Ο Αιολικός επικράτησε 72-45 της Ανάληψης για το εφηβικό πρωτάθλημα της ΕΣΚΑΘ

Με απουσίες αγωνίστηκαν Αιολικός και Ανάληψη, αλλά αυτό δεν τους εμπόδισε να προσφέρουν καλό θέαμα στη μεταξύ τους αναμέτρηση για το Πρωτάθλημα Εφήβων, που διοργανώνει η ΕΣΚΑΘ. Νικητής στο τέλος αναδείχθηκε ο Αιολικός με 72-45.

Η συνάντηση κρίθηκε κυρίως στην πρώτη περίοδο χάρη στην ιδανική αρχή που έκαναν οι καλαθοσφαιριστές του Αντώνη Σαμαρά και του Δημήτρη Καραγιώργου, οι οποίοι προηγήθηκαν με 24-9 στο 10’.

Η ομάδα του Στέφανου Τύμπα αντέδρασε και η δεύτερη περίοδος ήταν ισορροπημένη, καθώς το επιμέρους σκορ ήταν 10-11 υπέρ της. Ωστόσο στην επανάληψη οι «γαλάζιοι» αύξησαν τη διαφορά και έφτασαν στην τελική επικράτηση με 72-45.

Δεκάλεπτα: 24-9, 34-20, 52-32, 72-45.

Η σύνθεση του Αιολικού: Μπαϊράμης, Καραγιώργος, Γκριτζαλής, Γκινίδης, Γκίστι, Μισαηλίδης, Σαββίδης, Κολιαμήτρας, Νασίκας, Οικονόμου, Βόντζος, Χατζής

Η Ανάληψη αγωνίστηκε με την εξής σύνθεση: Κελαϊδώνης, Μπιντάκας, Μπακίρης Α,, Μπακίρης Κ., Σέμπρος, Βουγιούκας, Ντάτσιος, Αλμπανούδης.

Από την πλευρά του ο Αιολικός έκανε την παρακάτω ανάρτηση στο Facebook σχετικά με τη διεξαγωγή του Πρωταθλήματος Εφήβων: «Είναι ένα πρωτάθλημα στην «καρδιά» του καλοκαιριού, ένα πρωτάθλημα εν μέσω κορωνοϊού, ένα πρωτάθλημα αμέσως μετά τις πανελλήνιες εξετάσεις με τους παίκτες απροπόνητους, ένα πρωτάθλημα γι’ αυτούς που αντέχουν στα δύσκολα.

Πολλές ομάδες δεν κατέβηκαν για τους λόγους που αναφέραμε. Είναι ένα πρωτάθλημα συμμετοχής λίγων ομάδων μ’ έναν γύρο κι αυτό έχει σαν αποτέλεσμα πρωταθλητής να μην είναι πάντα ο καλύτερος, αλλά ο πιο τυχερός. Σίγουρα ένας δεύτερος γύρος θα ξεκαθάριζε το τοπίο και θα έδειχνε πραγματικά ποιος θα ήταν ο καλύτερος.

Από την άλλη πλευρά για τις ομάδες που κατέβηκαν στο πρωτάθλημα το κέρδος είναι μεγάλο. Οι αθλητές τους θα πάρουν εμπειρίες παιχνιδιών και επιπλέον θα μάθουν να αγωνίζονται και να προχωρούν στη ζωή τους αντιμετωπίζοντας κάθε δυσκολία. Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες».