Ο ήρωας της Λαμίας είναι… Βολιώτης

Με «χρυσό» σκόρερ τον Βολιώτη Άνταμ Τζανετόπουλο, η Λαμία πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας απέναντι στον Άρη. Ο πρώην ποδοσφαιριστής της Νίκης πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση της παράτασης, όταν στο 118′ νίκησε τους πάντες στον αέρα και με δυνατή κεφαλιά έπειτα από κόρνερ έκανε το 1-0 χαρίζοντας στην ομάδα του τη μεγάλη πρόκριση.

Η ομάδα της Φθιώτιδας -που έχει βάλει στο… DNA της τον θεσμό του Κυπέλλου- νίκησε 1-0 τον Άρη στην παράταση και έκλεισε θέση για τα ημιτελικά του θεσμού για τρίτη φορά στην ιστορία της. Ύστερα από τρίτο σερί ενενηντάλεπτο των δύο ομάδων χωρίς σκορ (εάν συνυπολογιστεί και το ενδιάμεσο ματς για το πρωτάθλημα), ο Άνταμ Τζανετόπουλος έδωσε την πρόκριση στους γηπεδούχους με κεφαλιά στο 118’.

Μεγάλος πρωταγωνιστής, όμως, για την ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου ήταν και ο Σαράνοφ, ο οποίος απέκρουσε πέναλτι του Γκάμα στο 124′, θυμίζοντας την εμφάνισή του κόντρα στον Ολυμπιακό το 2019 (που είχε δώσει και τότε την πρόκριση στους Φθιώτες). Δεύτερο χαμένο πέναλτι στον αγώνα για τον Άρη, με τον Καμαρά να αστοχεί στο 16′, ύστερα από αρκετά αυστηρή απόφαση του διαιτητή Καραντώνη.

Τζανετόπουλος: Σκέφτηκα ότι ήταν η κατάλληλη στιγμή

Τη διαίσθηση ότι ήταν η κατάλληλη στιγμή για τη Λαμία προκειμένου να σκοράρει και να πάρει την πρόκριση εξομολογήθηκε ο Άνταμ Τζανετόπουλος. Ο Βολιώτης ποδοσφαιριστής δήλωσε στον Sport-FM 96.μεταξύ άλλων:

«Είναι σίγουρα μεγάλες στιγμές για την ομάδα. Στη φάση του γκολ σκεφτόμουν ότι «τώρα είναι η κατάλληλη στιγμή να σκοράρουμε και να μην πάμε στα πέναλτι. Ο Άρης είναι μεγάλη ομάδα που ήθελε την πρόκριση. Ενδεχομένως να είχε κόπωση…

Εμείς από την πλευρά μας το παλέψαμε και ευτυχώς περάσαμε. Δεν νομίζω πως στα τελευταία λεπτά του αγώνα χάσαμε την συγκέντρωσή μας στην άμυνα. Πιθανότατα έπαιξε ρόλο το γεγονός ότι είχαμε άγχος και δεχόμασταν φάσεις. Το τελευταίο πεντάλεπτο είναι θρίλερ. Τα συναισθήματα, άλλαζαν κάθε φάση».

Ο 26χρονος πρώην παίκτης της Νίκης παραδέχθηκε ότι η πρόκριση είναι μια από τις σημαντικότερες στιγμές στην καριέρα του. «Ναι είναι, βλέπετε είναι άλλο να προχωράς στο Κύπελλο με την ΑΕΚ και άλλο με μια ομάδα σαν τη Λαμία. Δεν ήμασταν το φαβορί αλλά το παλέψαμε με τον Άρη και έτσι θα παλέψουμε και με τον Παναθηναϊκό. Είμαστε μια ομάδα σκληρή και τα νοκ-άουτ ματς μας βολεύουν περισσότερο. Τώρα και στο πρωτάθλημα έχουμε αρχίσει να μαζεύουμε βαθμούς, ελπίζω να συνεχίσουμε», τόνισε και συνέχισε την αναφορά του για την πορεία της Λαμίας στο πρωτάθλημα.

Εμείς προσπαθούμε σε κάθε ματς. Ίσως έπαιξαν ρόλο και τραυματισμοί που είχαμε», τόνισε, ενώ όταν ρωτήθηκε για την ικανότητα του Σαράνοφ να αποκρούει πέναλτι, απάντησε χαριτολογώντας: «Δεν μας λέει το… μυστικό».