Ο Μήτρογλου “πλήγωσε” τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στον Άρη, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Ο Φορτούνης άνοιξε το σκορ για τους «ερυθρόλευκους», αλλά ο Μήτρογλου με πέναλτι έδωσε τον βαθμό στον Άρη. Παράλληλα απέτρεψε τον Ολυμπιακό από το να κάνει το «12 στα 12» εντός στο πρωτάθλημα.

Το ματς στιγματίστηκε από τον τραυματισμό του Μάριου Βρουσάι, αλλά και του Σωκράτη Παπασταθόπουλου.

Τακτικά ο Ολυμπιακός το γύρισε σε σύστημα 4-2-3-1, σε σχέση με το 4-3-3 που χρησιμοποίησε ο Πέδρο Μαρτίνς κόντρα στην Αϊντχόφεν. Παράλληλα έκανε 8 αλλαγές στην ενδεκάδα του. Προφανώς για να πάρουν ανάσες όσοι θα παίξουν στην ρεβάνς της Πέμπτης στην Ολλανδία. Ωστόσο το δίδυμο των Σεμέδο, Σωκράτη, δοκιμάστηκε χθες, αφού θα είναι το ίδιο απέναντι στην PSV. Οι Ανδρούτσος, Χολέμπας, Φορτούνης, Μασούρας, Βρουσάι, Χασάν βρήκαν θέση στο αρχικό σχήμα

Στην αντίπερα όχθη ο Άκης Μάντζιος είχε εκτός τους Ματίγια και Μπρούνο Γκάμα. Πήγε σε σχήμα 4-2-3-1 με τον Μάνο αιχμή του δόρατος. Στα χαφ ήταν οι Σάσα, Τζέγκο και στα άκρα οι Σαντέ Σίλβα, Ματέο Γκαρσία.

Ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά. Ωστόσο ο Άρης περίμενε αρκετά πίσω από την μπάλα. Κάτι που δημιούργησε πρόβλημα στους γηπεδούχους, που δεν έβρισκαν διαδρόμους στην επίθεση.

Έτσι η πρώτη καλή στιγμή έγινε στο 16’ με τον Φορτούνη να εκτελεί κόρνερ και τον Κουέστα να διώχνει με το ένα χέρι και η μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Σα να μην έφτανε αυτό στο 22’ τραυματίστηκε στο δεξί του γόνατο ο Μάριος Βρουσάι. Σε μια διεκδίκηση με τον Σάκιτς. Μάλιστα βγήκε με το φορείο έξω από το γήπεδο, με τον τραυματισμό να έδειχνε ανησυχητικός. Στην θέση του μπήκε ο Βαλμπουενά.

Λίγο πριν μπει στο ματς ο Γάλλος σταρ, και ο Ζοσέ Σα έδειξε να έχει ένα θέμα χαμηλά στο αριστερό του πόδι. Ο Τζολάκης σηκώθηκε άμεσα για ζέσταμα, αλλά ο Πορτογάλος τερματοφύλακας, τελικά, συνέχισε το παιχνίδι.

Στο 31’ ήταν η πρώτη καλή στιγμή του Άρη, με τον Σούντγκρεν να κάνει δυνατό σουτ και την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στο 36’ ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ, ο Μπουχαλάκης δεν την βρήκε για να την σπρώξει στα δίχτυα και στη συνέχεια ο Κουέστα να πέφτει στην αριστερή γωνιά και να διώχνει.

Στο 37’ ο Φορτούνης εκτέλεσε κόρνερ με τον Χασάν να πιάνει την κεφαλιά και η μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στο 38’ ο Μάνος έκανε το πλασέ, από πολύ καλή θέση, μέσα στη μεγάλη περιοχή, αλλά μπλόκαρε ο Σα.

Για να έρθει το 1-0 στο 40’. Ο Χολέμπας έβγαλε τη σέντρα, ο Μασούρας κατέβασε την μπάλα, έκανε το σουτ, αλλά έδιωξε ο Κουέστα, για να πάρει το… ριμπάουντ ο Ανδρούτσος, να την γυρίσει στον Φορτούνη, που σκόραρε με δυνατό σουτ.

Στο 44’΄ο Μπερτόγλιο εκτέλεσε φάουλ, ο Σεμέδο έκανε λάθος κεφαλιά προ του Σα, με την μπάλα να πήγαινε προς το τέρμα και ο Παπασταθόπουλος με το κεφάλι έσωσε το αυτογκόλ πάνω στην γραμμή. Ωστόσο εκείνη τη στιγμή και ο Σεμέδο πήγε να διώξει με το πόδι ψηλά, χτυπώντας τον Σωκράτη στο πηγούνι, ο οποίος έπεσε άτσαλα στο έδαφος. Με αποτέλεσμα να χτυπήσει και στον δεξί όμως. Ο Έλληνας στόπερ χρειάστηκε ιατρική βοήθεια και τελικά δεν συνέχισε στο παιχνίδι.

Ο Ολεγκ Ρέαμπτσιουκ ήταν αυτός που πήρε την θέση του Σωκράτη. Αλλαγή που έγινε στο 46’ κι ενώ ο Ολυμπιακός στα 7 τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου αγωνίστηκε με δέκα παίκτες. Ο Μολδαβός πήγε στο αριστερό άκρο της άμυνας και ο Χολέμπας έγινε παρτενέρ του Σεμέδο στα στόπερ.

Το δεύτερο ημίχρονο γενικά δεν είχε πολλές συγκινήσεις. Ο Ολυμπιακός είχε κατοχή μπάλας, και ο Άρης περίμενε μήπως βρει αντεπιθέσεις. Οι γηππεδούχοι είχαν μια φλύαρη υπεροχή και έδειχναν να έχουν το μυαλό τους στην Αϊντχόφεν.

Για να έρθει η φάση στο 80’ με τον Μαντσίνι να μπαίνει στην περιοχή, τον Σα να κάνει άστοχη εξοδο και να τον βρίσκει με το πόδι. Ο Σιδηρόπουλος έδωσε το πέναλτι. Και ο Μήτρογλου στο 83’ ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα για να φέρει το ματς στα ίσια. Ήταν το πρώτο του γκολ με τον Άρη και το έβαλε στο Καραϊσκάκη, σε ένα γήπεδο όπου έχει ζήσει μεγάλες στιγμές με τον Ολυμπιακό.

Στο 90’ ο Τιάγκο Σίλβα έκλεψε την μπάλα από τον Σάκιτς βρέθηκε προ του Κουέστα αλλά το σουτ που έκανε ήταν άστοχο και χάθηκε μοναδική ευκαιρία.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ανδρούτσος, Σεμέδο, Σωκράτης (46’ Ρέαμπτσιουκ), Χολέμπας, Καμαρά (76’ Εμβιλά), Μπουχαλάκης, Φορτούνης (59’ Τιάγκο Σίλβα), Μασούρας (59’ Ραντζέλοβιτς), Βρουσάι (29’ Βαλμπουενά), Χασάν.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Σούντγκρεν, Δεληζήσης, Ρόουζ, Σάκιτς Τζέγκο, Σάσα, Ματέο Γκαρσία (58’ Μαντσίνι), Σαντέ Σίλβα (58’ Μπρούνο), Μπερτόγλιο (84′), Μάνος (66’ Μήτρογλου).