Ο Αλαμάνης έδωσε τη λύση στον Διαγόρα – Σκόραρε στο 1-0 επί του Πρωτεσιλάου

Ο Κώστας Αλαμάνης ήταν αυτός που «λύτρωσε» τον Διαγόρας στο εντός έδρας παιχνίδι του με τον Πρωτεσίλαο. Με δικό του γκολ στο β’ ημίχρονο η ομάδα του Στεφανοβικείου κέρδισε 1-0 και έμεινε μόνη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, εκμεταλλευόμενη την ήττα του Αίαντα από τον Ρήγα.
Με τον αγωνιστικό χώρο να δυσκολεύει τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών δεν παίχθηκε ποδόσφαιρο ποιότητας. Οι γηπεδούχοι ήθελαν οπωσδήποτε το νικηφόρο αποτέλεσμα και όπως ήταν λογικό είχαν περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια τους, ενώ ο Πρωτεσίλαος πρόσεχε τα νώτα του. Εξάλλου, η ομάδα του Πτελεού παρατάχθηκε με σημαντικές απουσίες, οπότε οι λύσεις για τον τεχνικό Γιάννη Ζαγκαβιέρο ήταν περιορισμένες.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Διαγόρας προσπάθησε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για την επίτευξη κάποιου τέρματος, αλλά υπήρχε πρόβλημα στην τελική πάσα. Μόνο σε δύο περιπτώσεις οι παίκτες του Μιχάλη Ζιώγα βρέθηκαν κοντά στο γκολ, αλλά τόσο ο Κουβελάς, όσο και ο Βαλωτής δεν πρόλαβαν να σπρώξουν τη μπάλα στα δίχτυα, στα γυρίσματα που έκαναν οι συμπαίκτες τους.
Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να απειλήσουν με σποραδικές αντεπιθέσεις και σε μία από αυτές, στο 25ο λεπτό, ο Αποστόλης Λάμπος έγινε κάτοχος της μπάλας και ανακόπηκε από αμυνομένους, ενώ πέντε λεπτά αργότερα επιχείρησε το πλασέ, αλλά ο σωστά τοποθετημένους Βαγγέλης Βουραζέρης μπλόκαρε τη μπάλα.
Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε. Ο Διαγόρας είχε την εδαφική υπεροχή και έψαχνε το γκολ, το οποίο βρήκε στο 58ο λεπτό. Ο Κουρούμαλος έβγαλε τη σέντρα και ο Αλαμάνης με πλασέ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Το «εύθραυστο» 1-0 έμεινε ως το τέλος και σίγουρα άγχωσε κάπως τους γηπεδούχους, που πάντως δεν απειλήθηκαν μέχρι το τελευταίο σφύριγμα από τον διαιτητή Δημητριάδη. Η ουσία γι’ αυτούς είναι πως πέτυχαν το στόχο τους, που δεν ήταν άλλος από την κατάκτηση των τριών πολύτιμων βαθμών.
Αυτή ήταν η 13η φετινή νίκη για την ομάδα του Στεφανοβικείου, που είναι πλέον μόνη πρώτη. Βρίσκεται στο +2 από τον Ρήγα Φεραίο (που όμως έχει παιχνίδι λιγότερο) και τη Δήμητρα Ευξεινούπολης και στον +3 από τον Αίαντα Σούρπης. Όσο για τον Πρωτεσίλαο, υπέστη την 10η ήττα του στο πρωτάθλημα. Πάντως, παραμένει στην 11η θέση με 16 βαθμούς, έναν παραπάνω από τον Ηρακλή Βόλου.
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Β. Βουραζέρης, Καραμπούζης, Κουρούμαλος, Πρασσάς, Λάιος, Σπ. Καραπλιάγκος, Κουβελάς, Γουτούλης (80’ Καλιακούδας), Βαλωτής (70’ Καραμανλής), Κυριάκος, Αλαμάνης.
ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ: Μάνος, Ακριβούσης, Ιάκ. Λάμπος, Λεϊμονής, Νικογιάννης, Κ. Κόρκος, Σούδης, Καλαμάς, Μουσαμπελίου, Μαρικλέν (70’ λ.τρ. Μπουρτζής), Απ. Λάμπος.