας)
Βοηθοί: Δεμερτζής, Ταγκαλίδης (Πέλλας)
Κίτρινες: Μασάντο, Σταύρου-Λαζαρίδης
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Μπουργάνης, Ιωαννίδης (46′ Στουρνάρνας), Α. Κόκας, Ντόικιτς, Ζώνας, Ευθυμιάδης, Σταύρου, Δ. Κόκας, Μασάντο (71′ Χολέβας), Κέρι (83′ Αγγελής), Αναστασίου.
ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΕΟΚΑΙΣΑΡΕΙΑΣ: Κούζας, Λαζαρίδης, Δερμίσης, Σκέντος, Παγωνίδης, Φωκαΐδης (46′ Μανίκας), Δημηνάς (56′ Τουλκερίδης), Λάιος (86’ Καραμανώλας), Νάκας, Καμπερίδης, Πετρουζέλης.