Νίκησε η Κ17 της ΕΠΣΘ την Φωκίδα, έχασε η Κ15

Στην κορυφή του 4ου ομίλου του πρωταθλήματος προεπιλογής Εθνικών ομάδων βρίσκεται η ομάδα Κ17 της ΕΠΣ Θεσσαλίας μετά το σπουδαίο «διπλό» επί του αντίστοιχου συγκροτήματος της ΕΠΣ Φωκίδας με 1-0. Αντίθετα, η Κ15 δεν τα κατάφερε χάνοντας το δικό της ματς με 2-0.

Οι αγώνες έγιναν στο Χρισσό Φωκίδας και με την επιτυχία της αυτή η Κ17 της ΕΠΣ Θεσσαλίας έφτασε τους 10 βαθμούς, με μέχρι στιγμής απολογισμό τρεις νίκες και μία ισοπαλία. Αντίθετα, η ήττα για την Κ15 ήταν ένα… πισωγύρισμα γι’ αυτή μετά τα δύο σερί νικηφόρα αποτελέσματα που είχε. Έμεινε στους έξι πόντους, έχοντας συνολικά δύο νίκες και ισάριθμες ήττες. Αναλυτικότερα:

«Καθάρισε» ο Νούλας για την Κ17
Πολύ καλή εμφάνιση απέναντι σε έναν αξιόλογο αντίπαλο πραγματοποίησε η Κ17 της ΕΠΣ Θεσσαλίας. Το συγκρότημα του Αντώνη Μάνδαλου είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά χρειάστηκε μία πολύ ωραία έμπνευση του Χρήστου Νούλα προκειμένου να φτάσει στο γκολ και να πάρει τη νίκη με 0-1. Ήταν στο 63ο λεπτό όταν ο επιθετικός του Ρήγα Φεραίου έκανε την ατομική προσπάθεια και αποφεύγοντας τρεις αντιπάλους σούταρε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
ΕΠΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ: Κουτσογεωργίου, Χασιώτης, Λυκουρίνος, Στάμος, Κοσμίδης, Γκουγκούλης, Γεωργακόπουλος, Νούλας, Καφετζή, Τίτου, Χασάπης. Χρόνο συμμετοχής πήραν και οι: Καραγιαννόπουλος, Δημόπουλος, Νικούδης και Κωστούλας.

Κατώτερη των προσδοκιών η ομάδα Κ15
Η ομάδα Κ15 της ΕΠΣ Θεσσαλίας εμφανίστηκε κατώτερη των προσδοκιών στο παιχνίδι της με την ΕΠΣ Φωκίδας, το οποίο έχασε με 2-0. Ωστόσο, αδικήθηκε κατάφορα στη φάση του πρώτου τέρματος των γηπεδούχων, που ήταν με πέναλτι στο 10ο λεπτό. Και αυτό διότι παράβαση δεν υπήρξε ποτέ με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα, αντί για επιθετικό φάουλ.
Πάντως, οι παίκτες του κ. Μάνδαλου δεν έβγαλαν αντίδραση και σαν να μην έφτανε αυτό είδαν την εστία τους να παραβιάζεται και δεύτερη φορά στο β’ μέρος και συγκεκριμένα στο 45ο λεπτό. Θυμίζουμε ότι τα ματς της Κ15 διαρκούν 70 λεπτά (δύο ημίχρονα των 35 λεπτών).
ΕΠΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ: Κόκκορης, Παναγούλας, Βελετζάκος, Μπέκος, Τσιάρας, Παπαστεργίου, Πλιακοστάθης, Παππάς, Γκαραβέλας, Τουλγαρίδης, Κρομμύδας. Έπαιξαν και οι: Κοκώνης, Τσιάτσιος, Μαυρουδής, Μπαντής και Καραγεώργος.