Ο κορυφαίος τελικός Κυπέλλου στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου – Σαν σήμερα το 2009 (video)

osfp708_34

Το Σάββατο ΑΕΚ και Ολυμπιακός θα μονομαχήσουν στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, σε ένα ματς που κρίνει και το ποιος θα σηκώσει το τρόπαιο στο ΟΑΚΑ.

Ομως οι δύο ομάδες το 2009, στο ίδιο γήπεδο, σαν σήμερα είχαν χαρίσει μια φοβερή ποδοσφαιρική παράσταση στο κορυφαίο ματς του ελληνικού ποδοσφαίρου. Η ΑΕΚ του Ντούσαν Μπάγεβιτς θα μπει στο Ολυμπιακό Στάδιο φουριόζα. Ο Μπλάνκο στο 4’ και στο 8’ θα βάλει μπροστά με δύο γκολ τους «κιτρινόμαυρους» που έδειξαν νωρίς ότι κρατούσαν τον τίτλο και με τα δύο χέρια.

Ωστόσο, οι παίκτες του Μπάγεβιτς είχαν λογαριάσει χωρίς τον «ξενοδόχο» που άκουγε στο όνομα, Ματ Ντάρμπισαϊρ. Ο Άγγλος θα μπει αλλαγή στο ημίχρονο και θα γράψει το όνομα του με «χρυσά» γράμματα στην ιστορία του θεσμού, στο μοναδικό ίσως ματς για το οποίο θα θυμόμαστε το πέρασμα του από τα γήπεδα μας. Στο 47’ θα μειώσει σε 2-1 για τον Ολυμπιακό, ενώ στο 70’ ο Ντουντού θα κάνει το 2-2, βάζοντας τις βάσεις για αυτό που θα ακολουθούσε – κανείς όμως δεν φανταζόταν…

Η ΑΕΚ θα πάρει και πάλι προβάδισμα με τον Σκόκο που πέρασε στο 89’ όποιον βρήκε μπροστά του, ενώ στο 6ο (!) λεπτό τον καθυστερήσεων και ενώ η «Ένωση» είχε τυπώσει τα μπλουζάκια για την απονομή, ο Ντάρμπισαϊρ θα βρει δίχτυα και πάλι και θα χαλάσει τη γιορτή.

Τα καλύτερα όμως δεν είχαν έρθει ακόμα. Στο 102’ ο Γκαλέτι θα δώσει προβάδισμα στον Ολυμπιακό για το 4-3, ενώ ο Σκόκο που δεν είχε πει την τελευταία του λέξη θα κάνει το 4-4 για να στείλει το ματς στα πέναλτι. Τα σπουδαία όμως δεν είχαν έρθει ακόμα. Μετά από 34 πέναλτι, ο Ολυμπιακός είχε τον Αντώνη Νικοπολίδη.

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, αρχικά θα αποκρούσει το πέναλτι του Πελετιέρι και στη συνέχεια θα πάει ο ίδιος στην άσπρη βούλα για να ευστοχήσει για το 15-14 στα πέναλτι και να χαρίσει το νταμπλ στον Ολυμπιακό.