Ο ΝΠΣ Βόλος νίκησε 1-0 τον Άρη και έκανε το «δύο στα δύο» στη Σούπερ Λιγκ

Εντυπωσιακά έχει αρχίσει η πορεία του ΝΠΣ Βολος στη Σούπερ Λιγκ. Οι νεοφώτιστοι, ύστερα από το μεγάλο «διπλό» στη Νέα Σμύρνη επί του Πανιωνίου (1-2), επικράτησαν 1-0 του Άρη στο Πανθεσσαλικό στάδιο χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Έρικ Γέντρισεκ στο 56’ και έκαναν το «δύο στα δύο» στο πρωτάθλημα.
Οι παίκτες του Χουάν Φεράντο βρέθηκαν σε εξαιρετική βραδιά και με όπλο την πολύ καλή αμυντική λειτουργία κατάφεραν να πάρουν ένα σπουδαίο «τρίποντο» που τους διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας. Από την άλλη πλευρά, οι «κίτρινοι» ήταν κινητικοί, έδειξαν διάθεση, αλλά για ακόμα μία αναμέτρηση είχαν πρόβλημα στην τελική προσπάθεια. Αποτέλεσμα, να παραμείνουν χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.
Ο Χουάν Φεράντο παρέταξε την ομάδα με διάταξη 4-1-4-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Γκαραβέλης, ενώ την τετράδα της άμυνας αποτέλεσαν από τα δεξιά προς τα αριστερά οι Λύρατζης, Διαμαντής, Δημόπουλος και Φεράρι. Ο Τσοκάνης ήταν ο ανασταλτικός μέσος, ενώ μπροστά από αυτόν αγωνίστηκαν οι Ζοάο, Μπαλογιάννης, Μουνίθ και Μυστακίδης, με τον Γέντρισεκ να αγωνίζεται στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Άρης προσπάθησε να μπει δυνατά στο παιχνίδι και στο 2’ έχασε καλή ευκαιρία με τον Ντιγκινί να πιάνει την κεφαλιά και τον εξαιρετικό προχθές Γκαραβάλη να μπλοκάρει τη μπάλα.
Οι «κυανέρυθροι» στη συνέχεια ήταν αυτοί που απείλησαν το τέρμα του Άρη και δικαιούταν ένα γκολ. Στο 4ο λεπτό ο Κουέστα χρειάστηκε να δείξει τα ρεφλέξ του σε τρομερό σουτ στην κίνηση του Μουνίθ, πέφτοντας στην αριστερή γωνία του, ενώ 12 λεπτά αργότερα αποσόβησε τον κίνδυνο για την ομάδα του, με νέα καλή επέμβαση σε σουτ του Ζοάο, ύστερα από πάσα του Έρικ Γέντρισεκ. Ο Σλοβάκος επιθετικός ήταν εκ των πρωταγωνιστών του ΝΠΣ Βόλς, αφού από τα δικά του πόδια προήλθαν οι δύο καλύτερες ευκαιρίες της ομάδας του στο πρώτο μέρος, ενώ κι ο ίδιος είχε μία καλή στιγμή στο 17ο λεπτό, αλλά η κεφαλιά που επιχείρησε ανενόχλητος, πέρασε άουτ.

Οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα κινητικές και παρουσίασαν όμορφο θέαμα, παρά το γεγονός πως δεν έκαναν τις μεγάλες ευκαιρίες μπροστά από τα καρέ των Κουέστα και Γκαραβέλη. Ειδικά η επιθετική τετράδα των «κυανέρυθρων», αποτελούμενη από τους Μυστακίδη, Ζοάο, Μουνίθ και Γέντρισεκ έδειξε πως είναι πολύ ποιοτική για το επίπεδο μίας νεοφώτιστης ομάδας. Όμορφες συνεργασίες και στρωτό ποδόσφαιρο από τους παίκτες του Χουάν Φεράντο, ο οποίος έχει παρουσιάσει εξαιρετικά δείγματα και στην πρώτη κατηγορία.

Σκόραρε ο Γέντρισεκ από την «άσπρη βούλα»
Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Χουάν Φεράντο κατάφεραν να πάρουν σχετικά νωρίς «κεφάλι στο σκορ, στη συνέχεια διαχειρίστηκαν εξαιρετικά το παιχνίδι, παρότι δέχθηκαν σχετική πίεση από τον Άρη, παίρνοντας μια πολύ σπουδαία νίκη. Το «χρυσό» γκολ σημειώθηκε στο 56ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Λύρατζης επιχείρησε το σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο Σάσα έκανε προβολή με τα χέρια σηκωμένα, βρήκε την μπάλα, με αποτέλεσμα ο Γιώργος Κομίνης να δείξει σωστά το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γέντρισεκ, ο οποίος έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κουέστα για το 1-0.
Στις 15 Ιανουαρίου του 2019, ο Μπρούνο Γκάμα υπέστη ρήξη χιαστού στον αγώνα με τη Λαμία και έμεινε εκτός δράσης για σχεδόν οχτώ μήνες. Στον αγώνα της πρεμιέρας με τον ΟΦΗ έμεινε εκτός 18άδας την τελευταία στιγμή. Όμως, στο ματς με τον ΝΠΣ Βόλος όχι μόνο μπήκε στην αποστολή, αλλά πέρασε κι ως αλλαγή στο 80ό λεπτό αντί του Γιάννη Φετφατζίδη.
Ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός στο λίγο διάστημα που αγωνίστηκε απέδειξε πόσο πολύ έλειψε από τους «κιτρίνους» το δεύτερο μισό της περσινής σεζόν, αφού ήταν ιδιαίτερα δραστήριος, ενώ έβγαλε και μία εξαιρετική σέντρα στον Νικολά Ντιγκινί στο 82ο λεπτό, αλλά η προβολή του Γάλλου κατέληξε στο δεξί δοκάρι του Γκαραβέλη, αφού πρώτα ο τερματοφύλακας των νεοφώτιστων απέκρουσε την μπάλα, αλλάζοντας την όσο χρειαζόταν πορεία.
Ο Άρης, προσπάθησε να ξεπεράσει την ψυχρολουσία, και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης. Όμως, βρήκε απέναντί του έναν ανίκητο Θανάση Γκαραβέλη, ο οποίος αρνήθηκε την παραβίαση της εστίας του με εξαιρετικές αποκρούσεις.
ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης, Λύρατζης, Φεράρι, Διαμαντής, Δημόπουλος, Τσοκάνης, Μπαλογιάννης, Ζοάο, Μουνίθ (81’ Μάντζης), Μυστακίδης (63’ Ηλιόπουλος), Γέντρισεκ (71’ Μαξ Αουγκούστο)
ΑΡΗΣ: Κουέστα, Ρόουζ, Δεληζήσης, Ντιγκινί, Σάσα, Ματίγια, Σούντγκρεν, Μαντσίνι (57’ Λάρσον), Ιντέγε (65’ Μαρτίνες), Φετφατζίδης (80’ Γκάμα), Κόρχουτ.