Νίκησε αλλά αποκλείστηκε ο Βόλος – Επιβλήθηκε 2-0 του Ατρομήτου στο Περιστέρι για το Κύπελλο Ελλάδος

Η προσπάθεια των παικτών του Βόλου στο χθεσινό παιχνίδι με τον Ατρόμητο, στον επαναληπτικό της φάσης των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος, δεν στάθηκε αρκετή για να τους δώσει το εισιτήριο της πρόκρισης στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Οι «κυανέρυθροι» νίκησαν, μεν, 2-0 στο Περιστέρι, ωστόσο, η ήττα στο Πανθεσσαλικό με σκορ 0-3 στο πρώτο ματς, ήταν δύσκολο να ανατραπεί.
Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 22’ με 0-2 με ισάριθμα χτυπήματα πέναλτι του Ίκερ Γκουαροτσένα, ο Ατρόμητος από εκείνο το λεπτό αγωνίστηκε με 10 παίκτες, ωστόσο, δεν κατάφεραν στη συνέχεια να πετύχουν τρίτο τέρμα και να οδηγήσουν το ματς στην παράταση. Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 70’ αρχικά και στο 82’ στη συνέχεια, ο Βόλος έμεινε με εννέα παίκτες, λόγω αποβολών των Μπαλογιάννη και Γκουαροτσένα.

Πώς έπαιξε ο Βόλος
Ο Αλμπέρτο Γκαγιέγκο παρέταξε την ομάδα με πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα. Σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος, ο Ισπανός τεχνικός άλλαξε οκτώ πρόσωπα, καθώς αγωνίστηκαν ως βασικοί μόνο οι Μαξ, Μουνίθ, και Γκουαροτσένα.
Συγκεκριμένα, κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Μελίσσας, ενώ την τριάδα στην άμυνα αποτέλεσαν οι Διαμαντής, Κανταμούρο και Δημόπουλος. Οι Μπαλογιάννης και Μαξ ήταν ο εσωτερικοί μέσοι, οι Τσαούσης (αριστερά) και Λύρατζης (δεξιά) ήταν οι δύο πλάγιοι μεσοεπιθετικοί, με τον Μουνίθ σε ρόλο επιτελικού χαφ. Οι Γκουραροτσένα και Ζοάο αποτέλεσαν τους δύο επιθετικούς των «κυανέρυθρων» στη διάταξη 3-5-2 που επέλεξε ο Γκαγιέγκο.

Αιφνιδίασε με δύο γκολ οι «κυανέρυθροι»
Πολύ δυνατά στο παιχνίδι μπήκαν και οι δύο ομάδες, παίζοντας επιθετικά, με τους παίκτες του Βόλου να έπρεπε εκ των πραγμάτων να κυνηγήσουν ένα γρήγορο γκολ για να έχουν ελπίδες να διεκδικήσουν την πρόκριση, τη στιγμή που το 0-3 του πρώτου αγώνα δύσκολα θα μπορούσε να ανατραπεί.
Οι παίκτες του Αλμπέρτο Γκαγιέγκο πίεσαν από την αρχή την άμυνα του Ατρομήτου, αναπτύσσονταν σωστά και κατάφεραν στα πρώτα 22 λεπτά να πετύχουν δύο γκολ, με ισάριθμα χτυπήματα πέναλτι του Ίκερ Γκουαροτσένα.
Το ματς είχε ρυθμό και στο 6’ το αδύναμο σουτ του Μπαλογιάννη μπλόκαρε ο Μανδάς. Στο επόμενο λεπτό ο Ουγκράι εκτέλεσε φάουλ με τη μπάλα να περνά λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Μελίσσα. Στο 10’ έγιναν δύο φάσεις, μία για κάθε ομάδα. Συγκεκριμένα, ο Ταλόχα έξω από την περιοχή σούταρε για να αποκρούσει τη μπάλα ο Μελίσσας και στην αντεπίθεση των φιλοξενουμένων, ο Μπαλογιάννης βρέθηκε τετ α τετ με τον Μανδά, ύστερα από εξαιρετική πάσα του Μουνίθ, με τον τερματοφύλακα του Ατρομήτου να πραγματοποιεί σωτήρια απόκρουση.
Για να φτάσουμε στο 11’, όταν ο Βόλος κέρδισε πέναλτι. Ο Κιβρακίδης ανέτρεδψε από πίσω τον Τσαούση, που βρέθηκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή, με τον διαιτητή Τσαμούρη να «σφυρίζει» πέναλτι. Την «εσχάτη των ποινών» ανέλαβε να εκτελέσει ο Γκουαροτσένα, γράφοντας το 0-1 στο 12’. Έχοντας, πλέον, μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, οι «κυανέρυθροι» κυνήγησαν και δεύτερο γκολ και στο 21’ κέρδισαν νέο πέναλτι. Ο Μουνίθ βρήκε τον Ζοάο μέσα στην περιοχή, ο Αργεντινός σούταρε, με τον Καχίλα να σταματά τη μπάλα με το χέρι. Ο διαιτητής Τσαμούρης έδειξε αμέσως την «άσπρη βούλα» και την κόκκινη κάρτα στον Καχίλα. Ο Γκουαροτσένα εκτέλεσε το πέναλτι για να κάνει το 0-2 στο 22’. Οι παίκτες του Ατρομήτου διαμαρτυρήθηκαν έντονα, υποστηρίζοντας πως ο Γκουαροτσένα έκανε διπλό χτύπημα στο πέναλτι (έπρεπε να δοθεί έμμεσο για τον Ατρόμητο), καθώς γλίστρησε, με τη μπάλα να βρίσκει μετά την εκτέλεση και στο αριστερό του πόδι του Ισπανού, πριν καταλήξει στα δίχτυα.

Από το 25’ και μετά το ματς δεν είχε τον ίδιο ρυθμό, καθώς δεν υπήρχαν φάσεις μπροστά και στις δύο εστίες, με τον Ατρόμητο να προσπαθεί να κρατά μακριά από την περιοχή του, τους παίκτες του Βόλου και τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν την ευκαιρία να φτάσουν σε τρίτο τέρμα, προκειμένου να ισοφαρίσουν το σκορ του πρώτου αγώνα.
Στο 45’ ο Μάντσον εκτέλεσε φάουλ, ο Βέλλιος βρήκε τη μπάλα, δίχως όμως να ανησυχήσει ο Μελίσσας, ο οποίος μπλόκαρε.

Δύο κόκκινες κάρτες ο Βόλος
Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Γκαγιέγκο έριξε στο παιχνίδι τους Τόρες και Τσοκάνη, στις θέσεις των Ζοάο και Μαξ. Στο πρώτο τέταρτο του β’ μέρους το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τον Βόλο να χάνει πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 51’ με τον Κανταμούρο να σκοράρει και να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα. Συγκεκριμένα, ο Αλγερινός κεντρικός αμυντικός, που ήταν εξαιρετικός χθες στο ντεμπούτο του με την κυανέρυθρη φανέλα, έπιασε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, με τον Μανδά να αποκρούει σωτήρια.

Ο Ατρόμητος με 10 παίκτες ήλεγχε το παιχνίδι και δεν επέτρεπε στους ποδοσφαιριστές του Βόλου να γίνονται απειλητικοί για το τέρμα του Μανδά. Στο 70’ ο Κώστας Μπαλογιάννης είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα, αποβλήθηκε, για να επέλθει αριθμητική ισορροπία στο ματς. Μάλιστα, στο 82’ ο Βόλος έμεινε με εννέα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα και ο Ίκερ Γκουαροτσένα. Ωστόσο, η απόφαση του διαιτητή ήταν πολύ αυστηρή, με τον Τσαμούρη να βγάζει με μεγάλη ευκολία τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ισπανό επιθετικό και σκόρερ χθες των δύο τερμάτων του Βόλου.
Στο 93’ στην τελευταία φάση του παιχνιδιού ο Μουνίθ έκανε το σουτ, με τον Μανδά να μπλοκάρει εύκολα τη μπάλα.
Διαιτητής: Τσαμούρης (Πειραιά)
Βοηθοί: Σπυρόπουλος (Αν. Αττικής), Ζήρδας (Αθηνών)
4ος διαιτητής: Ρούσσος (Κορινθίας)
Κόκκινες: 21’ Καχίλα-70’ Μπαλογιάννης (2η κίτρινη), 82’ Γκουαροτσένα (2η κίτρινη)
Κίτρινες: Ταλόχα, Στρούγγης, Γιακουμάκης-Ζοάο, Μπαλογιάννης, Τσοκάνης, Μουνίθ,

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Μανδάς, Κιβρακίδης, Ταλόχα, Καχίλα, Γούτας, Μπαένα, Μάντσον, Ανδρούτσος (54’ Ούμπιντες), Ουγκράι (28’ Ουγκράι), Ενσικουλού (78’ Γιακουμάκης), Βέλλιος.
ΒΟΛΟΣ: Μελίσσας, Διαμάντης, Κανταμούρο, Δημόπουλος (76’ Φεράρι), Λύρατζης, Τσαούσης, Μαξ (46’ Τσοκάνης), Μπακογιάννης, Μουνίθ, Γκουαροτσένα, Ζοάο (46’ Τόρες).