Νίκησε και ελπίζει ο Διαγόρας – Επικράτησε με 3-0 της Ποταμιάς στο Στεφανοβίκειο

Με πρωταγωνιστή τον Κώστα Ζενούνη που πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ και τον Σιγαλάκο να διαμορφώνει το τελικό 3-0, ο Διαγόρας Στεφανοβικείου πανηγύρισε την εντός έδρας νίκη επί της ουραγού Ποταμιάς. Με την επιτυχία αυτή συνεχίζει να ελπίζει ότι θα κάνει τη μεγάλη ανατροπή και στο τέλος θα διατηρηθεί στη Γ’ Εθνική.

Οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος του Διαγόρα, αφού η ομάδα εξακολουθεί να απέχει επτά βαθμούς από τη διαχωριστική γραμμή του υποβιβασμού. Όμως όλοι στις τάξεις της είναι αποφασισμένοι να παλέψουν μέχρι το τελευταίο παιχνίδι για το καλύτερο.

Ο Στέλιος Αρσένος επέλεξε το κάτωθι αρχικό σχήμα για τον Διαγόρα. Τερματοφύλακα τον Πρίφτη, δεξιό οπισθοφύλακα τον Καραμπούζη και αριστερό τον Μπλέντι, που για δεύτερο σερί ματς έγινε μπακ από εξτρέμ που είναι η φυσική του θέση διότι δεν ήταν διαθέσιμοι ο τιμωρημένος Λάιος και ο τραυματίας Σπαθής. Οι αναγκαστικές απουσίες των Βουραζέρη και Γιαουπλάρι έφεραν τον Καλλιακούδα σε θέση στόπερ, ως παρτενέρ του Δίντση. Στη μεσαία γραμμή έπαιξαν οι Αλεξίου, Ζενούνης και Κυριάκος, ο οποίος ανέλαβε και την οργάνωση του παιχνιδιού. Ο Κουβελάς ήταν ο δεξιός εξτρέμ, ο Ζιάκας είχε τον αντίστοιχο ρόλο από την αριστερή πλευρά και ο Αναστασίου χρησιμοποιήθηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Διαγόρας μπήκε δυνατά στο ματς και είχε δοκάρι με τον Αναστασίου, ενώ άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό. Ο Αναστασίου τροφοδότησε τον Κουβελά ο οποίος έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά. Ο Ζενούνης ήταν στην κατάλληλη θέση και με άψογο πλασέ έκανε το 1-0.

Οι ίδιοι παίκτες πρωταγωνίστησαν και στη φάση του δεύτερου τέρματος. Ήταν στο 44’ όταν ο Κουβελάς έκανε το γύρισμα από τα αριστερά για τον Ζενούνη, που με γυριστό σουτ παραβίασε για μία ακόμη φορά την αντίπαλη εστία. Το 2-0 ήταν και το σκορ του α’ μέρους.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι ανώτεροι και είχαν κάποιες καλές φάσεις για τρίτο γκολ, το οποίο ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Σιγαλάκο, που ολοκλήρωσε επιτυχώς των συνδυασμό των Κυριάκου και Τανού. Αμέσως μετά το 3-0 ο Κυριάκος επεδίωξε να πάρει δεύτερη κάρτα, διότι είχε συμπληρώσει επτά στο πρωτάθλημα. Κατ’ αυτόν τον τρόπο θα τιμωρηθεί με μία αγωνιστική και όχι δύο.

Κόκκινη: 92’ Κυριάκος (δεύτερη κίτρινη).
Διαιτητής: Γ. Παπαδόπουλος (Μακεδονίας).
Βοηθοί: Τρ. Παπαδόπουλος, Αλμπάντης (Μακεδονίας).
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Πρίφτης, Καραμπούζης (72’ Σιγαλάκος), Μπλέντι, Καλλιακούδας, Δίντσης, Αλεξίου, Κουβελάς (61’ Τανός), Ζενούνης (72’ Πρασσάς), Αναστασίου (61’ Αλαμάνης), Κυριάκος, Ζιάκας