Νικηφόρο ξεκίνημα για την γυναικεία ομάδα του Βόλου στην Γ’ Εθνική

Πρώτη εμφάνιση στο πρωτάθλημα γυναικών για την ομάδα του Βόλου που φέτος ίδρυσε γυναικείο τμήμα και συμμετέχει στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας ποδοσφαίρου.
Έναρξη είχαμε  στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής με την ομάδα του Βόλου να υποδέχεται τις Νηρηίδες ΦΘΙΑΣ τις οποίες και κέρδισε με σκορ 3-1.
Η ομάδα του Βόλου μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, έχασε σημαντικές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ όμως λίγο η τύχη και λίγο το άγχος δεν κατάφεραν στο πρώτο ημίχρονο να πετύχουν κάποιο τέρμα παρά την υπεροχή τους.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τις παίκτριες του Γιώργου Πλατανιά αφού στο 52’ με δυνατό κοντινό σουτ της Ισιδώρας Πάσχου άνοιξαν το σκορ μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς των γηπεδούχων. Στο 63’ μετά από λάθος της κορυφαίας μέχρι εκείνη τη στιγμή Πέτση, δόθηκε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε η Πολυδώρου για λογαριασμό της ομάδας της Λαμίας γράφοντας το 1-1. Παρά την ψυχρολουσία της ισοφάρισης, οι Βολιώτισσες δεν το έβαλαν κάτω και με δυο πανέμορφα σε εκτέλεση τέρματα από την νεαρή Παρασκευή Πούλιου(69’, 76’) διαμόρφωσαν το τελικό 3-1. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της ομάδας στο φετινό πρωτάθλημα ενώ στα αξιοσημείωτα του αγώνα, ο αρκετός κόσμος που βρέθηκε στις κερκίδες του ΕΑΚ για να παρακολουθήσουν την βολιώτικη ομάδα.
ΒΟΛΟΣ: Μαλτέζου, Γιαννακοπούλου (70’ Λουκοπούλου), Σταμοπούλου, Μακεδών, Πέτση, Χουβαρδά, Πλατανιά, Αθανασίου (77’ Τόσκα), Θεοχάρη, Πούλιου, Ι. Πάσχου (60’ Γρηγορίου).
ΝΗΡΗΙΔΕΣ ΦΘΙΑΣ: Τσούτσικα, Σαχπαζίδη, Γκαρέλη, Πανάκη, Καλλιώρα, Παπαγεωργίου, Γερονικόλα, Χάτζιου, Κεραμίδα, Πολυδώρου, Μπαλκούρα.