Ο Ηρακλής «φρέναρε» την Αγία Άννα

«Τρίποντο» ύστερα από ένα μήνα για τον Ηρακλή που με σκορ 2-0, σταμάτησε το αήττητο σερί τεσσάρων αγωνιστικών της Αγίας Άννας. Ήταν η δεύτερη φετινή επιτυχία για τους «κυανόλευκους» του Νίκου Τσιαντάκη που τους δίνει βαθιά βαθμολογική ανάσα.
Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Πετρόπουλος ο οποίος ήταν ο σκόρερ των δύο τερμάτων με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή. Το πρώτο γκολ στο 44ο λεπτό με σουτ χαμηλά στην αριστερή γωνία και το δεύτερο στο 80ό με σουτ στο δεξί «παραθυράκι» της εστίας.

Ο Ηρακλής -που αγωνίστηκε χωρίς τους βασικούς Γκάγκα, Χρήστο κι Αχιλλέα Δαμάσκο- έδωσε χώρο στους φιλοξενούμενους και προσπάθησε να απειλήσει με αντεπιθέσεις, έχοντας καλές στιγμές για να σκοράρει στην επανάληψη με τους Ίμπρα, Κεμάλι, Πετρόπουλο. Από την άλλη, η Αγία Άννα -που επίσης είχε τρεις βασικές απουσίες, τους Χατζητρακόσια, Καραλόπουλο, Στεργιόπουλο- κέρδισε την εδαφική υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, με καλύτερες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο ένα άστοχο σουτ του Φιλατζικιώτη και στο δεύτερο, ένα χαμένο τετ-α-τετ του Κ. Τσιουρέλη και ένα σουτ του Ζαρίφη από τη μικρή περιοχή που σταμάτησε σε σώμα συμπαίκτη του.
ΗΡΑΚΛΗΣ: Πολυμέρου, Μπατσικώστας, Μούτσα, Στρούγκης, Αντζούρης, Μπέσσας, Ευαγγέλου, Ίμπρα (85′ Μάρκος), Κεμάλι, Πετρόπουλος (88′ Καραδήμος), Π. Γκίκας (86′ Αλ. Γκίκας).
ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Αϊντίνι, Πανόπουλος (80′ Κριτσίνης), Σκοπός, Πετσιμέρης, Θ. Ζάγκας, Σ. Τσιουρέλης (80′ Νικηφοράκης), Φιλατζικιώτης, Σπ. Ζάγκας, Κ. Τσιουρέλης, Ζαρίφης (70′ Μπόγδος), Ζαφειρίου (55′ Κανδήλας).