Ο Κένταυρος …γκρέμισε τον Ελευθεριακό

Στο φινάλε του α’ γύρου στον 1ο όμιλο της Α2 ΕΣΚΑΘ, ο Κένταυρος Ζαγοράς έριξε τον Ελευθεριακό από την κορυφή κερδίζοντας τον με 56-48 εκτός έδρας. Την ίδια στιγμή η Δήμητρα Ευξεινούπολης επικράτησε του BC Volos με 62-49.

Ελευθεριακός-Κένταυρος 48-56
Ο Κένταυρος πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη και έριξε τον Ελευθεριακό από την κορυφή. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο 31-25, όμως η ομάδα της Ζαγοράς …γύρισε το ματς με επιμέρους 10-23 στη γ’ περίοδο κι έφθασε στο ροζ φύλλο ύστερα από ισορροπημένο και φτωχό σε σκορ τελευταίο δεκάλεπτο.
Δεκάλεπτα: 14-15, 31-25, 41-48, 48-56
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΚΟΣ (Φρουσκλιάς): Καραγεωργόπουλος, Κυριαζής 2, Μαθιουδάκης, Χαντζάκος 6, Ροδολάκης 24 (1), Μόκας 4, Τσούτσικας 4, Σερμέτης 8.
ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ (Τσιντσίνης): Δημόπουλος, Λάσκος, Ρουσιώτης 6, Κλειτσογιάννης 6 (2), Νικολόπουλος 9, Μανωλόπουλος 9 (1), Βαΐτσης, Βασαδέκης 4, Καραθανάσης 2, Γαβαλάς 15, Μουχαρέμ 5.

Δήμητρα-BC Volos 62-49
Ύστερα από αμφίρροπη πρώτη περίοδο που το BC Volos προηγήθηκε 3-12, η Δήμητρα πίεσε σε όλο το παρκέ, έκανε πολλά κλεψίματα και πέτυχε πόντους στον αιφνιδιασμό, ανεβάζοντας σε διψήφια τιμή τη διαφορά, που έφθασε στους 20 στη μέγιστη τιμή της, αλλά έπεσε στο φινάλε.
Δεκάλεπτα: 13-12, 34-23, 51-36, 62-49
ΔΗΜΗΤΡΑ (Σπανός): Μπουρλής, Καραπτσιάς 5, Λιλής 2, Κουρκούμπας 12 (1), Καραγεωργόπουλος 5 (1), Γιάγκος 7 (1), Δαλακούρας, Κωτούλας 8, Τσιάντος, Λωρίτης 20 (1), Βαλαμουτόπουλος 3 (1), Μπάρδας.
BC VOLOS (Καρακατσούνης): Διακομής, Μακρής 1, Καλλέργης 15 (1), Εκατομμάτης 2, Τζανίδης 2, Κορέντης 14, Καλίκος, Φιλίππου, Πλιάτσικας 8, Λοριδόπουλος, Σταύρου, Γκόγκου 7.

Αρμένιο-Αετοί 54-98
Σπορτς Ακαδ.-Ιωλκία 71-53
ΑΣ Φαρσάλων-Νίκαια 2012 70-77