Ο Αραπίτσας έδωσε τη λύση – Με δικό του γκολ ο Αίας κέρδισε 0-1 τη Δάφνη

Ο Γιάννης Αραπίτσας έδωσε τη λύση και ο Αίας πήρε ένα ακόμη «τρίποντο» που τον διατηρεί στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα και στο -1 από τον πρωτοπόρο Σαρακηνό. Με γκολ του ικανού επιθετικού η ομάδα της Σούρπης πέρασε νικηφόρα με 0-1 από το Βασδέκειο, στην αναμέτρησή της με τη Δάφνη.
Οι «κιτρινόμαυροι» του Γιάννη Σιαμέτη είχαν την εδαφική υπεροχή, αλλά συνάντησαν σθεναρή αντίσταση από τους ποδοσφαιριστές του Άρη Γιαννούτσου. Στο 3’ ο Αραπίτσας πλάσαρε από κοντά και η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε προσπάθεια του ίδιου παίκτη στο 17’. Νέα μεγάλη φάση χάθηκε για τους φιλοξενούμενους στο 35’ όταν ο Μακανίκας έβγαλε σέντρα για τον Θανάση Κατσαβριά, που εξ επαφής δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Το 0-0 διατηρήθηκε ως το τέλος του ημιχρόνου, με τους ανθρώπους της Δάφνης να ζητούν πέναλτι για ένα τράβηγμα πάνω στον Τσιγαρίδα στο 40ο λεπτό.

Στο 47’ ήταν η σειρά των φιλοξενουμένων να διαμαρτυρηθούν όταν ακυρώθηκε τέρμα του Αραπίτσα για οφσάιντ. Στο 52’ ο Χειλάς έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο άουτ. Ο ίδιος παίκτης βρέθηκε ξανά σε θέση βολής 10 λεπτά αργότερα, αλλά και πάλι δεν βρήκε στόχο στο πλασέ που έκανε.
Τελικά στο 67’ ο Μπιρτσάι τροφοδότησε τον Αραπίτσα, ο οποίος σκόραρε με το κεφάλι, γράφοντας το 0-1. Η Δάφνη προσπάθησε να «απαντήσει» άμεσα, αλλά το διαγώνιο σουτ του Τσάμη στο 70’ πέρασε άουτ. ΄

Έκτοτε ο Αίας δεν απειλήθηκε. Αντίθετα, θα μπορούσε αυτός να πετύχει ακόμη ένα γκολ. Πρώτα είχε μία καλή στιγμή με τον Χριστέλο, μετά μία κεφαλιά του Μιχόπουλου πέρασε άουτ, ενώ στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Αραπίτσας βρέθηκε σε θέση τετ α τετ από πλάγια θέση, αλλά δεν κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά του στον αγώνα.
ΔΑΦΝΗ: Αβδελάς, Λιόλιος, Τσέλος, Φιλοσόγλου (30’ λ.τρ. Τσάμης), Λούκας, Τσορμπαντζής (80’ Τσιαχτάνης), Ρουσσάς (60’ Περπερίδης), Κακάλιας, Τσιγαρίδας, Μαρέδης (82’ Γεωργάκης), Σιαμέτης.
ΑΙΑΣ ΣΟΥΡΠΗΣ: Χαλάτσης, Μιχόπουλος (69′ Γ. Ξηροκώστας), Μακανίκας, Σιαμουρδάνης (80′ Παπανικολόπουλος), Πλαβός, Μπιρτσάι (77′ Γκάμπας), Χριστέλος, Δημητρίου, Αραπίτσας, Θ. Κατσαβριάς, Ευθ. Ξηροκώστας (46′ Χειλάς).