Ο Διαγόρας πάλεψε, αλλά ηττήθηκε 0-2 από τον Πιερικό

Ο Διαγόρας πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις απέναντι στον πρωτοπόρο και σχεδόν σίγουρο πρωταθλητή Πιερικό, αλλά δεν κατάφερε να αποσπάσει το θετικό αποτέλεσμα. Η ομάδα της Κατερίνης έφυγε με το «διπλό» από το Στεφανοβίκειο, αφού κέρδισε με 0-2.
Οι γηπεδούχοι είχαν πολλές και σημαντικές απουσίες (Κουβελάς, Σπαθής, Καλύβας, Γιαουπλάρι), αλλά κόντραραν στα ίσα τον Πιερικό από τον οποίο έχασαν στις λεπτομέρειες. Τουλάχιστον έδειξαν ότι θα διεκδικήσουν μέχρι το τέλος την παραμονή τους στην κατηγορία.
Ο τεχνικός του Διαγόρα Στέλιος Αρσένος παρέταξε τον Πρίφτη κάτω από τα δοκάρια, τους Καραμπούζη δεξιά και Λάιο αριστερά στην άμυνα, ενώ οι Δίντσης και Βουραζέρης συνέθεσαν το δίδυμο των σέντερ μπακ. Ο νεοαποκτηθείς Ζενούνης με τον Αλεξίου ήταν οι ανασταλτικοί μέσοι, έχοντας μπροστά τους τον Κυριάκο, που ανέλαβε την οργάνωση του παιχνιδιού. Από τα δεξιά επιχειρούσε ο Αναστασίου και από τα αριστερά ο Μπλέντι, ενώ ο Αλαμάνης τοποθετήθηκε στην κορυφή της επίθεσης.
Σε ολόκληρο το α’ ημίχρονο ο Διαγόρας δεν απειλήθηκε παρά μόνο σε μία περίπτωση, όταν την δυνατή κεφαλιά του Νίκιτς έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Λάιος.
Στο 51’ ο Διαγόρας βρέθηκε κοντά στο γκολ. Ο Κυριάκος εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Αναστασίου πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Αλαμάνης την δεύτερη, με τον γκολκίπερ Γουναρίδη να μπλοκάρει τη μπάλα.
Το 1-0 δεν έγινε σε αυτή τη φάση, όμως δύο λεπτά αργότερα έγινε το 0-1. Ο διαιτητής Σιδηρόπουλος της ΕΠΣ Πέλλας καταλόγισε πέναλτι για χέρι του Δίντση και ο Χαρτσιάς ευστόχησε από τα 11 μέτρα.
Ο Διαγόρας ανοίχθηκε για την ισοφάριση και ίσως τα κατάφερνε σε μία φάση με πρωταγωνιστή τον Ζιάκα, όταν αυτός έκανε την ατομική ενέργεια και δέχθηκε αντικανονικό μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή. Όμως δεν έπεσε, αλλά συνέχισε την προσπάθεια, βγάζοντας μόνος την μπάλα άουτ.
Το «εύθραυστο» 0-1 έμεινε μέχρι το 86ο λεπτό. Με τους γηπεδούχους να έχουν βγει στα… πανιά για να πετύχουν την ισοφάριση, οι παίκτες του Πιερικού βρέθηκαν σε κόντρα επίθεση, άλλαξαν σωστά τη μπάλα και ο τελικός αποδέκτης Μπενίσκος την έστειλε στα δίχτυα διαμορφώνοντας το 0-2.
Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Πέλλας).
Βοηθοί: Δεμερτζής, Ταγκαλίδης (Πέλλας).
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Πρίφτης, Καραμπούζης, Λάιος, Βουραζέρης, Δίντσης, Αλεξίου, Ζενούνης, Αναστασίου, Αλαμάνης (61’ Ζιάκας), Κυριάκος (85’ Τανός), Μπλέντι.
ΠΙΕΡΙΚΟΣ: Γουναρίδης, Χαρτσιάς, Καρτσαμπάς, Τακίδης, Ιβανίδης, Νίκιτς, Σαχινίδης, Κριεμάντι, Δεμηρτζόγλου, Μπενίσκος, Μηλιώτης.