Ντέρμπι με χιτσκοκικό φινάλε

Χιτσκοκικό φινάλε είχε το γειτονικό ντέρμπι της Α’ ΕΠΣΘ ανάμεσα στον Αίαντα Σούρπης και τον Πρωτεσίλαο Πτελεού, που με γκολ του Μαρικλέν στις καθυστερήσεις πανηγύρισε σπουδαίο «διπλό» με σκορ 2-3. Το συγκρότημα του Θανάση Μπίλη επανήλθε στις επιτυχίες και έμεινε μόνο στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο τεχνικός του Πρωτεσιλάου μόνο καλά λόγια είχε να πει για τους παίκτες του μετά το τέλος του αγώνα: «Αυτά τα παιδιά είναι παλικάρια με όλη τη σημασία της λέξεως. Καταφέρνουν να συνδυάσουν την εργασία με το ποδόσφαιρο, δίνοντας κάθε φορά και την ψυχή τους μέσα στο γήπεδο. Χαρακτηριστικά να αναφέρω ότι σήμερα (σ.σ. το Σάββατο) ο τερματοφύλακάς μας ήλθε κατ’ ευθείαν στο γήπεδο από τη δουλειά, μόλις δύο λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα».

Από την πλευρά του, ο προπονητής του Αίαντα Λουκάς Κατσιαμπέκης έκανε λόγο για ένα παιχνίδι σε αθλητικά πλαίσια ενώ εξέφρασε παράπονα για το τρίτο γκολ του Πρωτεσιλάου: «Νομίζω πως το γκολ ήταν οφσάιντ. Αυτά όμως έχει το ποδόσφαιρο, αφού και οι διαιτητές μπορεί να βρεθούν σε κακή ημέρα».

Όσον αφορά το καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, από το α’ ημίχρονο δεν έχει να θυμάται κανείς τίποτα. Όμως στην επανάληψη «έσπασαν καρδιές». Τα συναισθήματα άλλαζαν συνέχεια, ενώ το φινάλε θα το ζήλευε και ο μετρ των ταινιών θρίλερ Άλφρεντ Χίτσκοκ.

Στο 52’ ο Κοπάνας έβγαλε τη σέντρα και ο Παπαδόπουλος με εντυπωσιακή κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους (0-1). Ο Αίας έφτασε στην ισοφάριση στο 63’, όταν οι παίκτες του Πρωτεσιλάου δεν κατάφεραν να απομακρύνουν τη μπάλα από την περιοχή τους και ο Μπιρτσάι με σουτ από το ύψος της περιοχής έγραψε το 1-1.

Στο 67’ η ομάδα του Πτελεού ανέκτησε το προβάδισμα: Ο Νικογιάννης τροφοδότησε τον Παπαδόπουλο, που πλάσαρε εύστοχα τον Χαλάτση για το 1-2. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αντιδράσουν για δεύτερη φορά στο ματς. Ήταν στο 82ο λεπτό, όταν ο Κατσαβριάς έκανε κεφαλιά-πάσα για τον Χειλά, που σημείωσε το 2-2 με σουτ μέσα από την περιοχή.

Το παιχνίδι όδευε προς την ισοπαλία, αλλά ο Πρωτεσίλαος κατάφερε να πάρει το «τρίποντο» με γκολ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Βαλωτής και Μαρικλέν έπαιξαν το ένα-δύο και ο τελευταίος με πλασέ διαμόρφωσε το 2-3. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ, αλλά ο βοηθός Π. Σακκάς δεν σήκωσε σημαιάκι, οπότε ο διαιτητής Βαρτσάκης έδειξε σέντρα.

ΑΙΑΣ: Χαλάτσης, Παπανικολόπουλος, Χουλιαράς, Καλοδήμος (70’ Μαλλιαρός), Πλαβός, Χριστέλος, Μπιρτσάι, Σιαμέτης (60’ Μακανίκας), Κωστούλας (83’ Κραβαρίτης), Χειλάς, Κατσαβριάς.

ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ: Μάνος, Λεϊμονής, Α. Λάμπος, Χασιώτης (64’ Μαρικλέν), Μιχόπουλος, Σούδης, Νικογιάννης, Θ. Κόρκος, Κοπάνας (93’ Ι. Λάμπος), Βαλωτής, Παπαδόπουλος.