Ο Γ.Σ. Αλμυρού πήρε το γειτονικό ντέρμπι με τον Πύρασο

Στο στάδιο «Αθανάσιος Ραγάζος» πραγματοποιήθηκε το γειτονικό ντέρμπι ανάμεσα στον Γ.Σ. Αλμυρού και τον Πύρασο, που βρήκε νικήτρια τη γηπεδούχο ομάδα με 1-0. Το συγκεκριμένο ήταν ένα παιχνίδι γοήτρου από τη στιγμή που ο μόνος στόχος για τις δύο ομάδες είναι απλά να τερματίσουν σε μία όσο το δυνατόν ψηλότερη θέση.
Οι ποδοσφαιριστές προσπάθησαν για το καλύτερο στον αγωνιστικό χώρο, με τους Αλμυριώτες να έχουν την πρώτη καλή στιγμή στο ματς. Ήταν στο 18’ όταν ο Καρράς εκτέλεσε φάουλ και ο αφύλακτος Θεοδωρόπουλος πήρε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα λίγο άουτ. Στο 32’ είχε και ο Πύρασος τη δική του ευκαιρία για ένα τέρμα όταν ο Μπουμπούκης απέφυγε έναν αντίπαλο, βγήκε σε θέση τετ-α-τετ και σούταρε, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.
Τελικά το γκολ το βρήκε ο Γ.Σ. Αλμυρού λίγο πριν ολοκληρωθεί το α’ ημίχρονο. Ήταν στο 40ό λεπτό όταν ο Θεοδωρόπουλος με πάσα ακριβείας βρήκε τον Κλουκουτάρα και αυτός με εναέριο πλασέ στην κίνηση παραβίασε την εστία του Τάσου. Το 1-0 ήταν γεγονός.
Μία ακόμη καλή στιγμή είχε η ομάδα του Κώστα Ρέππου στην επανάληψη όταν στο 64’ ο Χριστοφορίδης σέντραρε και ο Μπασαγιάννης έκανε την κεφαλιά που μπλόκαρε ο Τάσσος. Από την άλλη πλευρά, σουτ του Κατσιγιάννη στο 72’ ήταν άστοχο και έτσι το 1-0 έμεινε ως το τέλος. Πάντως, ο Πύρασος τελείωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μπούτλα στο 88’ με δεύτερη κίτρινη.
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Κοντογεωργάκης, Μιχόπουλος, Τσιαγιανίδης, Αράπης, Πλαβός, Χριστοφορίδης (92’ Οικονόμου), Μπασαγιάννης (71’ Γκάμπας), Καρράς, Αραπίτσας, Κλουκουτάρας (86’ Κουτσουράκης), Θεοδωρόπουλος.
ΠΥΡΑΣΟΣ: Τάσος, Μπούτλας, Νίνος, Κόκκας, Διαμαντένιας, Τσιότρας, Κατσιγιάννης (81’ Παπαδογεώργος), Μπουμπούκης (81’ Ζητούδης), Φουρκιώτης, Θεοδωρόπουλος (87’ Μαντζαβίνος), Γκαραβέλας (60’ Ροτζέριο).