Ο ΟΕΑ/ΝΑΒ κατέκτησε οκτώ μετάλλια στους Χειμερινούς κολύμβησης

Αξιόλογη εμφάνιση έκαναν οι κολυμβητές και κολυμβήτριες του ΟΕΑ/ΝΑΒ στους Χειμερινούς αγώνες κατηγοριών Βορείου Ελλάδας που πραγματοποιήθηκαν στη Θεσσαλονίκη. Ο απολογισμός του βολιώτικου ομίλου ήταν οκτώ μετάλλια εκ των οποίων δύο χρυσά, τρία ασημένια και τρία χάλκινα.
Πρωταγωνιστές της επιτυχίας στα ομαδικά αγωνίσματα ήταν η ομάδα σκυταλοδρομίας με τους Καπάλα, Μακρή, Σταματίου, Φλαμπούρη που κατέκτησε την 3η θέση (χάλκινο μετάλλιο) στα 4Χ100 ελεύθερο παίδων.
Όσον αφορά τα ατομικά αγωνίσματα είχαμε: Την Πηνελόπη Προβίδα με 1η θέση (χρυσό μετάλλιο) στα 100μ ελεύθερο με νέο ατομικό ρεκόρ – όριο ΟΡΕΝ, 1η θέση (χρυσό μετάλλιο) στα 50μ ελεύθερο και 6η θέση στα 200μ ελεύθερο παγκορασίδων Α’.

Τον Θανάση Μακρή με 2η θέση (αργυρό μετάλλιο) στα 800μ ελεύθερο με νέο ατομικό ρεκόρ – όριο ΟΡΕΝ, 2η θέση (αργυρό μετάλλιο) στα 1500μ και 5η θέση στα 200μ ελεύθερο, στη διπλή κατηγορία παίδων. Ο Παντελής Μιχαηλίδης πήρε την 2η θέση (αργυρό μετάλλιο) στα 400μ μικτή ατομική, 4η θέση στα 100μ πεταλούδα και 6η θέση στα 50μ πεταλούδα παμπαίδων Β’. Η Δροσιά Καπάλα ήλθε 3η (χάλκινο μετάλλιο) στα 200μ ελεύθερο, 6η στα 100μ ελεύθερο και 8η στα 50μ ελεύθερο παγκορασίδων Α’. Ο Δημήτρης Σταματίου κατέκτησε 3η θέση (χάλκινο μετάλλιο) στα 400μ ελεύθερο, 8η θέση στα 50μ και στα 100μ πεταλούδα παίδων. Ο Νικόλας Καπάλας ήταν 4ος στα 50μ πεταλούδα, στα 50μ και 100μ ελεύθερο παίδων με νέο ατομικό ρεκόρ – όριο ΟΡΕΝ. Η Αναστασία Παπαδημητρίου ήλθε 6η στα 200μ ύπτιο, 9η στα 200μ μικτή και 12η στα 100μ ύπτιο κορασίδων. Ο Δημήτρης Φλαμπούρης 9ος στα 50μ και 200μ ελεύθερο και 10ος στα 100μ ελεύθερο, στη διπλή κατηγορία παίδων. Η Ιώ Καραμάνου 9η στα 50μ ελεύθερο και 16η στα 50μ ύπτιο παγκορασίδων Β’.
Η Αλεξάνδρα Νέου 10η στα 50μ και 200μ ύπτιο, 11η στα 100μ ύπτιο παγκορασίδων Β’. Η Θάλεια Υφαντίδη 11η στα 50μ πρόσθιο, 13η στα 100μ και 200μ πρόσθιο παγκορασίδων Α’. Η Ελένη Ασήμου 12η στα 50μ , 16η στα 200μ και 20η στα 100μ ύπτιο κορασίδων.

Με ανακοίνωσή του το .Σ. του ΟΕΑ/ΝΑΒ «συγχαίρει τους αθλητές και αθλήτριες για την εντυπωσιακή εμφάνιση τους κατατάσσοντας τον ΟΕΑ/ΝΑΒ στους κορυφαίους ομίλους της Βόρειας Ελλάδας και επιστρέφουν νικητές μετά από έντονο συναγωνισμό, τους προπονητές τους Βασίλη Κατσικόπουλο και Στέλλα Μπέμπη, και όλους τους φίλους του αθλήματος της κολύμβησης που συνόδεψαν τους αθλητές στην Θεσσαλονίκη. Η συνέχεια θα δοθεί στους Πανελλήνιους ΟΠΕΝ Χειμερινούς αγώνες ανδρών-γυναικών από 14/2 μέχρι 16/2 στην Αθήνα, με τους Θανάση Μακρή, Νίκο Καπάλα και Πηνελόπη Προβίδα που παρά την μικρή τους ηλικία έπιασαν τα όρια της μεγαλύτερης κατηγορίας ΟΠΕΝ».