Ο ΝΠΣ Βόλος ηττήθηκε με 2-1 από τη Λαμία σε φιλικό παιχνίδι

Την ήττα με 2-1 από την Λαμία γνώρισε χθες ο ΝΠΣ Βόλος στο τέταρτο φιλικό παιχνίδι στο πλαίσιο της προετοιμασίας του. Οι «κυανέρυθροι» προηγήθηκαν με 0-1 στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο, στην επανάληψη οι γηπεδούχοι (το ματς διεξήχθη στο ΔΑΚ Λαμίας) καταφέραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ και να πάρουν τη νίκη με 2-1.
Στο πρώτο ημίχρονο οι «κυανέρυθροι» μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, πίεσαν ψηλά, με αποτέλεσμα να κερδίσουν τη «μάχη» της μεσαίας γραμμής. Σε γενικές γραμμές οι παίκτες του Χουάν Φεράντο ήταν καλύτεροι και δίκαια προηγήθηκαν στο σκορ. Ωστόσο, οι φάσεις μπροστά και στις δύο εστίες ήταν ελάχιστες, σ’ ένα βαρετό ματς και στη μοναδική αξιόλογη φάση του πρώτου μέρους ο ΝΠΣ Βόλος πήρε «κεφάλι» στο σκορ. Από την πλευρά της η Λαμία παρουσίασε κακό πρόσωπο στο πρώτο 45λεπτο, ήταν νωθρή και ασύνδετη, δίχως να μπορεί να δημιουργήσει παιχνίδι.

Μόλις στο 2ο λεπτό ο Μυστακίδης έκανε το σουτ, με τη μπάλα να φεύγει άουτ. Στο 9’ ο Τσούκαλος έφυγε στη πλάτη της άμυνας των «κυανέρυθρων», όμως καθυστέρησε χαρακτηριστικά και κόπηκε, ενώ πιο πριν ο Καραμάνος έκλεψε την μπάλα στο χώρο του κέντρου, αλλά στην αντεπίθεση δεν τον ακολούθησε κανείς δικός του, με αποτέλεσμα να πάει χαμένη η ευκαιρία.
Δέκα λεπτά αργότερα και έπειτα από ωραία πάσα του Σκόνδρα, ο Μπουλούλης πάτησε περιοχή έβγαλε τη σέντρα, η μπάλα έφτασε στον Τσούκαλο, ο οποίος δεν κατάφερε με κεφαλιά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.
Η μοναδική αξιόλογη φάση στο πρώτο ημίχρονο σημειώθηκε στο 37’ με τους νεοφώτιστους να ανοίγουν το σκορ. Ο Μυστακίδης πήρε την πάσα από τον Λύραντζη και με δυνατό πλασέ νίκησε τον Θεοδωρόπουλο, γράφοντας το 0-1.

Το σκορ έμεινε έως το τέλος του πρώτου 45λεπτου, όμως υπήρξαν κάποιες αψιμαχίες από Πλιάτσικα και Μυστακίδη έπειτα από ένα μαρκάρισμα του πρώτου και κλωτσιά του δεύτερου. Το παιχνίδι λίγο έλειψε να ξεφύγει στο τέλος, όμως με την συνδρομή των ψυχραιμότερων τα πνεύματα ηρέμησαν και ο διαιτητής Φωτιάς έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια
Στο β’ μέρος η Λαμία παρουσιάστηκε καλύτερη, πέτυχε δύο ωραία γκολ, γυρίζοντας το παιχνίδι και παίρνοντας τη νίκη. Οι παίκτες του Μάκη Χάβου ανέβασαν τον ρυθμό τους, ισοφάρισαν με «ψαλιδάκι» του Δημούτσου και με απευθείας φάουλ του Σάλιακα πέτυχαν το 2-1.
Η Λαμία προσπάθησε να απειλήσει με ορισμένες σέντρες, κυρίως από τα αριστερά, αλλά καμία δεν βρήκε στόχο. Στο 57΄ο Τομάς έβγαλε σέντρα από τα δεξιά, ο Δημούτσος βρέθηκε στην περιοχή αμαρκάριστος και με ένα απίστευτο ανάποδο ψαλιδάκι έφερε το ματς στα ίσια.

Στο 74’ ήρθε η ολική ανατροπή για τη Λαμία. Η ομάδα του Μάκη Χάβου κέρδισε φάουλ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή του Καραγκιόζη, ο Σάλιακας ανέλαβε την εκτέλεση και η μπάλα αφού βρήκε σε αμυντικό κατέληξε στα δίχτυα, για να γίνει έτσι το 2-1 για τους γηπεδούχους. Από και έπειτα η Λαμία ήταν αυτή που πίεζε με τον Ρόμανιτς να προσπαθεί συνέχεια να «τρυπήσει» την άμυνα των «κυανέρυθρων», ενώ στο κέντρο οι Δημούτσος και Ράμος είχαν κυρίαρχο ρόλο.
Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του παιχνιδιού με τη Λαμία να παίρνει τη νίκη και τον ΝΠΣ Βόλος να γνωρίζει τη δεύτερη ήττα, μετά το φιλικό με την ΑΕΚ, στο πλαίσιο της προετοιμασίας του.

ΛΑΜΙΑ: Θεοδωρόπουλος, Σκόνδρας, Ασίγκμπα, Βύντρα, Πλιάτσικας, Μπεχαράνο, Μπουλούλης, Τομάς, Καραμάνος, Τσούκαλος, Τουράμ.
Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι Βελλίδης, Σάλιακας, Βάντερσον, Ράμος, Δημούτσος, Ρόμανιτς, Ανάκογλου, Καραγιάννης Αλ., Κωστίκα, Κουδουνάς, Νικολόπουλος, Κουτσοποδιώτης, Καραγιάννης Χρ.
ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης, Φεράρι, Μήτογλου (Διαμάντης), Δημόπουλος, Τσοκάνης, Λύραντζης, Κυζιρίδης, Μπαλογιάννης, Μυστακίδης, Σαρμιέντο, Μάντζης.
Στο β’ μέρος: Καραγκιόζης (Κραβαρίτης), Ντεντάκης, Τσαούσης, Μπασόνγκ, Διαμάντης (Κορνέζος), Ατιγιαλάχ, Συμελίδης, Ζοάο, Μαξ, Ηλιόπουλος, Γέντρισεκ.