Ο αντίπαλος ήταν ανώτερος – Ο Ολυμπιακός Βόλου έχασε 75-57 από τη Νίκη Λευκάδας

Προσπάθησαν τα κορίτσια του Ολυμπιακού Βόλου αλλά η Νίκη Λευκάδας, με τρεις Αμερικανίδες στη σύνθεσή της, ήταν εμφανώς ανώτερη και πιστοποίησε την αγωνιστική και βαθμολογική διαφορά των δύο ομάδων. Τελικό σκορ 57-75 στο ΕΑΚ Βόλου για τη 14η αγωνιστική της Α1 Γυναικών.
Με την Ταντουρόφσκα να σκοράρει δύο τρίποντα και την Άντριους να είναι σε καλή ημέρα, ο Ολυμπιακός ήταν πολύ ανταγωνιστικός στην πρώτη περίοδο. Όταν η Νίκη προηγήθηκε με οκτώ, 16-24, οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν με 4/4 βολές από τις Άντριους, Δεληγιάννη (20-24 στη λήξη του δεκαλέπτου).

Στα πρώτα πέντε λεπτά της β’ περιόδου, σκορ στη γηπεδούχο ομάδα προσέφερε μόνο η Δεληγιάννη που σημείωσε επτά πόντους. Η διαφορά ανέβηκε στους εννιά, η Γαλιατσάτου πέτυχε σουτ έξω από τα 6,75, η Άντριους με γκολ-φάουλ το 35-39, όμως η ομάδα της Λευκάδας είχε σερί 0-4 στο φινάλε του ημιχρόνου (35-43).
Εκεί που άνοιξε η ψαλίδα ήταν στα πρώτα λεπτά μετά την ανάπαυλα, όταν η 18χρονη Τσινέκε φόρτωσε το καλάθι του Ολυμπιακού με συνεχόμενους πόντους. Με δέκα δικούς της, η Νίκη ξέφυγε με διψήφια διαφορά η οποία με σερί 0-9 έφθασε στους 16 (40-56 στο 24’). Η Δεληγιάννη και η Ταντουρόφσκα σκόραραν και η Άντριους σημείωσε το τελευταίο καλάθι για το 49-62 στο 30’.

Το ματς δεν είχε …επιστροφή για τις «ερυθρόλευκες», η διαφορά έφθασε στους 18 σε τέσσερις περιπτώσεις και εκεί «έκλεισε» στη λήξη της αναμέτρησης. Πρώτη σκόρερ η Άντριους με 19, πολύ καλή εμφάνιση από την Δεληγιάννη με 15 και 6 ριμπάουντ (είχε 9 κερδισμένα φάουλ!),η Ταντουρόφσκα πέτυχε τέσσερα τρίποντα, ενώ από την άλλη χωρίς πόντο έμεινε η Σουλτάνη επηρεασμένη από τον τραυματισμό της και σε ρηχά νερά κινήθηκε η Ουίλιαμς που πέτυχε 8 αλλά στο φινάλε όταν το ματς είχε κριθεί.

Από τη Νίκη Λευκάδας, η Τσινέκε ήταν η κορυφαία με 24 και 3/3 τρίποντα, διψήφιες σε πόντους οι τρεις Αμερικανίδες, ενώ η Τελίδου μοίρασε 12 ασίστ…

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Μπορίνος): Κυριατζίδου (0/1 τρ., ριμπ. 1-0), Αρτεμισίου, Γαλιατσάτου 3 (0/3 δ., 1/2 τρ., ριμπ. 2-0), Ταντουρόφσκα 12 (4/7 τρ., ριμπ. 1-0), Σουλτάνη (0/3 δ., ριμπ. 2-0, 5 ασίστ), Αγαγιώτου, Άντριους 19 (5/5 β., 7/14 δ., 0/1 τρ., ριμπ. 5-0), Ζέρβα (0/3 δ., ριμπ. 2-0), Ζήτη, Ουίλιαμς 8 (4/12 δ., ριμπ. 4-1), Κωτούλα, Δεληγιάννη (7/9 β., 4/9 δ., ριμπ. 4-2).

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚ.: Πολίτη, Τελίδου 2 (12 ασίστ), Τσινέκε 24 (7/12 δ., 3/3 τρ.), Γουάιτιντ 17 (8/10 δ., ριμπ. 10-3), Αρώνη, Τσαμπούρη 2, Ντάναμ 11, Όστρια 12 (4/9 τρ.), Τσέρου 5, Κοντογεώργου 2.