Ο Κένταυρος Αγριάς επικράτησε του Ολυμπιακού Κερατσινίου στο χάντμπολ

Επανήλθε στις νίκες η ανδρική ομάδα Χάντμπολ του Κενταύρου Αγριάς, η οποία το Σάββατο 2 Μαρτίου επιβλήθηκε επί της ομάδας του Ολυμπιακού Κερατσινίου με σκορ 24 – 23, σε αγώνα που έγινε στο κλειστό του ΕΑΚ Βόλου, για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β εθνικής κατηγορίας. Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός μέχρι το τέλος και ήταν μια μεγάλη νίκη για τον Κένταυρο Αγριάς που ανέτρεψε προβάδισμα 6 τερμάτων της ομάδας του Κερατσινίου στο ημίχρονο (9 – 15) !!!

Οι δύο ομάδες των οποίων οι αγώνες έχουν πάντα τον χαρακτήρα του ντέρμπι τα τελευταία χρόνια, μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι από τη αρχή με την ομάδα του Κερατσινίου να παίρνει ελαφρύ προβάδισμα με σκορ 5 – 7 εκμεταλλευόμενη την αστοχία των νεαρών αθλητών του Κενταύρου στην τελική προσπάθεια. Από το χρονικό εκείνο σημείο, τρεις συνεχόμενες δίλεπτες για την ομάδα του Κενταύρου, κατάφεραν να απορυθμίσουν το παιχνίδι των νεαρών αθλητών της Μαγνησιώτικης ομάδας, δίνοντας το δικαίωμα στην ομάδα του Κερατσινίου να ξεφύγει στο σκορ με 9 – 15, με τη λήξη του ημιχρόνου.

Οι νεαροί αθλητές του Νίκου Σκετόπουλου μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο πιο ψυχωμένοι με αποτελεσματική άμυνα και ευστοχία στην επίθεση,, μειώνοντας συνεχώς τη διαφορά, Καθοριστικό ρόλο σε αυτό το χρονικό σημείο έπαιξε το ροτέισιον στην ομάδα του Κενταύρου, το οποίο και ξεκούραζε αθλητές που χρησιμοποιήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, ενώ η βοήθεια από τον “πάγκο” της ομάδας ήταν σημαντική και ουσιαστική. Έτσι φθάσαμε στην ισοφάριση 5 λεπτά πριν την λήξη του παιχνιδιού, μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς των φίλων της ομάδας, που βρέθηκαν στο κλειστό του ΕΑΚ Βόλου, Με πιο καθαρό μυαλό ο Κένταυρος διεύρυνε και άλλο την διαφορά στο 24 – 22 ένα λεπτό πριν την λήξη του παιχνιδιού, Το μόνο που κατάφερε το Κερατσίνι ήταν να μειώσει στο τελικό 24 – 23.

Η νίκη αυτή ήταν μια καθαρή νίκη ψυχολογίας για τους νεαρούς αθλητές του Κενταύρου Αγριάς, οι οποίοι βρίσκονται με 14 βαθμούς στη 3η θέση του ομίλου και θέλουν να ολοκληρώσουν με θετικά αποτελέσματα στις δυο εναπομείναντες αγωνιστικές του πρωταθλήματος,

Τα πεντάλεπτα του αγώνα: 2 – 1, 3 – 5, 5 – 7, 6 – 10, 8 – 13, 9 – 15 (ημχ.)
12 – 16, 15 – 18, 18 – 20, 19 – 22, 22 – 22, 24 – 23
Δίλεπτες : 8 – 2, Πέναλτι: 4/5 – 3/3/

Κένταυρος Αγριάς (Σκετόπουλος) Κρατήρας (6), Μακρής (3), Δρενοβιάδης (4), Μηλιόρδος, Κίσκηρας, Αρβανιτίδης (2), Χαλκιάς, Ροδοβίτης (1), Καρανάσιος (4), Χούστης (1), Γκαμώτσος, Χιώτης (1), Κρανιώτης (1), Λαγδός, Καποτάς (1), Σαμαράς.
Ολυμπιακός Κερατσινίου (Δρέττας) Ανδριώτης, Νίνος (4), Κωστόπουλος, Μπερκέτης, Λοπαρνάκης (2), Ζαφειράκης, Νάκος (1), Τσακίρης, Ματθιάδης (11), Μανωλίτσης (5).