Ο Φούκης «καθάρισε» για τον Πύρασο – Πέτυχε καταπληκτικό γκολ στο 1-0 επί του Ηρακλή

Δεύτερη στη σειρά νίκη για τον Πύρασο, 1-0 επί του Ηρακλή Βόλου με καταπληκτικό τέρμα του Νίκου Φούκη. Ο Αγχιαλίτης μέσος έγινε κάτοχος της μπάλας περίπου 30 μέτρα από την εστία, «ζύγισε» το σουτ και έστειλε την μπάλα στην αριστερή πλευρά, δίπλα στο δοκάρι, εκεί που ο Πολυμέρου δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Αυτό το γκολ στο 48ο λεπτό έμελλε να κρίνει την αμφίρροπη αναμέτρηση.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε καλύτερα το ματς κι απείλησε δύο φορές με τον Τσουκάλη, στο 4′ και στο 7’. Ο Πύρασος είχε στη συνέχεια επισκέψεις στα αντίπαλα καρέ με προσπάθεια του Ζαχαράκη, σουτ του Νούσια που μπλόκαρε ο Πολυμέρου και σουτ του Κάρρου που πέρασε άουτ. Μία ωραία εκτέλεση, εκτός μεγάλης περιοχής, του Τανού εξουδετέρωσε ο Τσιλίγκος, ενώ στο 22ο λεπτό από κλέψιμο στο κέντρο, ο Πετρόπουλος τελείωσε τη φάση με σουτ που ανέκοψε με τάκλιν, μπροστά στην εστία, ο Τσορμπαντζής, ίσως στην καλύτερη στιγμή του α’ μέρους.

Το β’ 45λεπτο ξεκίνησε με το καταπληκτικό τέρμα του Φούκη όπως προαναφέραμε. Στο 53′ ο Στεργίου έδωσε ωραία πάσα αλλά ο Ζαχαράκης, αμαρκάριστος από καλή θέση, σούταρε ψηλά άουτ και δέκα λεπτά μετά, ο Πύρασος είχε αλλαγή τερματοφύλακα λόγω τραυματισμού. Στο 63ο λεπτό, ο Παπαϊωάννου που μόλις επίσης είχε μπει στο ματς, βγήκε τετ-α-τετ με τον Πρωτούλη αλλά πλάσαρε άουτ χάνοντας μοναδική ευκαιρία για την ισοφάριση. Στο 66’ ο Ηρακλής έφθασε επίσης κοντά στο γκολ, αλλά ο Πρωτούλης πρόλαβε με τα πόδια να ανακόψει τον Τανό.
ΠΥΡΑΣΟΣ: Τσιλίγκος (63′ λ.τρ. Πρωτούλης), Στεργίου, Σιαμέτης (46′ Μπαρμπούτας), Γκίνης, Τσορμπαντζής, Γιοβάνης, Ζαχαράκης (80′ Σταντσούρης), Φούκης, Νούσιας, Δανιλόπουλος, Κάρρος (90′ Βλαχόπουλος).
ΗΡΑΚΛΗΣ: Πολυμέρου, Κικίδης, Γκάγκας, Τσαντόπουλος, Στρούγκης, Καραλής (63′ Παπαϊωάννου), Τσουκάλης, Δημητρίου (78′ Μπατσικώστας), Τανός, Πετρόπουλος, Ευαγγέλου (87′ Γκίκας).