Ο Αίας νίκησε 2-1 τον Γ.Σ. Αλμυρού και έστειλε στην κορυφή της Α’ ΕΠΣΘ τον Ρήγα Φεραίο

Με τη διεξαγωγή τριών αναμετρήσεων έπεσε η αυλαία της 4ης αγωνιστικής στην Α’ ΕΠΣΘ. Στη Σούρπη ο Αίας «έσπασε» το αήττητο του Γ.Σ. Αλμυρού με σκορ 2-1. Το αποτέλεσμα αυτό ανέβασε μόνο του στην 1η θέση τον Ρήγα Φεραίο, που το Σάββατο είχε κερδίσει με 1-0 τον Θησέα.
Σήμερα η Δάφνη πανηγύρισε την πρώτη της νίκη επικρατώντας 1-0 των Μυρμηδόνων, ενώ ο Πύρασος επέστρεψε στις επιτυχίες με το 3-0 επί της Ακρόπολης. Θυμίζουμε, ότι το Σάββατο ο Σαρακηνός νίκησε 2-0 εκτός έδρας την Αγία Άννα, ενώ «διπλά» πήραν ακόμη ο Αστέρας (1-2 τη Δήμητρα) και ο Τοξότης (0-1 την Α.Ε. 2002). Αναλυτικά, τα σημερινά ματς:

Αίας-Γ.Σ. Αλμυρού 2-1
Ο Αίας υποχρέωσε τον Γ.Σ. Αλμυρού στην πρώτη του φετινή ήττα και παράλληλα τον «γκρέμισε» από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Οι «κιτρινόμαυροι» του Αλέκου Αραπίτσα δεν πτοήθηκαν από το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ και με ανατροπή πήραν τη νίκη με 2-1.
Στο 12’ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν φάουλ. Το εκτέλεσε απευθείας ο Κρανάς με τη μπάλα να σκάει στο έδαφος και να καταλήγει στα δίχτυα για το 0-1. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν για την ισοφάριση και τα κατάφεραν στο 29’ όταν ο Φαράντος κέρδισε πέναλτι από τον Γοδενόπουλο, το οποίο αξιοποίησε ο Λάμπος (1-1). Ο Λάμπος είχε και κεφαλιά στο δοκάρι στο 45ο λεπτό. Δοκάρι είχε και ο Πάνου στο 51’ για τον ΓΣΑ. Το 2-1 για τον Αίαντα ήρθε στο 70’ όταν ο Ντούρας σκόραρε με διαγώνιο σουτ. Στο επόμενο λεπτό η ομάδα της Σούρπης έμεινε με παίκτη λιγότερο, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Λάμπος. Με 10 τελείωσε το ματς και ο Γυμναστικός, αφού στο 89’ αντίκρισε δεύτερη κίτρινη και ο Κλουκουτάρας.
ΑΙΑΣ: Αλπάκης, Παπανικολόπουλος, Δ. Θυμιόπουλος (72′ Τσαούσης), Γκρίνιας, Ξηροκώστας, Λάμπος, Ράπτης (62′ Κατσαβριάς), Φαράντος, Μάνος (64′ Ν. Θυμιόπουλος), Δημητρίου (72′ Τσάκλας), Ντούρας.
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Κοντογεωργάκης, Τσάνιος, Πάνου, Γοδενόπουλος, Αποστολίδης, Λάμπος (46′ Πέτσας), Πρίφτι, Κλουκουτάρας, Σιόβας, Τσιάτσιος (80′ Καραγεωργόπουλος), Κρανάς.

* Στην κεντρική φωτό η αρχική ενδεκάδα του Αίαντα στο σημερινό παιχνίδι με τον ΓΣΑ

Πύρασος-Ακρόπολη 3-0
Επιστροφή στις επιτυχίες για τον Πύρασο που επιβλήθηκε με 3-0 της Ακρόπολης στο γήπεδο της Νέας Αγχιάλου. Οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη από το πρώτο μέρος όταν προηγήθηκαν με 2-0. Μόλις στο 6ο λεπτό ο Φώτης Καρατσόλης άνοιξε το σκορ, ενώ το δεύτερο τέρμα σημειώθηκε στο 25’ από τον Ραφαήλ Μιχόπουλο. Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 83’ από τον Καραγιώργο.
ΠΥΡΑΣΟΣ: Ράπτης, Μιχόπουλος, Κατσιγιάννης, Τόγιας, Ρακής, Θεοδωρόπουλος, Χειλάς (74’ Φούκης), Γκαραβέλας (83’ Μαντζαβίνος), Βλάχος (83’ Ερρινάκης), Ζενούνης, Καρατσόλης (69’ Καραγιώργος).
ΑΚΡΟΠΟΛΗ: Βίτσος, Πατσής, Βαρελόπουλος, Αχ. Δαμάσκος, Κ. Κολυμήτρας (59’ Πούλιος), Δημακόπουλος, Χρ. Δαμάσκος, Τσούτσας (34’ Χριστοδούλου), Παγώνης, Σταυραντώνης, Δανιλόπουλος (59’ Μπέκος).

Δάφνη-Μυρμηδόνες 1-0
Η πρώτη νίκη για τη Δάφνη στο φετινό πρωτάθλημα είναι γεγονός. Η ομάδα του Ντένη Κουκουβίνου επικράτησε με 1-0 των Μυρμηδόνων στο Βασδέκειο και φυσικά «ξεκόλλησε» από την τελευταία θέση της βαθμολογίας. Το μοναδικό γκολ σημειώθηκε στο 12ο λεπτό όταν ο Ξένιος Καρεσίου εκμεταλλεύτηκε λάθος της αμυντικής γραμμής των φιλοξενουμένων και βγήκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Τούντορ. Ο Κύπριος ποδοσφαιριστής της Δάφνης πλάσαρε με σωστό τρόπο και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
ΔΑΦΝΗ: Φώτο, Φ. Τσαρέλας, Βασιλείου, Παπούλιας, Ρουκάς, Καρυώτης (62ʼ Κογιάννης), Καρεσίου, Γ. Τσαρέλας, Τερλεξής (74ʼ Μαρέδης), Κουτσώνας, Δεμίρης (70ʼ Πριτσίνης).
ΜΥΡΜΗΔΟΝΕΣ: Τούντορ, Νικογιάννης, Κοντοβάς, Κατσαβριάς (86ʼ Μπιρμπίλης), Βούλγαρης (73ʼ Ρεφουγιάτι), Χριστέλος, Τίτου, Σγούρδας (86ʼ Σιούτης), Τσόγκας, Μακρής, Καραδήμας.

*Το διαιτητικό τρίο (Δημητριάδης, Αλέκος, Κατσιφός) με τους αρχηγούς της Δάφνης και των Μυρμηδόνων πριν την έναρξη του αγώνα στο Βασδέκειο: