Ο Διαγόρας στην κορυφή – Μετά το 2-1 επί του Αίαντα στο ντέρμπι

Ο Διαγόρας Στεφανοβικείου υπερασπίστηκε την έδρα του στο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής της Α’ ΕΠΣΘ. Κέρδισε 2-1 τον Αίαντα Σούρπης και μάλιστα με ανατροπή στο σκορ. Η επιτυχία αυτή τον έφερε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 39 πόντους, αφού εκτός του χθεσινού του αντιπάλου, ξεπέρασε και τη Δήμητρα, που «στραβοπάτησε» στο Βασδέκειο.
Το συγκρότημα του Μιχάλη Ζιώγα επέστρεψε στις νίκες, μετά το «Χ» στην Ευξεινούπολη και με ανεβασμένη την ψυχολογία θα πάει την ερχόμενη Κυριακή στο Βελεστίνο για να αντιμετωπίσει τον Ρήγα Φεραίο, στο τρίτο κατά σειρά ντέρμπι που θα δώσει.

Για τον Αίαντα σταμάτησε χθες ένα σερί οκτώ νικηφόρων αγώνων. Η ομάδα του Γιάννη Σιαμέτη έμεινε μόνο μία εβδομάδα στην κορυφή της βαθμολογίας. Ωστόσο εξακολουθεί να παραμένει στο γκρουπ των πρωτοπόρων και να διεκδικεί με αξιώσεις τον τίτλο.
Οι Γουτούλης και Σπ. Καραπλιάγκος είχαν καλές ευκαιρίες για τον Διαγόρα στο α’ μέρος, αλλά ο Αίας είχε την ουσία σε αυτό το διάστημα, ανοίγοντας το σκορ στο 35ο λεπτό με το μακρινό σουτ του Τσόγκα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν και μία καλή στιγμή με τον Αραπίτσα. Ο τελευταίος απείλησε και στο ξεκίνημα του β’ μέρους, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Όμως το τελευταίο μισάωρο ανήκε στους γηπεδούχους, που μέσα σε λίγα λεπτά ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση. Στο 60ο Βαλωτής έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή. Τη στόπαρε με ωραίο τρόπο και σημάδεψε τη δεξιά γωνία του Χαλάτση, γράφοντας το 1-1.

Το γκολ αυτό έδωσε άλλο… αέρα στους ποδοσφαιριστές του Διαγόρα, που επεδίωξαν να πάρουν το προβάδισμα όσο το δυνατόν πιο γρήγορα. Αυτό το κατάφεραν μέσα σε ένα πεντάλεπτο. Το χρονόμετρο σημάδευε το 65ο λεπτό όταν ο Σπύρος Καραπλιάγκος επιχείρησε το διαγώνιο σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα μέσα σε πανηγυρισμούς. Το 2-1 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, αν και οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν στη συνέχεια να πετύχουν και άλλο τέρμα.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Τσιότρας, Καραμπούζης, Κουρούμαλος, Πρασσάς, Λάιος, Σπ. Καραπλιάγκος, Κουβελάς (85’ Ιωάννου), Καλιακούδας (46’ Καραμανλής), Αλαμάνης (86’ Ν. Βουραζέρης), Γουτούλης (82’ Τσουκάλης), Βαλωτής.

ΑΙΑΣ: Χαλάτσης, Μιχόπουλος, Σιαμουρδάνης (42’ λ.τρ. Χουλιαράς), Πλαβός, Χριστέλος, Χειλάς, Μπιρτσάι, Αραπίτσας, Κατσαβριάς, Παπανικολόπουλος (75’ Ξηροκώστας), Τσόγκας (80’ Μπέλλος).