Ντέρμπι χωρίς νικητή – Ρήγας Φεραίος και Αίας αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1

Δεν αναδείχθηκε νικητής στο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής της Α’ ΕΠΣΘ. Ρήγας Φεραίος και Αίας Σούρπης αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 σε ένα παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων μέχρι τη λήξη του. Τα γκολ πέτυχαν οι αρχηγοί των ομάδων, με τον Δημήτρη Γάρο να ανοίγει το σκορ στο 10’ για τους γηπεδούχους και τον Θανάση Κατσαβριά να φέρνει το ματς στα ίσα στο 22ο λεπτό.

Στο στάδιο του Βελεστίνου κοντραρίστηκαν δύο ομάδες που πρωταγωνιστούν στο φετινό πρωτάθλημα. Το παιχνίδι είχε πολλές δυνατές μονομαχίες με τους ποδοσφαιριστές να μη φοβούνται να βάλουν τα πόδια στη… φωτιά. Μάλιστα δεν ήταν λίγες οι φορές που ο διαιτητής Δημητριάδης διέκοψε την αναμέτρηση για να παρασχεθεί ιατρική βοήθεια σε τραυματισμένο ποδοσφαιριστή.
Ο Ρήγας προερχόταν από επτά σερί νίκες και ήθελε να αυξήσει το σερί που θα τον διατηρούσε στην 1η θέση. Στα πρώτα λεπτά κυριάρχησε και πέτυχε γκολ αρκετά νωρίς, ενώ σύμφωνα με την εικόνα του αγώνα έδειχνε ότι μπορεί να «καθαρίσει» εύκολα την υπόθεση-νίκη.
Ωστόσο, τον Αίαντα κανείς δεν μπορεί να τον υποτιμήσει. Είναι μία στιβαρή ομάδα που ξέρει τι ζητά στον αγωνιστικό χώρο. Οι «κιτρινόμαυροι» ισοφάρισαν στα μισά του α’ μέρους και μετά ήλεγξαν τον ρυθμό. Μάλιστα στην επανάληψη είχαν δύο τεράστιες ευκαιρίες, με τον Ρήγα να σώζεται από τον τερματοφύλακά του Απόστολο Καλαϊτζίδη. Πάντως, στην τελευταία φάση του αγώνα και οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» το γκολ και φυσικά τη νίκη.

Η ομάδα του Κώστα Σταματίου μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι. Στο 3’ ο Γάρος τροφοδότησε τον Καρακίτσιο που έκανε εξαιρετικό κοντρόλ και σούταρε, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το δοκάρι. Στο 5’ ο Αλμασίδης σέντραρε από τα αριστερά και ο Καρακίτσιος πήρε την κεφαλιά, χωρίς να βρει στόχο.
Ο Ρήγας υπερείχε αισθητά και στο 10’ βρήκε το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα, έστω και με περιπετειώδη τρόπο. Ο Καραγιάννης βρήκε με το κεφάλι τον Γάρο μέσα στην περιοχή. Αυτός σούταρε και απέκρουσε ο Χαλάτσης, ο Καραγιάννης προσπάθησε να πάρει το… ριμπάουντ για να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά πάνω στη γραμμή αμυνόμενος την έδιωξε πάνω στον Γάρο, με τον αρχηγό των «κυανολεύκων» να πλασάρει κάτω από το σώμα του Χαλάτση και να γράφει το 1-0.

Ακολούθησαν δύο ακόμη καλές στιγμές για τους Βελεστινιώτες. Σουτ του Ν. Καλαϊτζίδη πέρασε άουτ στο 13’, ενώ την ίδια κατάληξη είχε το απευθείας φάουλ του Καρακίτσιου στο 14ο λεπτό.
Για να φτάσουμε στο 22’ όπου στην πρώτη του καλή φάση ο Αίας έφτασε στην ισοφάριση. Μετά από γέμισμα και κεφαλιά-πάσα του Αραπίτσα, κάτοχος της μπάλας με πλάτη στο τέρμα έγινε ο Θ. Κατσαβριάς, που με υπέροχο τρόπο γύρισε το σώμα του και «κεραυνοβόλησε» τον γκολκίπερ του Ρήγα.
Η φάση όπου σημειώθηκε το 1-1 ήταν και η τελευταία αξιόλογη για το α’ μέρος, αφού οι «κυανόλευκοι» είχαν μεν τη μπάλα στην κατοχή τους, αλλά οι ενέργειές τους ήταν σπασμωδικές.
Το σκηνικό δεν άλλαξε στην επανάληψη, αφού οι παίκτες του Γιάννη Σιαμέτη «πατούσαν» καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα στο 64’ βγήκαν ταχύτατα στην κόντρα, με τον Αραπίτσα να μην μπορεί να «νικήσει» τον Απ. Καλαϊτζίδη στο τετ-α-τετ.

Στο 68’ ο Μπιρτσάι δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση, χωρίς επιτυχία, ενώ στο 71΄ καταγράφηκε η πρώτη τελική των γηπεδούχων στην επανάληψη με το άστοχο σουτ του Γουτούλη. Η δεύτερη πολύ μεγάλη φάση του Αίαντα στο β’ μέρος σημειώθηκε στο 84’. Με εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια ο Αραπίτσας πέρασε όποιον παίκτη του Ρήγα βρέθηκε μπροστά του και έβγαλε τον Θ. Κατσαβριά σε θέση τετ-α-τετ, αλλά πάλι ο Απ. Καλαϊτζίδης έδειξε την κλάση του και κράτησε το «Χ» για την ομάδα του.
Βέβαια και ο Ρήγας είχε τη δική του μεγάλη ευκαιρία με την οποία θα μπορούσε να πάρει το «τρίποντο». Στο πέμπτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αλμασίδης σέντραρε από τα αριστερά και ο Κουκουτσέλος με εξ επαφής κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Ο σκόρερ του Αίαντα Θ. Κατσαβριάς καταδιώκεται από τον Κακάνη

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Απ. Καλαϊτζίδης, Κακάνης (67’ Ράπτης), Αλμασίδης, Γκίνης, Ιωάννου, Σουγκάρης (79’ Χρ. Σταματίου), Γάρος, Κουτσώνας (46’ Γουτούλης), Καραγιάννης, Ν. Καλαϊτζίδης, Καρακίτσιος (67’ Κουκουτσέλος).
ΑΙΑΣ: Χαλάτσης, Μιχόπουλος, Σιαμουρδάνης, Πλαβός, Γ. Ξηροκώστας (87’ λ.τρ. Ευθ. Ξηροκώστας), Τσιάμης (65’ Κ. Κατσαβριάς), Δημητρίου (93’ Αργυρόπουλος), Αραπίτσας, Θ. Κατσαβριάς, Παπανικολόπουλος.

Κεντρική φωτό: Προσπάθεια του Καραγιάννη με αντιπάλους τους Παπανικολόπουλο και Δημητρίου