Νίκησε με γκολ-αριστούργημα ο Σαρακηνός 2-1 την αξιόμαχη Αγία Παρασκευή

Ένα γκολ-αριστούργημα του Ανέστη Μαστακούλη στο β’ μέρος χρειάστηκε ο Σαρακηνός για να κάμψει τη σθεναρή αντίσταση της Αγίας Παρασκευής με σκορ 2-1. Ο πρωτοπόρος της Α’ ΕΠΣΘ τα βρήκε… σκούρα, αλλά η ουσία είναι πως πήρε το «τρίποντο» και πλέον μετρά οκτώ νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές.

Όσοι βρέθηκαν στο Βασδέκειο περίμεναν μία άνετη επικράτηση για το συγκρότημα του Γιάννη Φασουράκη. Όμως οι νεαροί ποδοσφαιριστές του Στέλιου Μαλακασιώτη μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο χωρίς φόβο και έχοντας πολύ καλά τρεξίματα δημιούργησαν πρόβλημα στους γηπεδούχους, που όμως βρήκαν τη λύση με τον Ανέστη Μαστακούλη, τον άνθρωπο που είχε «μιλήσει» και στο ντέρμπι με τον Ρήγα, πετυχαίνοντας και τότε το γκολ της νίκης.

Ο Σαρακηνός είχε την πρώτη τελική στο ματς, με το σουτ του Μαστακούλη στο 4’ το οποίο μπλόκαρε ο σωστά τοποθετημένος Γαλλιόπουλος. Τέσσερα λεπτά αργότερα  σημειώθηκε το 1-0 με την αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Κώστα Φλίγκου. Ο έμπειρος επιθετικός έστειλε τη μπάλα… συστημένη στην αριστερή γωνία του τερματοφύλακα της Αγίας Παρασκευής, που έπεσε αλλά ήταν αδύνατον να αποσοβήσει το γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και γρήγορα ισοφάρισαν εκμεταλλευόμενοι ολιγωρία των αντιπάλων τους. Ήταν στο 14ο λεπτό όταν έβγαλαν κόντρα επίθεση που φάνηκε να ανακόπτεται από τον Μαυρίδη. Ο τελευταίος προσπάθησε να γυρίσει με το κεφάλι στον Γράντα, αλλά παρενεβλήθη ο Μαυροζούμης που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Ο Σαρακηνός προσπάθησε να ανακτήσει το προβάδισμα και είχε ευκαιρίες, αλλά έπεσε πάνω στον νεαρό γκολκίπερ Πέτρο Γαλλιόπουλο, που βρέθηκε σε εξαιρετική ημέρα. Στο 20’ έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ το μακρινό σουτ του Μαστακούλη, με τους γηπεδούχους να έχουν δοκάρι στο αμέσως επόμενο λεπτό σε κεφαλιά του Καλαμάτα.

Στο 35’ ο Γαλλιόπουλος έκανε την επέμβαση του αγώνα. Κράτησε το 1-1 στην κεφαλιά του Φλίγκου με καταπληκτική εκτίναξη, ενώ και στο 45’ επενέβη θετικά στο σουτ του Καλαμάτα. Καλή στιγμή είχε και η Αγία Παρασκευή στο 43’ όταν σε αντεπίθεση ο Χρόνης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά δεν έκανε καλό τελείωμα, με συνέπεια ο Γράντας να μπλοκάρει εύκολα.

Αν η Αγία Παρασκευή έπαιρνε αποτέλεσμα ο τερματοφύλακάς της θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως το πρόσωπο του αγώνα. Όμως, τη δόξα του έκλεψε ο Ανέστης Μαστακούλης που με φοβερό ανάποδο ψαλίδι στο 63ο λεπτό έγραψε το 2-1 για τον Σαρακηνό. Ήταν ένα πανέμορφο τέρμα που φυσικά πανηγυρίστηκε δεόντως. Το σκορ δεν άλλαξε ως το τέλος, με τον Μαυρίδη να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι στο 86’ σε απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Χρήστου Μαλακασιώτη, πατέρα του προπονητή της Αγίας Παρασκευής.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Γράντας, Γιοβάνης, Λαμπρινίδης, Γιαμαλής, Μαυρίδης, Χάνος, Αν. Μαστακούλης, Καλαμάτας, Φλίγκος, Κωνσταντάκος (30’ λ.τρ. Παλαμιώτης), Ν. Αντωνίου (87’ Τσίγγας).

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ: Γαλλιόπουλος, Αντωνίου (75’ Γκέγκος), Γ. Μαστακούλης, Λούμπαρδος, Κούκιος, Βαρελόπουλος, Τσίλογλου, Ζάχαρης (49’ Πιτσάβας), Χρόνης (57’ Καραγιάννης), Μαυροζούμης, Μεγαγιάννης (79’ Παππάς).